Čeští cyklisté: Armstronga chtějí uštvat, je to zvrácené

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
24. 8. 2012 12:40
Pohled bývalých českých profesionálních cyklistů na kauzu kolem Lance Armstronga.
Cyklistická legenda Lance Armstrong
Cyklistická legenda Lance Armstrong | Foto: Reuters

Praha – Americká cyklistická legenda Lance Armstrong se v pátek rozhodla dále nepokračovat ve sporu s domácí antidopingovou kanceláří (USADA), a podle všeho tak přijde o všechny triumfy od roku 1998 po svém návratu do profesionálního pelotonu.

Jelikož postup USADA posvětila i Mezinárodní antidopingová agentura (WADA), nového vítěze tak bude mít kromě jiného i sedm ročníků Tour de France (1999-2005). Co to bude pro cyklistiku znamenat? A co pro Armstronga?

Na to hledal deník Aktuálně.cz odpověď mezi českými cyklisty nedávné minulosti i současnosti. Z oslovených závodníků se krátce po zprávě ze zámoří vyjádřili Lubor Tesař a Tomáš Konečný.

Konečný: Lance znám, uštvali ho

„Byl jak štvaná zvěř, celkem chápu, že se takhle rozhodl. Nějak ale nechápu, proč tohle všechno, vždyť od jeho posledního triumfu uběhlo sedm let," zahájil své povídání Konečný, vítěz etapy na Vueltě, který působí v profi pelotonu jedenáct let. "Přijde mi, že se na něm chtějí někteří lidé jen zviditelnit.“

„Znám Lance osobně, několikrát jsme proti sobě závodili a neznám většího profíka. Vždyť on měl všechno rozplánované do posledního detailu, nepřišel špatně oblečený ani po závodě na tiskovou konferenci. Hodně mladých kluků by se od něj mohlo i dnes učit,“ vypráví osmatřicetiletý bývalý jezdec belgického Domo-Farm Frites či německého Telekomu.

Proč s tím přišli až teď, diví se Tesař

Dnes již bývalého sedminásobného šampiona Tour se zastává i někdejší mistr republiky Lubor Tesař.

„Nechápu to, je to naprosto scestné. On po svých problémech sice dostával do těla extra například testosteron, ale to se přece vědělo, nikdy to netajil, měl to povolené. Proč s tím přišli až nyní?“ pokládá si řečnickou otázku Konečného vrstevník a kolega Tesař.

„Vezměte si, v jaké žijeme společnosti. Ratha chytli s kufříkem peněz, kterému zjevně nepatřil a má možnost se dostat ven z vězení na kauci, přitom by tam zůstat pěkně dlouho. Armstrong nebyl nikdy pozitivně testovaný a má být potrestaný, vždyť je to zvrácené,“ pokračuje Tesař.

Komu tím pomůžou?

„Přesně. V čem tohle může cyklistice, potažmo sportu pomoci? Vždyť z toho může vzniknout slušný precedens, když se mi někdo znelíbí, nařknu ho z dopingu a už to bude. Nemají jediný přímý důkaz. Pár vzorků, které vykazují pochybné hodnoty a svědectví dopingových hříšníků Floyda Landise a Tylera Hamiltona, kteří měli Armstronga nahradit, místo toho ale selhali, sami dopovali a tak se snaží házet špínu na Lance, aby to zakryli,“ diví se Konečný.

Podle Konečného si navíc kopou Američané sami pověstný hrob.

„Lance přitáhl za oceánem k cyklistice nové lidi, nové sponzory. Před ním tam neměli stáje, neměli závody, my tam jezdili na výlety. Teď tam v době Vuelty závodí Voigt, Kreuziger, Nibali a další hvězdy. Tímhle krokem se může stát, že se vrátí zase o deset let zpět, přitom na základě domněnek,“ nechápe kroky Americké antidopingové kanceláře vítěz etapy na španělské Vueltě.

Díky pilulce Tour sedmkrát nevyhrajete

„Přijde mi, jako kdyby potřebovali prostě nějakou senzaci,“ soudí Tesař. „Armstrong neměl moc na výběr, v tomhle sporu nemůže uspět, vyhrát. I když by obstál a pokračoval, spousta lidí ho bude brát jako dopingového hříšníka. Naopak jeho fanoušci mu vždycky zůstanou věrní, je to zbytečný boj,“ dodal bývalý český šampión a účastník olympiády v Barceloně.

„Výsledky Merckxe či Induraina nikdy nikdo nezpochybňoval, tak proč Armstronga. Podívejte se na Contadora. Ten měl pozitivní test a na konec nezávodil jen půl roku. Směšné. Hodně záleží na tom, jak vám pomůže vaše země, jak za vámi stojí. V tomhle Armstrong moc podporu nemá a moc to nechápu. Je to naprosto zbytečné a smutné. Asi si někteří lidé myslí, že si stačí vzít pilulku a vyhrajete díky ní sedmkrát za sebou Tour,“ zakončil povídání Konečný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy