Florbalový úspěch: Češi rozdrtili Švýcary a mají bronz

11. 12. 2010 14:16
Souboj o 3. místo: Česko - Švýcarsko 9:3
Chrápek proměnuje nájezd.
Chrápek proměnuje nájezd. | Foto: Reuters

Helsinky - Nejlepší výkon z celého mistrovství si čeští florbalisté schovali na závěrečný zápas o bronz. Proti Švýcarům sehráli úžasné dvě třetiny a po jednoznačné výhře 9:3 vybojovali historickou druhou medaili v dějinách světových šampionátů.

Čeští florbalisté se museli obejít bez zraněného útočníka Sikory, v brance dostal před Kafkou přednost Rytych. Utkání začalo velmi opatrně a na brankostroj to rozhodně nevypadalo. V první třetině dokonce nepadl ani gól. Skóre otevřeli ve druhé části Češi. To když se ve 22. minutě trefil kapitán Fridrich. Pak ale Švýcaři dvěma slepenými góly otočili.

Florbalisté jdou do boje o bronz. V cestě stojí Švýcaři
Florbalisté vedení neudrželi. Od Finů dostali šest gólů
Florbalisté utekli hrobníkovi z lopaty. Do semifinále

V kličovém okamžiku zápasu ale vyrovnal obránce Garčar a český výběr si do konce druhé třetiny připravil rozhodující úder. Na svědomí ho měl další obránce. Tomáš Chrápek se nejprve blýskl krásnou střelou z dálky přesně do horního růžku švýcarské branky. A tentýž hráč v poslední minutě třetiny brilantně proměnil trestné střílení - 4:2.

Třetí třetina měla přinést drtivý tlak Švýcarů, kteří byli považováni za mírného favorita souboje o bronz. Jenže ten Češi otupili hned na začátku dvěma rychlými góly. A pak už jen postupně navyšovali skóre. Dvě poslední branky dali do prázdné švýcarské branky a nakonec zvítězili rozdílem šesti gólů.

Český tým dosáhl na historicky osmém mistrovství světa na druhou medaili po zisku stříbra v roce 2004.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách - o 3. místo:

Česká republika - Švýcarsko 9:3 (0:0, 4:2, 5:1)
Branky a nahrávky: 22. Fridrich (Fojta), 30. Garčar (Zálesný), 34. Chrápek (Tomašík), 40. Chrápek z trestného střílení, 51. Richter (Fridrich), 45. Ostřanský (Chrápek), 55. Tomašík (Brus), 58. Richter, 59. Sladký - 25. Stucki (Antener), 28. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 52. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer). Rozhodčí: Skoog, Pettersson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 10.875.

Česká republika: Rytych - Slaný, Chrápek, Garčar, Jakůbek, Jelínek, Brus - Ostřanský, Jendrišák, Zálesný - Fojta, Fridrich, Richter - Tomašík, Sladký, Skalík. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.

Švýcarsko: P. Gerber - M. Gerber, Bichsel, Schmocker, Kuchen, Dysli, Schneeberger - Krähenbühl, Ch. Hofbauer, M. Hofbauer - Stucki, Wannes, Antener - Zimmermann, A. Brunner, Binggeli - Mühlethaler. Trenéři: Rene Berliat, Peter Düggeli a Daniel Brunner.