Češky prohrály, Rusky šokovaly tým USA

ČTK, SportPlus
22. 9. 2006 7:20
Sao Paulo - České basketbalistky prohrály na MS s Francií o bod v prodloužení a budou hrát o konečné sedmé místo, Rusky v semifinále senzačně vyřadily tým USA.

České hráčky ztratily vedení těsně před koncem základní hrací doby a v prodloužení o bod prohrály, při závěrečném skóre 78:79. S Francií tak prohrály i druhé utkání na šampionátu.

Češky budou v pátek bojovat o konečné sedmé místo se Španělkami, které nestačily na tým Litvy.

V úvodu zápasu vzala režii do svých rukou kapitánka českého týmu Hana Machová, která k úspěšné trojce přidala další dva body.

Francouzky se ale rychle vrátily do hry a dlouho se na obou stranách přelévalo skóre. I když po sedmi minutách Francie vedla 15:13, závěr první čtvrtiny zvládl navzdory několika ztrátám míčů při rozehrávce lépe český tým a získal náskok 20:17.

Stejně jako ve čtvrtfinále s Brazílií potkal české basketbalistky opět hned v úvodu druhé čtvrtiny střelecký výpadek. Francouzky toho využily k sedmibodové šňůře, po níž ve 14. minutě už opět vedly 24:20. Tentokrát se české hráčky dostaly z krize mnohem dříve.

Pomohla jim k tomu i úspěšná trojka Machové, po níž snížily náskok soupeřek na rozdíl jednoho bodu. V závěru poločasu český tým zpřesnil obranu, nedával Francouzkám čas k připravení střeleckých pozic. Zlepšení se odrazilo postupně v získání sedmibodového náskoku před poločasem.

Další výpadek potkal české basketbalistky hned po změně stran, kdy se jejich koncovka změnila v trápení. Často si předávaly míč jako horký brambor, spoluhráčky zůstávaly bez pohybu a rozehrávačkám neulehčovaly situaci. Francouzky situaci využily k bodové šňůře 12:2 a otočení stavu. Trápení ukončil až koš Pavlíčkové, po kterém se český tým částečně uklidnil.

V urputné bitvě se českým hráčkám opět přestala dařit koncovka. Agresivní a dotěrná obrana ve francouzském podání byla pro český tým obtížnou překážkou.

V závěru ale vytáhly české basketbalistky svou hlavní zbraň, kterou byla bojovnost a vymazaly devítibodový náskok soupeřek. Po dvou trojkách Vítečkové necelé čtyři minuty před koncem se podařilo vyrovnat na 63:63. Závěrečné drama v normálním čase nerozhodlo.

Po trestných hodech Machové 51 sekund před koncem vedl český tým 69:66, sedm vteřin před koncem ale Gillespieová trojkou vyrovnala. V poslední sekundě se pokusila Machová o průnik pod koš, v houštině soupeřek ale míč obroučkou neprolétl.

Prodloužení přineslo oboustranně nervózní a opatrnou hru. Ještě 35 sekund před koncem po koši Kulichové vedly české hráčky 77:76, soupeřky ale ještě otočily a vedly o dva body. V poslední sekundě po průniku Klimešové míč skákal na obroučce, ale nepropadl jí. Faulovaná Klimešová neproměnila hned první trestný hod a tím bylo po naději na případné další prodloužení.

"Tento zápas byl o štěstí, které jsme tentokrát neměli. Na hráčkách už se projevila únava z náročného programu. Z ní pramenily chyby. Přesto bych ocenil bojovnost našeho týmu, když jsme v poslední čtvrtině dokázali zvrátit nepříjemnou devítibodovou ztrátu," řekl Bobrovský novinářům.

Také jeho asistent Lubor Blažek označil prohru o jeden bod za smolnou. "Ani jeden tým nebyl v pohodě po fyzické stránce. Takže se více bojovalo, než se hrál pohledný basketbal. V závěru normální hrací doby jsme vedli o tři body, bohužel jsme dovolili soupeřkám vyrovnat. A v závěru prodloužení jsme měli smůlu, že při průniku Klimešové míč nepropadl košem. Ale to jsou pouze kdyby, na které se basketbal nehraje," uvedl Blažek.

České basketbalistky se o konečné sedmé místo střetnou se Španělkami, které překvapivě prohrály s Litvou.

Litvě sice vyšel lépe vstup do zápasu, získala převahu v podkošových soubojích a také pětibodový náskok. Španělky ale stačily postupně srovnat krok. Oba týmy se střídaly ve vedení i v nepřesnostech.

Po půlhodině sice Litva vedla 49:44, když se v podkošových soubojích prosazovala dobře zakončující Streimikyteová. Hodně individuálně hrající Španělky sice ještě zásluhou Valdemorové v poslední čtvrtině vyrovnaly na 56:56, závěr už ale patřil lépe fyzicky vybavené Litvě.

Výsledky - skupina o 5.-8. místo:
Česká republika - Francie 78:79 (20:17, 35:28, 50:51, 69:69)
Nejvíce bodů:
Machová 18, Vítečková 16, Kulichová 15, Veselá 14 - Grudaová 15, Gillespieová 13, Le Dréanová 12, Dumercová 10. Rozhodčí: Pacheco (Braz.), Černovová (Rus.), Moussa (Mal.). Fauly: 15:20. Trestné hody: 18/12 - 18/14. Trojky: 4:5. Diváci: 2000.

Litva - Španělsko 80:71 (12:11, 30:30, 49:44)
Streimikyteová 23, Valužyteová 17, Brazdeikyteová 16, Ciudarieneová 10 - Valdemorová 28, Montananová 12, Fernándezová 12. Rozhodčí: Rougier (Arg.) Mayberry (Austr.) a Silva (Braz.). Fauly: 24:24. Trestné hody: 33/24 - 23/18. Trojky: 2:5. Diváci: 1500.

Rusky šokovaly basketbalový svět

O dosud největší překvapení se postaraly reprezentantky Ruska, které v semifinále vítězstvím 75:68 vyřadily obhájkyně titulu z USA. V sobotním finále se od 19:00 SELČ střetne Rusko s Austrálií.

Na hvězdný Dream Team zůstal v sobotu od 14:30 SELČ pouze zápas s domácí Brazílií o bronzové medaile.

Rusky podaly v semifinále svůj dosud nejlepší výkon v turnaji. Hned od prvních minut hrály velmi soustředěně, kombinovaly sice rychle, ale na jistotu. Dařila se jim střelba z tříbodového území a dobrou obranou eliminovaly tlak soupeřek.

V podkošových soubojích se v defenzivě prosazovala Stěpanovová. Výsledkem byl slibný náskok po první čtvrtině 25:13. Sebejisté Američanky si dlouho nepřipouštěly možnost prohry, i když v poločase měly pětibodové manko.

Po změně stran ale Rusky ještě zpřesnily svou hru a jejich náskok vzrostl po třiceti minutách na rozdíl dvaceti bodů. Američanky v poslední čtvrtině sice zabraly a náskok stáhly až na pětibodový rozdíl. V posledních minutách ale vynikla dvěma úspěšnými tříbodovými pokusy Artěšinová.

V nervózní koncovce Američanky znovu snížily na rozdíl pouhých pěti bodů. Třicet sekund před závěrem neproměnila navíc Rachmatulinová ani jeden trestný hod. Američanky ale ve snaze získat míč faulovaly Korstinovou, která těsně před závěrem oba trestné hody proměnila, a tím pojistila Rusku postup do finále.

Právě v Brazílii získal bývalý Sovětský svaz v roce 1983 svůj poslední, šestý titul mistryň světa v řadě za sebou. Rusko od svého osamostatnění skončilo na posledních dvou světových šampionátech vždy druhé.

Americké basketbalistky se po semifinálové prohře s Ruskem jen těžko smiřovaly se skutečností, že nebudou hrát o zlato. Velká série 51 vítězných zápasů na mistrovstvích světa a na olympijských hrách po dvanácti letech skončila.

"Neporazitelný Dream Team" skončil stejně jako před třemi týdny jeho mužská obdoba. Trenérka Anne Donovanová složila hned po utkání přemožitelkám poklonu.

"Ještě nikdy jsem neviděla hrát Rusky tak dobře. Zatím měly průměr tří trojek na zápas a dnes jich daly osm," připomněla hlavní důvod porážky. Doslova ji nadchla pivotka Maria Stěpanovová.

"Odvedla fantastickou práci. Strašila nás, i když zrovna nebyla u míče. Myslím, že hlavně kvůli ní jsme byly při střelbě tak nejisté," řekla Donovanová.

V prvním semiifnále dokázaly Australanky zásluhou precizního výkonu v poslední čtvrtině porazit v bouřlivé atmosféře domácí Brazílii 88:76. Po půlhodině přitom čtvrtfinálové přemožitelky českého týmu vedly o sedm bodů 64:57.

Australanky dosáhly v Sao Paulu nejlepšího výsledku v historii, jejich maximem na MS byla dosud dvě třetí místa.

Domácí hráčky si ve třetí části vypracovaly slibné vedení, ale trojka hvězdy WNBA Lauren Jacksonové hned na začátku poslední čtvrtiny dala najednou zápasu zcela jiný náboj. Brazilky ztratily svou suverenitu, přestala se jim dařit střelba a australské hráčky po šňůře 17:2 zcela ovládly další vývoj zápasu.

Trenér Barbosa se snažil častým střídáním dostat své svěřenkyně, kterým viditelně docházely síly, do tempa. Soustředěně hrající Australanky ale už jen chytře využívaly chyby soupeřek v obraně a snadno zvyšovaly náskok. Jediným stínem na australském vítězství bylo zranění rozehrávačky Kristi Harrowerové v poslední sekundě.

Výsledky - semifinále:
Rusko - USA 75:68 (25:13, 37:32, 58:38)
Rachmatulinová 18, Korstinová 16, Stěpanovová 13, Artěšinová 12, Ščegolevová 10 - Taurasiová 21, Thompsonová 15, Parkerová 13. Rozhodčí: Boltauzer (Slovin.), Smith (Arg.) a Crowleyová (Kan.). Fauly: 17:21. Trestné hody: 19/13 - 13/6. Trojky: 8:8. Diváci: 2000.

Austrálie - Brazílie 88:76 (21:21, 39:40, 57:64)
Taylorová 26, Snellová 22, Jacksonová 19 - Marquesová 16, De Oliveiraová 13, Souzaová 10. Rozhodčí: Julienová (Fr.), Conde (Šp.), Lefwerth (Švéd.). Fauly: 18:22. Trestné hody: 27/21 - 20/16. Trojky: 9:6. Diváci: 9000.

V zápase o deváté místo po zlepšeném výkonu ve druhém poločase Argentina porazila Kanadu 74:57, v duelo o jedenácté místo Kuba zdolala Čínu 71:68.