Boxerský duel o 10 miliard Mayweather vs. Pacquiao je zde

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
2. 5. 2015 12:01
Preview k boxerskému šlágru Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao.
Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao tváří v tvář při vážení.
Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao tváří v tvář při vážení. | Foto: ČTK

Las Vegas – Věrní fanoušci i náhodní pozorovatelé, experti i laici a především celý svět šestnácti provazů. Ti všichni se dnes konečně dočkají nejočekávanějšího boxerského duelu minimálně poslední dekády.

Neporažený Američan Floyd Mayweather i Filipínec Manny Pacquiao úspěšně prošli pátečním vážením, a jejich střetnutí tak už nic nebrání. V noci na neděli bude mít svět boxu svého krále.

Ve hře jsou miliardy korun

Generovaný zisk z prodeje televizních práv by měl atakovat hranici minimálně 300 milionů dolarů. Dalších více jak sedmdesát se vybere ze vstupného, přičemž nejdražší lístky na různých portálech atakovaly i hranici 350 tisíc dolarů!

Nejvíce sice zatím někdo z fanoušků zaplatil zhruba čtyřicet tisíc, přesto to vychází v přepočtu na neskutečných milion korun. Přes třicet milionů stála práva do zahraničí (včetně ČR), patnáct milionů pak vydělali pořadatelé na reklamním artiklu (trička, přívěsky atd.).

Celkem: více jak 400 milionů dolarů (deset miliard korun), přičemž za Mayweatherem by mělo jít 180, za Pacquiaem 120. To by z obou učinili nejbohatší sportovce světa, Američan by si za posledních dvanáct měsíců, kdy časopis Forbes tento žebříček sestavuje (vždy od června do června), vydělal zhruba 250 milionů dolarů. To je dvakrát tolik, co činil dosavadní rekord v historii některého z vítězů tohoto rankingu.

Bál se Američan svého rivala?

„Nejde o peníze, jde o čest, jde o zápis do historie,“ tvrdí přesto osmatřicetiletý rodák z Grand Rapids. Bijci s přezdívkou „Money“ tato slova ale věří jen málokdo. Vždyť právě dělení zisku mezi oba bojovníky a televize, které je zastupují, byl dlouho hlavním důvodem, proč se uskutečnění souboje několik let odkládalo.

Tím dalším – dle mnohých – byl Mayweatherův strach ze soupeře, který boxuje v otočeném gardu, je extrémně rychlý, výbušný a těžko čitelný. Proto měl dohodu oddalovat jak jen to bylo možné, aby se na šestatřicetiletém Filipínci projevil „zub času“.

Je ale otázkou, zda to nakonec s taktikou nepřehnal. Pacquiao se po drtivém KO od Juana Manuela Marqueze v pokaženém roce 2012 obdivuhodně zvedl a především jeho výkony proti Bradleymu a Algierimu okouzlily experty i fanoušky. Přestože dle mnohých ztratil na své síle, upravil taktiku a začal v ringu pracovat méně lehkovážně.

Oba chtějí vstoupit do historie

Naopak Mayweather měl loni v obou duelech s rvavým Argentincem Maidanou zjevné kondiční problémy a jeho nohy jednoduše zpomalily. K tomu, aby se utkal s Pacquiaem a uspokojil tak touhy všech mu navíc zbývaly poslední dvě možnosti z jeho kontraktu s televizí Showtime, po jehož naplnění hodlá odejít do důchodu.

„50-0? To je přání médií, já na tom čísle nelpím, nevadí mi skončit coby neporažený bijec ve 49 zápasech,“ potvrdil i v posledních dnech hvězdný Američan, že v září by se měl v ringu objevit ve své bohaté kariéře naposledy. Nad dalším duelem ale on, ani jeho soupeř nyní nepřemýšlí. Oba se soustředí na sobotní noc, která má vstoupit do dějin.

„Chci vyhrát. Chci si to užít a psát historii. Nikdy jsem se necítil lépe. Bude to zábava,“ sliboval fanouškům v průběhu posledního týdne skvěle naladěný Filipínec, který se na všech akcích nadšeně fotil a pořizoval selfie. Až po pátečním vážení vyšlo najevo, že tak činil kvůli svému novému sponzorovi – technologickému gigantovi s názvem Samsung (dosud jej zastupovala Motorola, nyní Lenovo).

Za boxery se hádají jejich trenéři

Že vám v hlasech obou chybí klasické ostré špičkování? Je to tak. Mayweather se do Pacquiaa lehce opřel jen na začátku týdne poté, co ten se na přání svého manažera Boba Aruma nezúčastnil tradiční pompézního příjezdu do Las Vegas, jinak ale z obou vyzařují úsměvy a vzájemný respekt.

O rozruch se starají paradoxně jejich trenéři – Floyd Mayweather Sr. a Freddie Roach, kteří nejen v místě konání, ale v podstatě celé poslední dva měsíce ukazují slovní zásobu, za kterou by se nemuseli stydět ani největší řečníci světové historie. Jejich poslední perly?

„Mám-li být upřímný, nečekám moc těžký duel. To nejlepší ze sebe předvedl Manny proti Marquezovi v jejich čtvrtém souboji a všichni víme, jak dopadl. Floyd ho může knockoutovat jakýkoliv den, měsíc i rok. Kdykoliv. Až budeme chtít, tak ho pošle k zemi,“ pronesl Mayweatherův otec a trenér v jedné osobě.

Vyjde to Roachovi napodruhé?

„Trénovali jsme na tento duel pět let. Nemyslím si, že po něm Floyd toužil, dohnaly ho k tomu okolnosti. Víme o něm všechno. Manny vážil ve čtvrtek kilo a půl pod limit, takže se mohl v pohodě najíst, být uvolněný. Výhra na body? A proč ne?! Pokud Manny vyhraje každé kolo, jak chceme, tak to musí dokázat,“ kontroval Roach.

Ten se postaví Mayweatherovi coby kouč jeho soupeře podruhé v kariéře. Poprvé tomu tak bylo v roce 2007, kdy vedl do boje Oscara de la Hoyu. Tehdy šlo de facto pouze o záskok – legendárního „Golden Boye“ totiž většinu kariéry trénoval právě Mayweather Senior. S Pacquiaem spolupracuje Roach od roku 2001!

Jak tento duel století dopadne, kterému na vážení dělali komparz legendy tohoto sportu v čele s Muhammadem Alim, Mikem Tysonem, Sugarem Rayem Leonardem a Georgem Foremanem? To mohou sledovat i čeští fanoušci. A to prostřednictvím přímému přenosu televize Sport 1, který bude od 3:00 hodin v neděli ráno spolukomentovat boxerský expert Aktuálně.cz Antonín Vavrda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy