Fantazie! České basketbalistky budou hrát o finále MS

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 10. 2010 21:45
Austrálie - Česko 68:79 (32:35)
České basketbalistky poprvé v historii postoupily do semifinále MS

Praha - České basketbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa porazily v karlovarské KV Areně obhájkyně titulu z Austrálie 79:68 a poprvé v samostatné české historii postoupily mezi čtyři nejlepší týmy planety.

Tam se v sobotu opět od 18:30 utkají s Běloruskami, které odpoledne překvapivě vyhrály nad obhájkyněmi stříbrných medailí z Ruska. Ty se utkají v repríze posledního finále MS s Australankami pouze o 5.-8. místo.

Češky mohou na 'domácím' šampionátu navázat na své československé předchůdkyně, které skončily na MS dvakrát druhé a čtyřikrát třetí. Do semifinále postoupila tehdejší ČSFR naposledy v roce 1990.

"Vždycky jsem říkal, že tomuto týmu věřím. Jsem šťastný, že se nám povedla taková věc, že znovu navazujeme na předchozí úspěchy českého ženského basketu," řekl ČTK trenér Lubor Blažek.

Basketbalový šok. Obhájkyně stříbra Rusky vypadly
Klíčový boj je tady. Rozhodne Horáková - a její kotník
Trenéra Blažka mrzí špatná střelba, přesto tým chválí
Basketbalistky porazily díky skvělému finiši Brazilky
Kulichová vévodí pořadí bloků, Vítečková vládne šestkám

"Neuvěřitelné, nemůžu tomu uvěřit. Až tak dvanáct vteřin před koncem jsem si začala uvědomovat, že to můžeme dokázat," radovala se Ivana Večeřová. "S Australankami si nemůžete být jistí do poslední minuty. Teď nemám slov," podotkla Jana Veselá.

Nejlepší českou střelkyní se opět stala křídelnice Eva Vítečková, která si připsala úctyhodných 27 bodů, zdatně jí sekundovala česká kapitánka a rozehrávačka Hana Horáková s 21 bodem. Austrálii nepomohlo ani 22 bodů pivotky Cambageové.

"Teď můžeme ještě chvíli lítat nahoře, ale už v sobotu musíme spadnout na zem. Jsme blízko obrovskému úspěchu, ale zatím za sebou máme jenom čtvrtfinále," uvědomovala si Vítečková.

Češky hrály proti Australankám ve čtvrtfinále už před dvěma lety na olympijských hrách v Pekingu, tam ale utrpěly debakl 46:79.

Oproti zmíněnému zápasu se svěřenkyním Lubora Blažka podařilo od začátku neutralizovat nejlepší hráčku planety Lauren Jacksonovou. Zkušenou pivotku Češky zdvojovaly a někdy i ztrojovaly, a tak si na své konto nepřipsala v prvním poločase ani bod.

Víc prostoru tak logicky dostávala dvoumetrová pivotka Cambageová, která se především starala o australské body. Za poločas jich stihla nastřílet hned čtrnáct.

Australankám se však vůbec nedařilo z pozic mimo vymezené území pod košem. Za poločas proměnily pouze dvě střely z tohoto prostoru. Češky tak i díky střelecké potenci Vítečkové a Horákové vedly v půli o tři body.

Do druhé půle vtrhly české basketbalistky jako velká voda, sedmibodovou šňůrou se dostaly do vedení 42:32. Do konce třetí čtvrtiny si však 'udělaly' čtyři osobní chyby pivotky Večeřová, Kulichová i Burgrová a s českým týmem to nevypadalo dobře.

Australanky navíc do konce třetí části snížily na rozdíl jednoho bodu, a závěrečná čtvrtina tak slibovala velké drama.

V klíčové chvíli však český tým podržely opět Vítečková a Horáková, jejichž tříbodové střely v úvodu čtvrté čtvrtiny opět posunuly český tým do desetibodového vedení.

Svěřenkyním Lubora Blažka se náskok dařilo držet, čtyři minuty před koncem navíc Veselá zvýšila na 69:57. Ani v té chvíli si však Češky nemohly být ničím jisté, dvě a půl minuty před koncem měly už 'jen' šestibodový náskok.

V té chvíli však vzala osud zápasu do svých rukou excelentní trojkařka Vítečková, která dalším tříbodovým košem zajistila Češkám potřebný náskok do koncovky.

Spolu s Horákovou a Veselou v závěrečných dvou minutách úspěšně proměňovala trestné hody, a 'přinutila' tak diváky v čele s prezidentem Václavem Klausem k ovacím vestoje.

Po závěrečné siréně se Češky vrhly na jednu hromadu a poté si užívaly postupu spolu s vyprodanou 'pětitisícovou' halou.

Mistrovství světa v basketbale žen:

Čtvrtfinále:

Austrálie - Česko 68:79 (18:15, 32:35, 51:52)
Body: Cambageová 22, Jacksonová 13, Harrowerová 8, Grimaová 7, Taylorová 6, O´Heaová 5, Bevilaquaová 3, Phillipsová a Snellová po 2 - Vítečková 27, Horáková 21, Veselá 12, Večeřová a Kulichová po 6, Elhotová 3, Burgrová a Ferančíková po 2. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Townsendová (Kan.), Vazquez (Port.). Trestné hody: 28/24 - 21/15. Fauly: 19:20. Trojky: 4:10. Doskoky: 49:42. Diváci: 5189.