Václav Rojík, Red Spo, ČTK
17. 6. 2009 21:19
Česko - Lotyšsko 41:29
Český házenkář Filip Jícha (vpravo) se snaží prosadit bránící ruské hráče Vitalije Ivanova (vlevo) a Alexeje Kajnarova v osmifinálové skupině MS. | Foto: Reuters

Praha  - Čeští házenkáři dnes porazili v předposledním zápase šesté kvalifikační skupiny v Praze Lotyšsko vysoko 41:29 a zahrají si na mistrovství Evropy 2010 v Rakousku. Jistotu jim dalo večerní utkání lídra skupiny Francie, která porazila doma Portugalsko 36:23.

Právě v Portugalsku sehrají čeští házenkáři poslední kvalifikační duel, v němž půjde už jen o čest.

Národní tým se dostal na mistrovství Evropy podruhé za sebou, před dvěma lety v Norsku skončil bez vítězství na 14. místě. Dosud nejlépe samostatná reprezentace odehrála kontinentální šampionát v roce 1996, kdy byla šestá.

Oproti plzeňskému souboji s Portugalskem z minulé středy poslal dnes kouč Martin Lipták do zápasu tři nové tváře - Hrstku, Požárka a Čípa, kteří nahradili ve Sparta Areně na Podvinném Mlýně trojici Mráz, Sklenák a Říha. V brance tentokrát před Petrem Štochlem dostal přednost Galia.

Čeští házenkáři nestačili na Francii. Ztratili i vedení
Už pátá výhra. Házenkáři si přiblížili postup na ME

Po technické chybě a Jíchově neproměněném sedmimetrovém hodu se ujal soupeř vedení po brance Jurdžse, ale bylo to naposledy. Jícha dvěma góly rychle stav otočil a potom již na palubovce dominoval tým kouče Liptáka. Hosté sice částečně stačili domácím v ofenzivě, když je střelecky držel Jurdžs, ale v defenzivě byli úplně bezradní.

O poločase vedli Češi o osm branek

Lotyši nedokázali čelit kombinační hře českých hráčů, neubránili střelbu spojek ze střední vzdálenosti ani rychlé protiútoky, při nichž hráli prim hráli Filip a Mičkal. Skóre rychle narůstalo a do poločasu zvýšili domácí svůj náskok na osm branek.

I v úvodu druhého poločasu čeští hráči zvyšovali náskok, ale mezi 40. až 45 minutou ani jednou neskórovali a soupeř snížil na pět branek. To však Lipták poslal na hřiště i další hráče z lavičky. Po návratu k základní sestavě se opět český brankostroj rozjel.

O výhře Čechů nebylo ani chvíli pochyb, otázkou byl jen rozdíl ve skóre. V závěru se rozstřílel Zdráhala, tři branky v rychlém sledu přidali Hrstka a Juříček, takže nakonec bylo vyslyšeno přání publika a domácí házenkáři nastříleli v současné době málo vídaných 41 branek.

"Předsevzali jsme si získat dva body a to jsme jasně splnili. Hráči šli za tím, co chtěli a s výkonem i výsledkem jsem spokojen. A až se dozvím večerní výsledek, tak věřím, že se budeme radovat z postupu," řekl slovenský kouč českých házenkářů Martin Lipták.

Navzdory jasnému poločasovému vedení vrátil do hry základní sestavu, protože nechtěl zklamat diváky. "Jsme ofenzivně laděni, gólů mohlo být i víc, kdybych nestřídal. Opory, které nebyly ve Francii, si odpočinuly hlavně po psychické stránce. Větší přínos byl v tom, že ti ostatní si zahráli proti olympijským vítězům," uvedl Lipták.

Lotyšský trenér Andris Gulbis si posteskl, že jeho týmu prakticky nefungovala obrana. "Udělali jsme až neuvěřitelně mnoho technických chyb, a to je na mezinárodní úrovní nemožné. Domácí hráli velmi dobře, ve svém středu měli mnoho velmi dobrých hráčů, což hovoří za vše," řekl.

Kvalifikace házenkářů o postup na mistrovství Evropy 2010:
Česko - Lotyšsko 41:29 (22:14)
Sestavy a branky ČR:
Galia, P. Štochl - Mičkal 4, J. Hrstka 3, Zdráhala 7, Kubeš 1, Číp 1, Jícha 8, Filip 8/1, Hynek, Stehlík, Juříček 4, P. Horák 5, Požárek.
Nejvíce branek Lotyšska: Jurdžs 8, Borodovskis 6/2, Valkovskis 4, Kušners 3. Rozhodčí: Bašev, Dobrev (oba Bul.). Sedmimetrové hody: 4/1 - 3/2. Vyloučení: 4:1. Diváci: 1200.

Francie - Portugalsko 36:23 (22:10).