Divoký francouzský vítr sfoukl i Serenu, teď jde na Češky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 4. 2015 14:57
Francouzská tenistka Alizé Cornetová se umí na kurtu rozvášnit. Co předvede o víkendu?
Alizé Cornetová
Alizé Cornetová | Foto: Reuters

Praha - Je to taková Barbora Strýcová francouzského tenisu. Alizé Cornetová se během utkání klidně rozbrečí, rozmlátí raketu, ale přesto nakonec vyhraje. Divoká tenistka prožila solidní loňskou sezonu, kdy například třikrát porazila světovou jedničku Serenu Williamsovou, o víkendu bude chtít přetlačit také Češky v semifinále Fed Cupu.

Rodiče zřejmě tušili, že z jejich dcerky vyroste pěkná ďáblice. Jakožto fanoušci plachtění na moři jí dali jméno Alizé, což v námořnické terminologii znamená "východní vítr".

A její tenisová kariéra byla od počátku pořádný fičák. Raketu si poprvé vyzkoušela ve čtyřech letech a už se jí nepustila. V juniorských kategoriích byla pořádně vidět.

Už v 15 letech proto dostala divokou kartu na domácím French Open, kde ji pak v druhém kole zastavila francouzská hvězda Amélia Mauresmová. O dva roky později ovládla domácí juniorský grandslam a začalo se mluvit o novém talentu francouzského tenisu.

V 18 letech byla na obálkách časopisů

"Od deseti let mluvila o tom, že chce být světovou jedničkou, a hlavně věřila, že jí může být. Ale tak trochu balancovala, jako náctiletá měla přítele a spoustu zájmů mimo kurt," popsala začátky Cornetové reportérka Radia RTL-L'Equipe Myrtille Rambionová.

Francouzská tenistka si dvanáct měsíců po svém juniorském triumfu v Paříži v 18 letech zahrála už jako známá tvář mezi dospělými Roland Garros a ještě ke všemu na centrálním kurtu. Na stránkách francouzských časopisů se objevovala coby černý kůň turnaje.

"Když jsem viděla svou fotografii na titulní straně magazínu L'Equipe, řekla jsem si ´Ano, já to dokázala´, dostala jsem se tam, kde bylo spoustu jiných hvězd přede mnou," popisovala tehdejší pocity nyní pětadvacetiletá Cornetová.

Na French Open 2008 si přivezla pověst mladé antukové specialistky. Týden před tím se totiž dostala do finále turnaje v Římě. V Paříži z toho pak bylo jen 3. kolo, když nestačila na Polku Agnieszku Radwaňskou. Mrzet ji to nemuselo, ještě téhož roku v červenci vyhrála první turnaj v Budapešti.

Její házení raketou Kvitové nevadilo

Doteď posbírala celkem čtyři trofeje. K postu světové jedničky byla doposud nejblíž v únoru 2009, kdy byla 11. Nyní je až 28. a k cestě vzhůru jí chybí stabilnější výkony a průlom na grandslamu.

Stabilní často nejsou ani její projevy na kurtu, emoce uvolňuje házením rakety, někdy se na kurtu dokonce rozpláče. Na soupeře to pak působí různě, někdo se chováním Francouzky nechá rozhodit, jiného to naopak uklidní. Například Petra Kvitová v druhém kole US Open 2012 přiznala, že ji nervové kolapsy Cornetové naopak povzbudily.

"Hraje se líp, když vidíte soupeřku, jak je vzteklá a hází raketou. Pro mě to byla velká pomoc. V tu chvíli zmizela nervozita, byla jsem v klidu," řekla česká hráčka, která tehdy vyhrála 6:4 a 6:3.

Poražená Serena: Hrála jak z okruhu ATP

To samé se ale loni nepovedlo Sereně Williamsové, která skončila během sezony na raketě rodačky z Nice rovnou třikrát. Nutno říct, že v září ve Wuhanu světová jednička utkání skrečovala, ale v únoru v Dubaji a v létě na Wimbledonu to byly regulérní porážky.

"Když takové hráčky nastoupí proti mně, hrají jako na okruhu ATP, proti jiným holkám zas podávají normální výkony. Na to se ale nechci vymlouvat, měla bych na to být připravená," řekla Williamsová po krachu ve 3. kole Wimbledonu.

České fedcupové reprezentantky musejí doufat, že o víkendu francouzská divoška předvede pouze tenis hodný okruhu WTA, protože bude jednou z těch, které proti nim v rámci semifinále v Ostravě nastoupí.

 

Právě se děje

Další zprávy