Brňanky završily nadstavbu ligy výhrou

ČTK
15. 3. 2006 20:25
Praha - Basketbalistky Gambrinusu Brno zakončily stejně jako v uplynulých sezonách bez porážky dlouhodobou část nejvyšší domácí soutěže. Čistý štít uhájily i v dnešní dohrávce 26. kola nadstavbové skupiny A1 na palubovce USK Praha. O výhře 96:74 však Brňanky rozhodly až v poslední čtvrtině.

Ještě v poločase byl duel euroligových týmů vyrovnaný 41:41, Pražankám přitom vůbec nevyšel úvod. Favorit vedl záhy 9:0 a později dokonce 22:7, ale ve druhé čtvrtině zavelela k obratu rozehrávačka Volná, jež nápor domácího týmu završila trojkou na 41:39 pro USK.

Semifinalistky Evropské ligy pak ale daly znovu devět bodů za sebou a opět získaly ztracenou pohodu. Definitivně rozhodly až na začátku poslední části, kdy se jim skvěle dařila střelba z dálky a zásluhou přesných tref Žirkové a Vítečkové jejich náskok začal narůstat.

"Situaci jsme si zkomplikovali sami. Chtěl jsem šetřit hráčky základní sestavy a ty, které hrají méně, toho nevyužily," konstatoval kouč brněnského celku Jan Bobrovský.

USK Praha - Gambrinus Brno 74:96 (16:26, 41:41, 57:65)
Nejvíce bodů: Volná 25, Lichnerová 24, Gerstnerová 8 - Miltonová-Jonesová 21, Machová 18, Vítečková 17. Rozhodčí: V. Lukeš, Smetana. Trestné hody: 10/9 - 13/10. Fauly: 11:11. Trojky: 7:10. Diváci: 75. Nejlepší hráčka: Volná.

Konečná tabulka skupiny A1:

1. Gambrinus Brno 24 24 0 2508:1124 48
2. USK Praha 24 20 4 2250:1455 44
3. Trutnov 24 13 11 1633:1820 37
4. Sparta Praha 24 12 12 1552:1778 36

Ve skupině A2 porazil Hradec Králové 79:64 brněnský Valosun a obsadil před ním druhé místo. Ve čtvrtfinále se proto od 18. března utkají na tři vítězství Slovanka Chomutov - Gambrinus Brno, Valosun Brno - USK Praha, Hradec Králové - Trutnov a Karlovy Vary - Sparta Praha.

Souboj o druhé místo ve skupině A2 rozhodl Hradec hned v úvodu zápasu. V první čtvrtině si vypracovaly domácí hráčky desetibodový náskok a ve druhé jej zdvojnásobily. Soupeř se sice po změně stran zlepšil, ale na obrat to nestačilo, takže v play off narazí ligový nováček z Brna na USK Praha. Hradec vyzve papírově přijatelnější Trutnov.

V zápase mezi Slovankou Chomutov a beznadějně poslední Olomoucí o nic nešlo. Hanačky přijely do Chomutova pouze se sedmi hráčkami a prohrály 73:86.

Slovanka Chomutov - Olomouc 86:73 (19:20, 43:35, 64:52)
Nejvíce bodů: Peterková 19, Kubařová 14, Kuthanová 13, Klečková 12 - Vlková 18, Steffanová 17, Polášková 13. Rozhodčí: Šikner, Kittlerová. Trestné hody: 21/15 - 20/15. Fauly: 18:17. Trojky: 7:8. Diváci: 100. Nejlepší hráčka: Peterková.

Hradec Králové - Valosun Brno 79:64 (23:13, 45:25, 57:45)
Nejvíce bodů: Křížová 29, Mlejnková 14, Borovičková 12 - Svobodová 16, Ciulisová 15, Poláková 12. Rozhodčí: Nejezchleb, Kukla. Trestné hody: 25/15 - 19/11. Fauly: 18:20. Trojky: 6:3. Diváci: 371. Nejlepší hráčka: Křížová.