Čtrnáctou etapu Tour poznamenal pád

ČTK
16. 7. 2006 18:06
Gap - Francouzský cyklista Pierrick Fédrigo vyhrál čtrnáctou etapu Tour de France, kterou poznamenal hrozivý pád trojice jezdců.
Jezdec stáje Bouygues Telecom Pierrick Fedrigo slaví vítězství ve čtrnácté etapě na třiadevadesáté Tour de France. REUTERS/Eric Gaillard (FRANCE) | Foto: Reuters

Pro Belgičana Rika Verbruggheho a Španěla Davida Canadu skončil závod po těžké nehodě 39 kilometrů před cílem, oba byli převezeni do nemocnice. Verbrugghe si podle první diagnózy zřejmě zlomil nohy, Canada nejspíš utrpěl zlomeninu klíční kosti. Další účastník pádu Němec Matthias Kessler v závodu pokračuje.

Žlutý trikot vedoucího jezdce uhájil Španěl Oscar Pereiro, který dnes přijel do cíle se ztrátou sedmi sekund na vítěze a bude mít cenný dres v držení i během druhého volného dne, který čeká účastníky 93. ročníku Tour v pondělí. Český cyklista Pavel Padrnos dorazil do cíle 180,5 kilometru dlouhého úseku v Gap v jedné ze skupin na 84. místě, osm minut po Fédrigovi. Celkově mu patří 77. pozice.

Verbrugghe, Canada a Kessler tvořili s dalšími třemi jezdci skupinku uprchlíků, která vykrystalizovala zhruba po 71 kilometrech z několika úniků.

Nový lídr závodu Pereiro dal pelotonu gestem najevo, že jeho tým nemá zájem jezdce vpředu stíhat, takže šestice si postupně vypracovala náskok až 5:40 minuty. Canada s Italem Salvatorem Commessem se podělili o prvenství na třech vrchařských prémiích, ale puntíkovaný trikot Španěla Davida de la Fuenteho ohrozit nemohli.

Na 141. kilometru Canada a Verbrugghe nezvládli zatáčku, Belgičan při pádu dokonce přeletěl přes svodidla. Kessler narazil do španělského soupeře a skončil rovněž mimo silnici, přesto dokázal znovu nasednout na kolo a přijel do cíle se ztrátou 12 minut na vítěze. Pro jeho kolegy z úniku dopadl karambol hůř.

Cyklisté opět závodili v tropickém vedru, které rozehříval asfalt, na což doplatili smolaři dnešní etapy. "Jel jsem za Erikem, když mu podklouzlo kolo na rozměklém asfaltu. Naštěstí se mi povedlo tomu vyhnout. Pro něj je to velká smůla," uvedl vítězný Fédrigo, který v 27 oslavil životních úspěch.

Šlo o druhý těžký pád na letošní Tour: v třetí etapě havaroval Nizozemec Erik Dekker, který přišel o sedm zubů a upadl dokonce do bezvědomí.

Před Gap začal peloton zbylou trojici dotahovat, ale uprchlíci nakonec slavili úspěch. Fédrigo si ve finiši dojel pro první vítězství na Tour v kariéře a vybojoval třetí letošní triumf pro domácí barvy. Za ním skončili Commesso s Američanem Christianem Vandeveldem.

"Už v prvním týdnu se nám dařilo, ale pokusy o únik vždy zkrachovaly, tak jsme to chtěli zkusit dneska. Na konci jsem se raději neohlížel, držel se za Commessem a soustředil se na finiš," řekl vítěz etapy ze stáje Bouygues Telecom.

Výsledky - 14. etapa (180,5 km):
1. Fédrigo (Fr.) 4:14:23, 2. Commesso (It.) stejný čas, 3. Vandevelde (USA) -3, 4. Moreau (Fr.), 5. Totschnig (Rak.), 6. Garzelli, 7. Moreni (oba It.), 8. Hincapie (USA), 9. Evans (Austr.), 10. Bočarov (Rus.) všichni -7, ... 84. Padrnos (ČR) -8:04
Průběžné pořadí:
1. Pereiro (Šp.) 64:05:04, 2. Landis (USA) -1:29, 3. Dessel (Fr.) -1:37, 4. Meňšov (Rus.) -2:30, 5. Evans -2:46, 6. Sastre (Šp.) -3:21, 7. Klöden (Něm.) -3:58, 8. Rogers (Austr.) -4:51, 9. Mercado (Šp.) -5:02, 10. Moreau (Fr.) -5:13.