Florbalisté vedení neudrželi. Od Finů dostali šest gólů

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 12. 2010 21:40
Finsko - Česko 6:1, Švédsko - Švýcarsko 3:2
Milan Garčar (vpravo) si nabíhá s míčkem k bráně Švýcarů. Andreas Cadisch (vlevo) mu nestačí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Helsinky - Přestože čeští florbalisté drželi polovinu semifinálového zápasu mistrovství světa proti domácím Finům nadějné vedení 1:0, nakonec s obhájci titulu prohráli 1:6 a stejně jako před dvěma lety na MS v Praze si zahrají o třetí místo.

O něj budou hrát v sobotu od 12 hodin proti Švýcarsku, které sehrálo obrovské drama v druhém semifinále s favorizovanými Švédy. Švýcaři nakonec prohráli 2:3.

Češí vedli už od 2. minuty, kdy se trefil hrdina středečního čtvrtfinále proti Estonsku Tomáš Sladký. Finové však ve 29. minutě vyrovnali, když dosavadního hrdinu zápasu brankáře Kafku překonal z trestného úderu Tiitu, který využil vyloučení Sladkého.

Florbalisté utekli hrobníkovi z lopaty a postoupili do semifinále

Skóre otočil o tři minuty později Forsten, který po rychlé rozehrávce a chybě v české obraně podruhé prostřelil Kafku.

Finové pak o svém vítězství rozhodli mezi 44. a 47. minutou, kdy skórovali Järvi, Jussila a Mika Kohonen a v 57. minutě udělal definitivní tečku za zápasem druhým gólem v zápase Tiitu.

Mistrovství světa florbalistů - semifinále:

Finsko - Česká republika 6:1 (0:1, 2:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 29. Tiitu (Mika Kohonen), 32. Forsten (Järvi), 44. Järvi (Forsten), 45. Jussila (Vänttinen), 47. Mika Kohonen (Hyvärinen), 57. Tiitu (Mika Kohonen) - 2. Sladký (Tomašík). Rozhodčí: Grahn-Gustavsson, Rasbrink (oba Švéd.). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 12.008.
Finsko: Toivoniemi - Savolainen, Vehkaoja, Kivilehto, Bollström, Jussila, Väänänen, Toivonen - Hyvärinen, Mika Kohonen, Tiitu - Hänninen, Forsten, Järvi - Vänttinen, Kukkola, Johansson - Mikko Kohonen. Molainen. Trenéři: Petteri Nykky, Petri Kettunen a Jussi Jäntti.
Česká republika: Kafka - Chrápek, Jakůbek, Deutsch, Garčar, Jelínek, Brus, od 50. navíc Slaný - Sikora, Jendrišák, Zálesný - Ostřanský, Fridrich, Richter - Tomašík, Sladký, Skalík - od 32. navíc Šebek. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.

Švédsko - Švýcarsko 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. Svensson (Sundstedt), 36. Helgesson (Fischerström), 56. Samuelsson (Calebsson) - 18. Stucki (M. Hofbauer), 54. Antener (M. Gerber). Rozhodčí: Vilkki, Alakare (oba Fin.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:2. Diváci: 10.218.

O 5. - 8. místo:

Lotyšsko - Estonsko 8:1 (2:1, 2:0, 4:0)
Branky: 26., 49. a 58. Jansons, 1. a 48. Atis Blinds, 1. Kostusevs, 30. Silinš, 46. Firmanis - 12. K. Talme.

Norsko - Rusko 11:6 (4:2, 2:1, 5:3)
Branky: 18., 20., 48. a 53. R. Evensen, 4., 15. a 56. z trestného střílení Fauskanger, 22. Straete, 34. Olesen, 52. Snellingen z trestného střílení, 59. Midtsveen - 12. a 40. Olin, 7. Maslov, 47. Goršeněnko, 48. Bykov, 53. Taldonov.