Finský triumf: Tour de Ski zase ovládla Kuitunenová

4. 1. 2009 13:40
Za Kuitunenovou dojela další Finka Saarinenová
Virpi Kuitunenová
Virpi Kuitunenová | Foto: Ondřej Besperát

Val di Fiemme - Virpi Kuitunenová z Finska udržela v poslední etapě Tour de Ski svůj náskok a je novou královnou lyžařského seriálu. Finský triumf podtrhla druhým místem její krajanka Aino Kaisa Saarinenová.

Třetí skončila v italském Val die Fiemme Petra Majdičová ze Slovinska.

Kuitunenová vyběhla na devítikilometrovou trať volnou technikou s náskokem více než třiceti sekund a dlouho si jej udržovala.

Před obávaným stoupáním sjezdovky na Alpe Cermis trochu zvolnila a najednou ji dostihla a dokonce předstihla Saarinenová. Při slalomovém výšlapu nahoru se tak divákům naskytl pohled na soupeřící finskou dvojici.

Čtěte dále: Bauer kašlal a dusil se. Tour za tragédii nepovažuje

Zkušenější a o tři roky starší Kuitunenová se před závěrečnými metry vrátila do vedení a do cíle dofinišovala jako první s náskokem sedmi vteřin. Jde o její druhé vítězství v Tour - poprvé triumfovala v premiérovém ročníku sezony 2006/2007.

Výborný výkon předvedla i Justyna Kowalczyková. Polka stáhla něco ze své ztráty, dokázala předjet dvě soupeřky a mohla se radovat ze čtvrtého místa. Pátou příčku obsadila domácí Mariana Longaová a šestou Norka Marit Björgenová.

Kamila Rajdlová bude také spokojená - jediná Češka, která dokončila letošní Tour de Ski, si připíše znásobené body do Světového poháru za 22. místo.

Ačkoliv byla před poslední části seriálu na sedmadvacáté pozici, na startu na tom byla lépe. Hned trojice závodnic se totiž na začátku etapy neobjevila. Češka navrch předběhla Slovenku Procházkovou i Rakušanku Smutnou, před sebe pak nepustila známou Rusku Čepalovovou.

Na vítěznou Kuitunenovou ztratila Rajdlová sedm minut a osmnáct vteřin.

Mužský finiš Tour de Ski začíná v 15:30.