Házená ŽIVĚ Makedonie - Česko 27:21

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
19. 1. 2012 21:50
Podívejte se na online reportáž z třetího zápasu českých házenkářů v základní skupině mistrovství Evropy proti Makedoncům, kteří měli v srbské Niši díky fanouškům domácí prostředí. Český tým prohrál 21:27 a s turnajem se loučí.

Minuta po minutě

- Dobrý večer, vítám vás u online reportáže z třetího zápasu českých házenkářů v základní skupině mistrovství Evropy proti Makedoncům, kteří budou mít v srbské Niši díky fanouškům domácí prostředí. Češi k postupu do další fáze potřebují bodovat, Makedonci musejí vyhrát. Rozhodl o tom odpolední zápas, v němž Němci vyhráli nad Švédy 29:24. Zápas Česko - Makedonie začíná ve 20:15.

- Svěřenci trenéra Martina Liptáka mají po výhře nad Německem a porážce se Švédskem na kontě dva body, tedy o jeden více než Makedonci, kteří však mají v Niši, která leží nedaleko od makedonských hranic, domácí prostředí. "Určitě to bude klasické balkánské utkání tím prostředím, ale musíme se na to připravit. Tady neexistují výmluvy proč, jestli. Potřebujeme dobrý výkon. Tam se bude rozhodovat, jestli je to dobrý, nebo špatný šampionát," řekl nejlepší házenkář světa za rok 2010 Filip Jícha.

- Pokud Češi postoupí, do další fáze se jim budou počítat dva body stejně jako Němcům a Švédům. Pokud však vyhrají, postoupí do další fáze kvůli lepšímu vzájemnému zápasu z prvního místa. V boji o postup do semifinále by tak nejdříve narazili na snažšího soupeře ze skupiny A, kde budou hrát domácí Srbové, Poláci a Dánové. Výsledky ve čtvrtfinálové skupině, která se bude hrát v Bělehradě, budou hrát důležitou roli v postupu do kvalifikace na olympijské hry v Londýně.

- Ve skupině A se rozhodlo v přímém souboji o druhé místo mezi Polskem a finalisty světového šampionátu Dány. Poláci vyhráli 27:26, přestože v poločase prohrávali 10:14 a ještě tři minuty před koncem 24:26 a hráli poslední dvě minuty v oslabení.

0:0 Zápas začal, u míče jsou Makedonci.

0:0 1. Obranná dvojice Kubeš - Horák zblokovala střelu Mojsovského, pak Stojčevského.

1:0 3. Makendonci však stále zůstávali u míče a Mojsovski z náskoku z devítky skóroval.

1:1 3. Hned z rozehrávky však z náskoku z devíti metrů srovnává Horák.

1:2 4. Nejdříve se neprosadili Angelovski a na druhé straně z protiútoku Filip, pak se však z náskoku znovu prosadil Horák.

2:2 6. Hned vzápětí se však z devíti metrů prosazuje Angelovski.

3:2 7. Jícha se neprosadil, naopak na druhé straně z proskoku převážil vedení na stranu Makedonců Stojčev.

3:3 7. Třetí náskok Horáka z pozice levé spojky a třetí gól.

3:4 8. Jícha v samostatném úniku makedonského brankáře nepřekonal, vzápětí se však dostal do trháku Vraný a bezpečně skóroval.

4:4 9. Angelovski z levého křídla překonává Štochla.

4:4 11. Češi dostali šanci zahrávat sedmimetrový hod po faulu na Vraného, Sklenák však namířil jen do tyčky.

4:4 12. Mojsovski nedohrál na pivota, Kubeš zase neproměnil jasný náskok z levého křídla.

5:4 13. Na pravé křídlo dostal míč od brankáře Temelkov a bezpečně Štochla z náskoku překonal.

5:5 13. Na pravém křídle se uvolnil Sklenák a srovnal.

6:5 Lazarov naskočil z pravé strany a přesnou levačkou k tyči překonal Štochla.

6:6 15. Hned vzápětí však čtvrtou brankou v zápase odpovídá Horák.

7:6 Mojsovski překonává z levé strany po umnýém proskoku Štochla.

7:7 16. Míč se dostal na levé křídlo k českému kapitánovi Nocarovi a ten podél brankáře skóroval.

8:7 17. Hned po rozehrávce se však dostal míč znovu až k Mojsovskému, který z pozice pivota podstřelil Štochla.

8:8 18. Češi však na druhé straně odpovídají stejnou mincí, Jícha dohrál na pivota a Vraný se zpoza brankoviště v náskoku prosadil.

9:8 20. Mojsevski je neudržitelný. Nevysoká střední spojka bez výskoku zamířila přesně k levé tyči Štochlovy brány.

9:9 21. Češi však znovu rychle odpověděli, míč doputoval až na pravé křídlo k Janu Filipovi a ten podél makedonského brankáře vyrovnal.

9:10 22. Lazarova Češi zablokovali, naopak z protiútoku se poprvé v zápase prosadil Filip Jícha.

9:10 25. Češi budou hrát poprvé v oslabení, na lavičku si jde sednout Jiří Hynek.

9:11 25. Jan Filip vystihl v oslabení přihrávku Lazarova a z trháku zdvojnásobil český náskok.

10:11 26. Aluševski si v přesilovce našel prostor a z náskoku z devítky snížil.

10:11 27. Horákova střela s hvizdem nebyla uznána, vzápětí v časovém presu mířil do makedonského gólmana.

11:11 27. Makedonci srovnávají, poprvé se prosadil Mirkulovski, který to měl sice přes ruku, z pozice pravé spojky se však prosadil.

11:12 28. Na brankovišti byl faulován Horák a Jícha poté proměnil sedmimetrový hod. Češi navíc budou na konci poločasu hrát přesilovku.

11:12 29. Mojsovski si i v oslabení vynutili dvouminutový trest pro Dana Kubeše. síly se tak srovnají.

12:12 30. Makedonci v poslední minutě poločasu dohráli míč na pravé křídlo na Angelovskiho, který to měl sice přes ruku, přesto však Štochla překonal.

12:12 30. Češi udělali v útoku kroky, poslední atak tak před pauzou budou mít Makedonci, kteří si berou oddechový čas.

12:12 30. Lazarova česká obrana vytlačila do úhlu a vše pojistil zákrok Štochla. Češi se sice dostali do protiútoku, gólová střela Horáka však přišla až po zaznění klaksonu.

12:12 Skončil první poločas.

-

12:12 Začal druhý poločas. U míče jsou Češi.

13:12 Po dlouhé sérii technických chyb na obou stranách se na makedonské straně prosadil z levého křídla Aluševski.

14:12 35. Lazarov proměňuje sedmičku a zvyšuje poprvé náskok Makedonců na dva góly.

15:12 37. Horák fauluje Dimovského a je za to vyloučen. Lazarov proměnil i další sedmimetrový hod, Češi to nyní budou muset zkusit v oslabení.

15:13 38. Hned vzápětí i v oslabení skóruje z brankoviště Nocar.

16:13 38. Makedonci dohráli přesilovku na pravé křídlo a Temelkov obstřelil Štochla, který byl před tím trefen míčem do hlavy a byl otřesený.

16:14 40. Jícha musel kvůli časovému tlaku vystřelit, shodil však na Vraného, který se z pozice pivota prosadil.

17:14 41. Z pozice levé spojky se však na druhé straně prosadil Mirkulovski a Makedonci vedou znovu o tři branky.

17:14 42. Nejdříve Češi ztratili míč, pak Mirkulovski trefil břevno za střídajícím brankářem Galiou. Češi navíc budou hrát přesilovku poté, co Makedonci zastavili průnik Sklenáka ostrým zákrokem.

17:15 43. K míči se dostal Jícha a ze své parkety z levé spojky snížil.

18:15 44. I v oslabení se však z proskoku prosadil agilní Mirkulovski.

18:16 44. Jícha ještě v přesilovce našel na pravém křídle Filipa a ten se prosadil.

19:16 45. Lazarov však už ve vyrovnaném stavu vyskočil nad obranu a levačkou kolem Galii znovu poslal Makedonce do třígólového vedení.

19:17 46. Míč se dostává opět k Filipovi a ten opět snižuje.

20:17 47. Mirkulovski je však nezastavitelný. Opět se uvolnil na levé spojce a podstřelem znovu překonává Galiu.

20:17 48. Jícha se dopustil technické chyby, na druhé straně fauluje Hynek Mirkulovského a Češi budou hrát v oslabení. Mirkulovski se drží za hlavu, i když jej Hynek zasáhl do ramene.

21:18 49. Po technických chybách na obou stranách se i ve čtyřech prosazuje střelou z výskoku Jícha.

20:17 48. Vyloučen je za faul do obličeje i Dan Kubeš a Češi budou hrát přes minutu dvojnásobné oslabení.

21:17 48. A Temelkov ji náskokem z pravěho křídla využívá.

22:18 50. Lazarov ještě ve dvojnásobné přesilovce pálí z pravé spojky přesně a opět posílá Makedonce do čtyřbrankového vedení. Češi za chvíli budou kompletní.

22:19 50. Horák už ve vyrovnané sérii potvrdil svou střeleckou slinu a po samostatném úniku deset minut před koncem zápasu snížil.

23:19 51. Lazarov v časové tísni musel střílet, přesto se přes dva obránce prosadil.

23:20 52. Hned vzápětí bvšak Jícha bombou z opačné strany odpovídá.

23:20 52. Horák hraje úmyslně nohou a Češi budou hrát opět v oslabení.

23:20 54. Alušovski napálil Štochla opět do hlavy, vzápětí se po něm nesportovně prošel Kubeš, hraje se však dál ve stejném počtu.

23:20 54. Filip naskakuje skoro z nulového úhlu, brankáře však nepřekonává.

24:20 55. Je to zlé. Temelkov z pravé strany opět skóruje a Češi budou muset v posledních šesti minutách stahovat čtyřbrankové manko.

24:20 56. Jíchovu ránu brankář Ristovski kryje. Makedonců jdou čtyři minuty před koncem do útoku.

24:21 57. Vraný tři minuty před koncem z rychlého protiútoku po Štochlových skvělých zákrocích snižuje.

24:21 Útočný faul Makedonců, Češi mají dvě a půl minuty na korekci stavu.

24:21 58. Vraný nezachytil míč a ten mají Makedonci. Šance Čechů na vyrovnání jsou na minimu.

25:21 59. Mirkulovski zasazuje úspěšným proskokem hřebíček do české rakve.

26:21 60. Manastov po neuznaném Kubešově gólu dává další gól.

27:21 60. A opět Manastov a znovu povedený vítězný trhák.

27:21 Je konec. Češi prohrávají 21:27 a s turnajem se loučí.

- Do čtvrtfinálové skupiny tak z prvního místa se čtyřmi body postupuje Německo, jediný tým, na nějž Češi vyhráli. S jedním bodem jdou do další fáze druhá Makedonie a třetí Švédsko.

- S tímto se s vámi loučím a u další online reportáže z házené se těším na shledanou.