Berdych poslal Česko po třech letech do finále Davis Cupu

Postupová radost Tomáše Berdycha
Opět pod dohledem Diega Maradony se odehrála klíčová třetí dvouhra semifinále Davis Cupu mezi Tomášem Berdychem a Carlosem Berlocqem.
To se uskuteční mezi 16. a 18. listopadem, a bude tak odvetou za finále z roku 2009, ve kterém Češi svému soupeři v Barceloně podlehli 0:5 na zápasy.
...
Prvním gratulantem byl Berdychův věčný souputník Radek Štěpánek, jenž měl původně nastoupit po Berdychovi do závěrečné dvouhry s Juanem Mónakem.
Foto: Reuters
Sport Sport
16. 9. 2012 21:00
Čeští tenisté si po třech letech zahrají ve finále Davisova poháru.

Buenos Aires - Čeští tenisté si po třech letech zahrají ve finále Davisova poháru.

V úvodní nedělní dvouhře semifinále proti Argentině o tom rozhodl Tomáš Berdych, který po dvou hodinách a 50 minutách porazil Carlose Berlocqa 6:3, 6:3 a 6:4.

Ve finále se Češi utkají v repríze finále z roku 2009 se Španělskem. Tentokrát však svého soupeře přivítají na domácí půdě (od 16. do 18. listopadu).  

"Dokázali jsme to! To byl náš cíl, s kterým jsme sem přijeli a vypadalo skoro nemožné tady vyhrát - v tomhle kotli. Je to neuvěřitelné," řekl šťastný Berdych po zápase na kurtu.

"Přijeli jsme sem s vírou ve výhru a jsem nadšený, protože jsme to zvládli perfektně. Jsem šťastný a těším se na finále doma, to je zásadní věc," doplnil jej kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

Závěrečnou dvouhru vyhrál Juan Mónaco nad Ivem Minářem (6:3, 7:6). Češi tak vyhráli 3:2 na zápasy.

Berdych: Triumf z roku 1980 zopakujeme

Češi tak zopakovali to, co se povedlo před 32 lety československému týmu okolo Ivana Lendla. Ten rovněž v semifinále v Argentině zvítězil a poté celou soutěž vyhrál.

Čeští tenisté (potažmo Čechoslováci) si ve finále zahrají počtvrté. Dosud vyhráli právě jen v roce 1980 proti Itálii. V roce 1975 ve Švédsku a 2009 ve Španělsku neuspěli.

"Řeknu jenom jednu věc. Před 32 lety Češi zvítězili v Argentině a pak hráli doma finále proti Itálii a vyhráli. Chceme to zopakovat," věří Berdych.

"Jsem s tímto týmem už podruhé ve finále a šanci chceme využít," dodal Navrátil.

Český tenis tam má šanci na vítězný double. O čtrnáct dní dříve se hraje v Praze finále Fed Cupu mezi Češkami a Srbkami.

Berdych letos vyhrál všech 8 zápasů

Šestý tenista světa Berdych proti 54. hráči žebříčku ATP rozhodl lepším proměňováním brejkbolů - využil jich 5 z 9, zatímco Berlocq jen jeden z 13 pokusů.

Ve třetím setu sice dokázal Berlocq zápas zdramatizovat, když srovnal ze stavu 1:4, za stavu 4:5 však Berdych proměnil svůj druhý mečbol.  

Berdych, jenž v pondělí oslaví 27. narozeniny, tak vyhrál všech osm zápasů, do nichž letos v Davis Cupu nastoupil - dva proti Itálii, tři proti Srbům a tři proti Argentincům (pětkrát ve dvouhře, třikrát ve čtyřhře po boku Radka Štěpánka).

V Buenos Aires nejprve v páteční pětisetové bitvě udolal Juana Mónaka, v sobotní čtyřhře spolu se Štěpánkem porazili pár Berlocq, Eduardo Schwank.

Postupový bod udělal proti náhradníkovi za argentinskou jedničku Juana Martína del Potra, který svou účast v zápase musel vzdát kvůli zraněnému levému zápěstí.

A to přesto, že v úvodní páteční dvouhře ve třech setech porazil Štěpánka.

Argentinci prohráli podruhé od roku 1998

Argentinci tak v Davis Cupu prohráli doma na antuce po více než čtrnácti letech. Tehdy doma neuspěli proti Slovákům.

Od té doby v domácím prostředí neuspěli jen jednou - ve finále před čtyřmi lety proti Španělům, kdy se však hrálo na tvrdém povrchu.

Z posledních 21 domácích zápasů tak prohráli teprve potřetí. Na stadionu Parque Roca pak Argentinci prohráli vůbec poprvé v historii.

Výsledek:

Argentina - Česko 2:3

Berlocq - Berdych 3:6, 3:6, 4:6, Mónaco - Minář 6:3, 7:6 (7:2).

 

Právě se děje

Další zprávy