Kdo je v atletice nejlepší na světě? V sobotu se ukáže

zh
21. 11. 2007 9:20
V sobotu se v Monaku rozhodne o atletce a atletovi světa
V Monaku se rozhodne o králi a královně královny sportu.
V Monaku se rozhodne o králi a královně královny sportu. | Foto: Reuters

Monako - V sobotu 25. listopadu  se v Monaku rozhodne o atletce a atletovi světa. Kromě toho budou vyhlášeny i výkon roku, vycházející hvězda či trenér roku.

Známé jsou již finálové trojice. V ženách do ní patří etiopská světová rekordmanka v běhu na 5000 m Meseret Defarová, nepřemožitelná švédská vícebojařka Carolina Klüftová a letos fenomenální chorvatská výškařka Blanka Vlašićová.

ATLETI SVĚTA

1988: Carl Lewis (USA),  Florence Griffith-Joynerová (USA); 1989: Roger Kingdom (USA), Ana Fidelia Quirotová (CUB); 1990: Steve Backley (GBR), Merlene Otteyová (JAM); 1991: Carl Lewis (USA), Katrin Krabbeová (GER); 1992: Kevin Young (USA), Heike Henkelová (GER); 1993: Colin Jackson (GBR), Sally Gunnellová (GBR); 1994:  Noureddine Morceli (ALG), Jackie Joyner-Kerseeová (USA); 1995: Jonathan Edwards (GBR), Gwen Torrenceová (USA); 1996: Michael Johnson (USA), Svetlana Masterkovova (RUS); 1997: Wilson Kipketer (DEN), Marion Jonesová (USA); 1998: Haile Gebrselassie (ETH), Marion Jonesová (USA); 1999: Michael Johnson (USA), Gabriela Szaboová (ROM); 2000:  Jan Železný (CZE), Marion Jonesová (USA); 2001: Hicham El Guerrouj (MAR), Stacy Dragilaová (USA); 2002: Hicham El Guerrouj (MAR),  Paula Radcliffeová (GBR); 2003: Hicham El Guerrouj (MAR), Hestrie Cloeteová (RSA); 2004: Kenenisa Bekele (ETH),  Jelena Isinbajevová (RUS); 2005: Kenenisa Bekele (ETH),  Jelena Isinbajevová (RUS); 2006: Asafa Powell (JAM), Sanya Richardsová (USA)

Zdroj: IAAF

V mužích se rozhodne mezi Tysonem Gayem, Hailem Gebrselassiem a Liu Šiangem.

Američan Tyson Gay na MS v Ósace získal zlatý sprinterský double (vyhrál běh na 100 i 200 metrů).  Etiopan Haile Gebrselassie zase na Zlaté tretře v Ostravě překonal světový rekord na 20 km i v hodinovce. Číňan Liu Šiang je mistrem světa v běhu na 110 m překážek.

Výškařka Vlašićová může ovládnout dvě kategorie, má totiž velké šance i na ocenění Výkon roku. Jejích 207 cm, které skočila v srpnu ve Stockholmu, znamenají vyrovnaný třetí nejlepší výkon historie.

Soupeřkami jí jsou ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, která na únorovém mítinku v  Doněcku vylepšila vlastní halový světový rekord na 493 cm. Jednalo se o její 20. rekordní zápis, pod otevřeným nebem již má skočeno 501 cm.

Třetí kandidátkou je Keňanka Janeth Jepkosgeiová. Osmistovka na MS v Ósace za 1:56.04 jí přinesla zlato a nejrychlejší čas za poslední čtyři roky. Jarmila Kratochvílová však mohla být v klidu, jejímu světovému rekordu v hodnotě 1:53.28 se Keňanka moc nepřiblížila.

Blanka Vlašičová má šanci na  ocenění atletka roku i výkon roku.
Blanka Vlašičová má šanci na ocenění atletka roku i výkon roku. | Foto: Reuters

Mezi muži o Výkon roku soupeří  jamajský sprinter Asafa Powell, jenž v září na mítinku v Rieti zaběhl světový rekord na stovce v čase 9,74, s americkým mistrem světa na 400 m překážek Jeremy Warinerem a nepříliš známým  Zersenayem Tadessem z Eritrei, jenž v Mombase porazil na MS v krosu suveréna Kenenisu Bekeleho na trati 12 km o celých 23 vteřin.

Bekele se stal nejlepším atletem světa v letech 2004 a 2005.

Světového atleta roku vyhlašuje IAAF od roku 1988. Jediným Čechem, který toto ocenění získal, je oštěpař Jan Železný.

Povedlo se mu to v roce 2000, když potřetí v řadě vyhrál olympijské hry.

Rekordmany ankety jsou marocký mílař Hicham El Guerrouj, jenž získal ocenění třikrát za sebou v letech 2001-2003, a nedávno odhalená dopingová hříšnice Marion Jonesová, vítězka z let 1997, 1998 a 2000.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy