Florbalovými mistry světa zůstávají Finové

11. 12. 2010 17:27
Finále: Finsko - Švédsko 6:2
Finové obhájili titul na domácí půdě
Finové obhájili titul na domácí půdě | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Helsinky - Florbalisté Finska obhájili na domácím mistrovství světa v Helsinkách titul.

Ve finále osmého světového šampionátu porazili šestinásobné šampiony ze Švédska 6:2.

Pro tým Tří korunek to byla vůbec první porážka na MS v základní hrací době, předtím prohráli jen v roce 2008 ve finále v Praze s Finskem 6:7 v prodloužení.

Florbalový úspěch: Češi rozdrtili Švýcary a mají bronz
Florbalisté jdou do boje o bronz. V cestě stojí Švýcaři

Před zaplněnou Hartwall Arenou, v níž se sešlo 13.276 diváků, získali Finové rychle vedení. V šesté minutě se trefil Mika Kohonen a za 56 vteřin jásali finští fanoušci podruhé, když překonal gólmana Patrika Janssona kapitán Mikael Järvi. Švédové sice snížili v 28. minutě díky Kimu Nilssonovi, ale zápas patřil nadále Finům. Nejlepší florbalista světa Mika Kohonen svou druhou trefou v utkání v 35. minutě domácí tým uklidnil.

Na začátku závěrečného dějství Rickie Hyvärinen a Mikko Kohonen zvýšili už na 5:1. Při vyloučení Mikka Kohonena v 53. minutě zkorigoval stav Rasmus Sundstedt, ale Finové si výhru bez potíží pohlídali. Při power play Švédska ještě 77 vteřin před koncem dovršil výsledek Lassi Vänttinen.

V duelu o konečné páté místo porazili Lotyši Norsko 6:5 v prodloužení a zajistili si přímou účast na dalším světovém šampionátu ve Švýcarsku. Na turnaji v roce 2012 budou hrát i Finsko, Švédsko, Švýcarsko a Česko, další země čekají boje v kontinentálních kvalifikacích. Lotyši sice v zápase prohrávali už 1:3, ale v závěru otočili na 5:4. V 58. minutě sice vynutil prodloužení Andreas Sletten, ale v čase 66:51 rozhodl Janis Jansons.

Finále mistrovství světa florbalistů v Helsinkách:

Finsko - Švédsko 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky:
6. Mika Kohonen (Tiitu), 7. Järvi, 35. Mika Kohonen (Vehkaoja), 43. Hyvärinen (Savolainen), 46. Mikko Kohonen (Forsten), 59. Vänttinen (Hyvärinen) - 28. K. Nilsson (K.-J. Nilsson), 53. Sundstedt (Svensson). Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Švýc.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 13.276.