Boonen vyhrál první etapu závodu Paříž-Nice a vede celkově

6. 3. 2006 18:27
Cyklistický mistr světa Tom Boonen vyhrál první etapu závodu série ProTour Paříž-Nice a dostal se po dvou úsecích do čela průběžného pořadí. Belgický spurtér dnes v závěrečném finiši triumfoval před Australanem Allanem Davisem a Franciskem Ventosem ze Španělska.

Boonen obsadil páté místo v nedělním prologu, který vyhrál Američan Bobby Julich. Díky desetisekundové bonifikaci za dnešní vítězství v 193 km dlouhé etapě belgický Sportovec roku Julicha celkově předstihl a poprvé si oblékl žlutý trikot vedoucího jezdce.

Smutnými hrdiny dnešní etapy z Villemandeuru do Saint-Amand-Montrond byli domácí jezdci Christophe Laurent a Stephane Auge. Ti si v úniku vypracovali až desetiminutový náskok, ale peloton je zhruba šest kilometrů před cílem dostihl.

Výsledky - 1. etapa (193 km): 1. Boonen (Belg.) 4:56:01, 2. Davis (Austr.), 3. Ventoso (Šp.), 4. Rigotto, 5. Napolitano (oba It.), 6. Steegmans (Belg.) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí: 1. Boonen 5:02:01, 2. Julich (USA) -7, 3. Kašečkin (Kaz.) -8, 4. McGee (Austr.) -9, 5. Contador, 6. S. Sanchez (oba Šp.) oba -10.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy