6. 12. 2008 19:13
Česko - Rusko 8:1 (2:0, 2:1, 4:0)
Kapitán Radim Cepek vedl první útočnou formaci.
Kapitán Radim Cepek vedl první útočnou formaci. | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - V prvních dvou třetinách to nebyla zrovna hra kočky s myší, jak by si představovali skalní fanoušci české florbalové reprezentace. Ve třetí části hry ale národní tým soupeře z Ruska zcela rozebral a do tabulky skupiny A si připsal první dva body.

Dařilo se zejména Pavlu Kožušníkovi, který ke třem brankám přidal i stejný počet asistencí.

Češi nastoupili na plochu ostravské ČEZ Arény hned po slavnostním zahájení sedmého mistrovství světa ve florbale, předtím už někteří z reprezentantů zhlédli i vysokou výhru favorizovaných Švédů nad Itálií (18:0).

Domácí tým se sice rozjížděl pomalu, hned od začátku zápasu měl ale nad Ruskem mírnou převahu a míček častěji na holích.

Poprvé se zajiskřilo v páté minutě, kdy z první pálil Skalík, ruský brankář byl ale na místě. O chvíli později neuspěl ani kapitán Cepek. Kapitán české reprezentace následně nevyužil ani trestné střílení, které rozhodčí odpískali po faulu na unikajícího Zálesného.

Rozhodla spolupráce Folty s Kožušníkem

Češi ale měli k dispozici alespoň přesilovou hru, a s tou už si dokázali poradit podle svých představ. Kožušník našel z rohu volného Foltu, a ten ranou na zadní tyč otevřel skóre sobotního duelu.

Rusové se k brance Rytycha dostávali spíše sporadicky a český gólman si poprvé sáhl na míček až v polovině první třetiny.

V 15. minutě se navíc svěřencům kouče Skružného naskytla možnost další početní výhody. V ní si Folta s Kožušníkem vyměnili role a druhý jmenovaný poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Takové bylo i skóre po úvodní dvacetiminutovce.

Hned v úvodu druhé části hry se ovšem vzchopili i hosté z Ruska a po kvalitním rozehrání standardní situace snížil Družinskij.

Češi ovšem dokázali bleskurychle zareagovat. Aktivní Kožušník přihrál zpoza brány Cepkovi a střela z jeho hokejky se zastavila až v ruské bráně.

Třetí třetina už byla exhibicí

Pavel Kožušník byl i u čtvrté branky domácích. V polovině druhé třetiny sice nevyužil další přesilovku a svůj projektil namířil jen do brankáře Pronjakova, ve 38. už měl ale snadnou úlohu.

Zálesný bojuje s jedním z ruských hráčů.
Zálesný bojuje s jedním z ruských hráčů. | Foto: Petr Sznapka

Jakůbek vystřelil, ruský brankář míček pouze vyrazil a český útočník jej s přehledem uklidil do sítě. Ve třetí dvacetiminutovce pak už více než pět tisíc diváků mohlo sledovat koncert českého týmu, který Rusy prakticky k ničemu nepustil.

Na 5:1 zaokrouhlil skóre po přihrávce Cepka Skalík. Poté se prosadili také Folta a znovu i kapitán Cepek. A když tři minuty před koncem duelu docílil hattricku i Pavel Kožušník, narostl stav až do exhibiční podoby 8:1.

Sobotní povinnost tak Češi splnili a hned v neděli se mohou těšit na souboj s šestinásobnými mistry světa ze Švédska.