Kdo je v atletice nejlepší na světě? V sobotu se ukáže

zh
21. 11. 2007 9:20
V sobotu se v Monaku rozhodne o atletce a atletovi světa
V Monaku se rozhodne o králi a královně královny sportu.
V Monaku se rozhodne o králi a královně královny sportu. | Foto: Reuters

Monako - V sobotu 25. listopadu  se v Monaku rozhodne o atletce a atletovi světa. Kromě toho budou vyhlášeny i výkon roku, vycházející hvězda či trenér roku.

Známé jsou již finálové trojice. V ženách do ní patří etiopská světová rekordmanka v běhu na 5000 m Meseret Defarová, nepřemožitelná švédská vícebojařka Carolina Klüftová a letos fenomenální chorvatská výškařka Blanka Vlašićová.

ATLETI SVĚTA

1988: Carl Lewis (USA),  Florence Griffith-Joynerová (USA); 1989: Roger Kingdom (USA), Ana Fidelia Quirotová (CUB); 1990: Steve Backley (GBR), Merlene Otteyová (JAM); 1991: Carl Lewis (USA), Katrin Krabbeová (GER); 1992: Kevin Young (USA), Heike Henkelová (GER); 1993: Colin Jackson (GBR), Sally Gunnellová (GBR); 1994:  Noureddine Morceli (ALG), Jackie Joyner-Kerseeová (USA); 1995: Jonathan Edwards (GBR), Gwen Torrenceová (USA); 1996: Michael Johnson (USA), Svetlana Masterkovova (RUS); 1997: Wilson Kipketer (DEN), Marion Jonesová (USA); 1998: Haile Gebrselassie (ETH), Marion Jonesová (USA); 1999: Michael Johnson (USA), Gabriela Szaboová (ROM); 2000:  Jan Železný (CZE), Marion Jonesová (USA); 2001: Hicham El Guerrouj (MAR), Stacy Dragilaová (USA); 2002: Hicham El Guerrouj (MAR),  Paula Radcliffeová (GBR); 2003: Hicham El Guerrouj (MAR), Hestrie Cloeteová (RSA); 2004: Kenenisa Bekele (ETH),  Jelena Isinbajevová (RUS); 2005: Kenenisa Bekele (ETH),  Jelena Isinbajevová (RUS); 2006: Asafa Powell (JAM), Sanya Richardsová (USA)

Zdroj: IAAF

V mužích se rozhodne mezi Tysonem Gayem, Hailem Gebrselassiem a Liu Šiangem.

Američan Tyson Gay na MS v Ósace získal zlatý sprinterský double (vyhrál běh na 100 i 200 metrů).  Etiopan Haile Gebrselassie zase na Zlaté tretře v Ostravě překonal světový rekord na 20 km i v hodinovce. Číňan Liu Šiang je mistrem světa v běhu na 110 m překážek.

Výškařka Vlašićová může ovládnout dvě kategorie, má totiž velké šance i na ocenění Výkon roku. Jejích 207 cm, které skočila v srpnu ve Stockholmu, znamenají vyrovnaný třetí nejlepší výkon historie.

Soupeřkami jí jsou ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, která na únorovém mítinku v  Doněcku vylepšila vlastní halový světový rekord na 493 cm. Jednalo se o její 20. rekordní zápis, pod otevřeným nebem již má skočeno 501 cm.

Třetí kandidátkou je Keňanka Janeth Jepkosgeiová. Osmistovka na MS v Ósace za 1:56.04 jí přinesla zlato a nejrychlejší čas za poslední čtyři roky. Jarmila Kratochvílová však mohla být v klidu, jejímu světovému rekordu v hodnotě 1:53.28 se Keňanka moc nepřiblížila.

Blanka Vlašičová má šanci na  ocenění atletka roku i výkon roku.
Blanka Vlašičová má šanci na ocenění atletka roku i výkon roku. | Foto: Reuters

Mezi muži o Výkon roku soupeří  jamajský sprinter Asafa Powell, jenž v září na mítinku v Rieti zaběhl světový rekord na stovce v čase 9,74, s americkým mistrem světa na 400 m překážek Jeremy Warinerem a nepříliš známým  Zersenayem Tadessem z Eritrei, jenž v Mombase porazil na MS v krosu suveréna Kenenisu Bekeleho na trati 12 km o celých 23 vteřin.

Bekele se stal nejlepším atletem světa v letech 2004 a 2005.

Světového atleta roku vyhlašuje IAAF od roku 1988. Jediným Čechem, který toto ocenění získal, je oštěpař Jan Železný.

Povedlo se mu to v roce 2000, když potřetí v řadě vyhrál olympijské hry.

Rekordmany ankety jsou marocký mílař Hicham El Guerrouj, jenž získal ocenění třikrát za sebou v letech 2001-2003, a nedávno odhalená dopingová hříšnice Marion Jonesová, vítězka z let 1997, 1998 a 2000.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy