Berdych poslal Česko po třech letech do finále Davis Cupu

Postupová radost Tomáše Berdycha
Opět pod dohledem Diega Maradony se odehrála klíčová třetí dvouhra semifinále Davis Cupu mezi Tomášem Berdychem a Carlosem Berlocqem.
To se uskuteční mezi 16. a 18. listopadem, a bude tak odvetou za finále z roku 2009, ve kterém Češi svému soupeři v Barceloně podlehli 0:5 na zápasy.
...
Prvním gratulantem byl Berdychův věčný souputník Radek Štěpánek, jenž měl původně nastoupit po Berdychovi do závěrečné dvouhry s Juanem Mónakem.
16. 9. 2012 21:00
Čeští tenisté si po třech letech zahrají ve finále Davisova poháru.

Buenos Aires - Čeští tenisté si po třech letech zahrají ve finále Davisova poháru.

V úvodní nedělní dvouhře semifinále proti Argentině o tom rozhodl Tomáš Berdych, který po dvou hodinách a 50 minutách porazil Carlose Berlocqa 6:3, 6:3 a 6:4.

Ve finále se Češi utkají v repríze finále z roku 2009 se Španělskem. Tentokrát však svého soupeře přivítají na domácí půdě (od 16. do 18. listopadu).

"Dokázali jsme to! To byl náš cíl, s kterým jsme sem přijeli a vypadalo skoro nemožné tady vyhrát - v tomhle kotli. Je to neuvěřitelné," řekl šťastný Berdych po zápase na kurtu.

"Přijeli jsme sem s vírou ve výhru a jsem nadšený, protože jsme to zvládli perfektně. Jsem šťastný a těším se na finále doma, to je zásadní věc," doplnil jej kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

Závěrečnou dvouhru vyhrál Juan Mónaco nad Ivem Minářem (6:3, 7:6). Češi tak vyhráli 3:2 na zápasy.

Berdych: Triumf z roku 1980 zopakujeme

Češi tak zopakovali to, co se povedlo před 32 lety československému týmu okolo Ivana Lendla. Ten rovněž v semifinále v Argentině zvítězil a poté celou soutěž vyhrál.

Čeští tenisté (potažmo Čechoslováci) si ve finále zahrají počtvrté. Dosud vyhráli právě jen v roce 1980 proti Itálii. V roce 1975 ve Švédsku a 2009 ve Španělsku neuspěli.

"Řeknu jenom jednu věc. Před 32 lety Češi zvítězili v Argentině a pak hráli doma finále proti Itálii a vyhráli. Chceme to zopakovat," věří Berdych.

"Jsem s tímto týmem už podruhé ve finále a šanci chceme využít," dodal Navrátil.

Český tenis tam má šanci na vítězný double. O čtrnáct dní dříve se hraje v Praze finále Fed Cupu mezi Češkami a Srbkami.

Berdych letos vyhrál všech 8 zápasů

Šestý tenista světa Berdych proti 54. hráči žebříčku ATP rozhodl lepším proměňováním brejkbolů - využil jich 5 z 9, zatímco Berlocq jen jeden z 13 pokusů.

Ve třetím setu sice dokázal Berlocq zápas zdramatizovat, když srovnal ze stavu 1:4, za stavu 4:5 však Berdych proměnil svůj druhý mečbol.

Berdych, jenž v pondělí oslaví 27. narozeniny, tak vyhrál všech osm zápasů, do nichž letos v Davis Cupu nastoupil - dva proti Itálii, tři proti Srbům a tři proti Argentincům (pětkrát ve dvouhře, třikrát ve čtyřhře po boku Radka Štěpánka).

V Buenos Aires nejprve v páteční pětisetové bitvě udolal Juana Mónaka, v sobotní čtyřhře spolu se Štěpánkem porazili pár Berlocq, Eduardo Schwank.

Postupový bod udělal proti náhradníkovi za argentinskou jedničku Juana Martína del Potra, který svou účast v zápase musel vzdát kvůli zraněnému levému zápěstí.

A to přesto, že v úvodní páteční dvouhře ve třech setech porazil Štěpánka.

Argentinci prohráli podruhé od roku 1998

Argentinci tak v Davis Cupu prohráli doma na antuce po více než čtrnácti letech. Tehdy doma neuspěli proti Slovákům.

Od té doby v domácím prostředí neuspěli jen jednou - ve finále před čtyřmi lety proti Španělům, kdy se však hrálo na tvrdém povrchu.

Z posledních 21 domácích zápasů tak prohráli teprve potřetí. Na stadionu Parque Roca pak Argentinci prohráli vůbec poprvé v historii.

Výsledek:

Argentina - Česko 2:3

Berlocq - Berdych 3:6, 3:6, 4:6, Mónaco - Minář 6:3, 7:6 (7:2).

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.