Hayer a Kraus ovládli skikros v Aspenu

ČTK
24. 2. 2007 11:54
Aspen - Čeští skikrosaři nedlouho před mistrovstvím světa v akrobatickém lyžování září. Stanley Hayer vyhrál páteční závod série US Pro Ski Tour a mistr světa Tomáš Kraus skončil druhý.

Stejné pořadí je i v průběžném hodnocení prestižního amerického seriálu. Nová olympijská disciplína skikros je na světovém šampionátu v Madonně di Campiglio na programu 6. března.

Páteční závod se jel na velmi těžké trati ve výšce 3000 metrů nad mořem. Lyžaři byli na dlouhé trati s mnoha boulemi, velkými skoky, nerovnostmi a těžkými zatáčkami ve vysoké rychlosti plnou minutu. "Ta náročnost mi vyhovovala," prohlásil Kraus, druhý v konečném hodnocení letošního Světového poháru a úřadující mistr světa.

Oproti původnímu programu se finálový závod jel o den dřív hned po kvalifikaci. Očekával se totiž uragán a změna počasí, tak organizátoři program urychlili.

"Ale už jsem z toho závodění docela unavený," připustil Kraus, který vyhrál i díky službám nového servismana kvalifikaci o sekundu a ve finálové jízdě dlouho vedl. "Ale udělal jsem chybu na rovině a Stanley mě předjel. Ale jsem spokojen," dodal.

Třetí skončil Američan Enak Gavaggio před krajanem a domácím lyžařem Caseym Puckettem. Sjezdař Daron Rahlves do závodu nakonec nenastoupil, neboť měl ve čtvrtečním tréninku těžký pád.

Hayer se dočkal prvního velkého vítězství v kariéře po sérii druhých a třetích míst. "Konečně," ulevil si. "Vždy jsem byl druhý," připomněl svá čtyři druhá místa ve Světovém poháru. "Byla to smůla. Ale ne, smůla ne, jenom se mi to nepovedlo. Až teď," opravil se.

Za vítězství dostal 25.000 dolarů. "To je poprvé, co jsem dostal takové peníze za lyžování," uvedl Hayer. "Doufám, že to bude pokračovat a že za chvíli doženu Tigera Woodse," zmínil v žertu golfistu, jednoho z nejbohatších sportovců světa.

Oba české skikrosaře čeká v pátek poslední závod seriálu Jeep King of the Mountains. Na vedoucího muže a loňského vítěze Pucketa ztrácí Kraus 30 bodů. Pak už bude následovat odložený světový šampionát.