Izraelští basketbalisté terčem útoku. Kvůli Gaze

Reuters Ivo Pospíšil, Reuters, ip
7. 1. 2009 16:15
Utkání mezi Turk Telekomem a Hašaronem provázely nepokoje
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Ankara - Doslova bouřlivou atmosféru si v úterý prožili na vlastní kůži basketbalisté izraelského Bnej Hašaronu. Ti se představili v rámci soutěžního zápasu na palubovce tureckého Turk Telekomu a vypadá to, že na to, co je tam potkalo, dlouho nezapomenou.

Prakticky hned od začátku se totiž izraelští hráči stali terčem útoků domácích fanoušků. Ti v ochozech skandovali hesla jako "Izraelští vrazi" nebo "Alláh je velký".

Reagovali tak na současnou invazi izraelských ozbrojených sil do pásma Gazy, na které je vůbec v celém Turecku negativně pohlíženo. 

Čtěte také: Nymburk v Evropském poháru vyhrál. Může postoupit dál

"Házeli po nás boty, zapalovače a lahve. Byli jsme nuceni se za pomoci policie vrátit do kabiny," cituje agentura Reuters vyjádření kapitána hostujícího týmu Bnei Hasharona.

Rozbouřenou situaci poté uklidnili pořadatelé falešnou zprávou, že je utkání odloženo. Vášnivý dav následně opustil stadion, a po hodině a půl tedy bylo izraelskému celku nabídnuto odehrání zápasu před prázdnými tribunami.

To však vyděšení Izraelci odmítli, a tak byl zápas k jejich překvapení kontumován v jejich neprospěch.

Přečtěte si také: Chávez vyhostil kvůli Gaze izraelského velvyslance

"Po takovém řádění prostě nemělo smysl hrát. Hráči se snažili jen zůstat v bezpečí. Dali jsme proto instrukce naší ambasádě, aby se situací začala zabývat," prohlášil šokovaný ředitel klubu Eldad Akunis.

Bouřlivá atmosféra při sportovních zápasech není v Turecku ničím novým. Své by mohli povídat například i švýcarští fotbalisté, jež si před několika lety vybojovali účast na světovém šampionátu v Německu a byli krátce po skončení utkání fyzicky napadeni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy