Česká vzpěračka: Naše holky jsou sexy kočky. A doping? Hon na čarodějnice

Podívejte se, jaké kalendáře fotily české vzpěračky
České vzpěračky stejně jako loni i letos nafotily kalendář na nový rok, aby dokázali, že i tento sport dokáže na ženském těle vykouzlit sexy křivky.
Tentokrát se odhalila dvacítka vzpěraček ze všech koutů České republiky i Slovenska.
Při focení si zjevně užily spoustu zábavy.
Focení se odehrávalo v prostorách Smíchov gym.
Foto: David Nogol
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 12. 2015 7:57
Vzpěračka Lenka Kenisová-Orságová v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznala, jak náročná je kvalifikace a jak se musí prát s nálepkou, že vzpírání je chlapský sport a nehodí se pro dívčí tělo. A promluvila i o nešvaru dopingu, který se mezi činkami často objevuje.

Praha - Může být první českou vzpěračkou, která se probojuje na olympijské hry. Lenka Kenisová-Orságová už o závodech pod pěti kruhy snila dvakrát, teď má ve 32 letech po mateřské dovolené a doufá, že by to už do třetice mohlo vyjít.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznala, jak náročná je kvalifikace a jak se pere s nálepkou, že vzpírání je chlapský sport a nehodí se pro dívčí tělo. A promluvila i o nešvaru dopingu, který se mezi činkami často objevuje.

Dostat se na olympiádu ve vzpírání zjevně není jen tak, procházíte náročným kvalifikačním cyklem, co všechno se musí sejít, abyste do Ria prošla?
Musí se sejít hlavně dobré družstvo, které vám pomůže vybojovat body, aby se alespoň jeden zástupce na OH dostal, a taky je dost důležité mít sportovní štěstí. Kvalifikace totiž spočívá v tom, že na nominačních závodech sbíráme body jako družstvo, u žen se počítají čtyři nejlepší výsledky, u mužů pět, a podle počtu nasbíraných bodů dostáváme počet míst na OH. To jsem vám popsala jen velmi stručně, protože ve skutečnosti je to mnohem složitější.

A vy jste ta, která by jela, pokud by se ženám jedno místo přeci jen podařilo vybojovat. Jaké jsou tedy vaše šance před Riem?
Po nedávném mistrovství světa se mé šance bohužel snížily, protože se z něj na olympiádu nekvalifikovala spousta evropských států, ale rozhodne se na mistrovství Evropy, které se bude konat v dubnu v Norsku.

Ženské vzpírání je na OH teprve od roku 2000, vám se nepodařilo dostat do Pekingu ani do Londýna, předpokládám, že je pro vás velká motivace už to do třetice zvládnout...
Ano, mně se to ještě nepodařilo a stejně tak žádné mé předchůdkyni, takže bych mohla být příští rok historicky první česká vzpěračka na OH. Tím by se splnil můj sen.

Jak to vůbec s českým ženským vzpěračským sportem vypadá, rostou vaše nové nástupkyně?
Letos už mám konečně pocit, že ženské vzpírání je na vzestupu, i lidé už si začali celkem zvykat a všímat si, že vzpěračka nemusí vypadat jako chlap.

Však také vzpěračky poslední roky fotí sexy kalendáře, aby tuhle nálepku zničily, dokonce i vy jste už pózovala před objektivem (v galerii výše, v modrých plavkách ve vodě, pozn. red.), jaké to bylo?
Skvělé, myslím, že to hodně pomohlo k propagaci. Byl to výborný nápad vzpěračky Julči Švecové. Je to šance ukázat, že české vzpěračky můžou být a jsou sexy kočky. A že ženské vzpírání je i o hezkých tělech. Ale chtělo by to další akce, na kterých by se propagovalo vzpírání, je to sport, který si to zaslouží.

Jak si stojí finančně, dá se jím uživit?
České vzpírání má šest profíků, čtyři muže a dvě ženy. Jsme zaměstnanci Centra sportu Ministerstva vnitra v Praze, kterému jsme za finanční podporu i ubytování moc vděční. Samozřejmě se o naši finanční stránku stará také náš vzpěračsky svaz. Ale pořád bohužel platí, že vzpírání je po finanční stránce velmi chudý sport.

Jenže je to i sport hodně spojený s dopingem, horší pověst už má snad jen cyklistika, dá se toho nějak zbavit?
To víte, že by to bez dopingu šlo, ale nebyly by takové výkony. Můj pohled na doping je asi takový, že je to jako hon na čarodějnice. Reprezentant musí psát dopingovce každý den, kde je, a hodinu denně musí mít napsané místo zastižení, pokud se v tuto dobu rozhodne přijít doping a nezastihne vás v tuto hodinu, pak dostanete trest.

Ale prokázaný doping se u vzpěračů objevuje často, nedávno si například odpykal dvouletý distanc olympionik a váš jmenovec Jiří Orság. Čím to tedy je?
Stále totiž musíte sledovat, jakou látku zakázali a jaké doplňky brát, aby tam nebylo něco zakázaného. Je to opravdu dost náročné, tak se pak není čemu divit, když jim ten hon na čarodějnice čas od času vyjde a navíc v našem sportu, který je tak závislý na síle.

Takovým "dopingem" někdy může být i porod, například Kateřina Neumannová po narození dcery vyhrála olympiádu, vy už jste také po mateřské, jak se sportovně cítíte?
Mám po porodu už téměř čtyři roky a stále jsem se ještě nedostala do formy, kterou jsem měla před narozením dcery. V silovém sportu je to dost náročné a to, co platilo před tím, už tak vůbec není, myslím tím trénink, regenerace a po třicítce už se tělo taky chová úplně jinak. Pokud to sportovkyně všechno včas pochopí a je schopna se tomu přizpůsobit, tak by to mohlo jít. Zkrátka chce to trénovat s rozumem a hlavně poslouchat tělo. Což není tak jednoduché, jak se může zdát, a já se to stále učím.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy