Berdych po bitvě srovnal s USA na 1:1

Roman Staněk, Václav Rojík
9. 2. 2007 20:28
Ostrava - Český tenista Tomáš Berdych vyhrál v Davis Cupu dramatickou bitvu s Američanem Jamesem Blakem. UVNITŘ: AUDIO a GALERIE

Srovnal stav duelu s USA po prvním dni na 1:1.

Berdych zvítězil v napínavém utkání 6:1, 2:6, 7:5, 7:5. Přitom po prvním setu, jenž Berdych vyhrál 6:1, vypadalo vše na jednoznačnou záležitost v režii českého reprezentanta.

Americký tenista však opdověděl podobným způsobem ve druhém setu. Koncovku třetí a čtvrté sady zvládla lépe česká jednička.

Pro diváky v ostravské hale byl druhý páteční duel ještě atraktivnější podívanou než ten úvodní. Celý zápas hnali našeho svěřence kupředu.

"Diváci byli výborní, ale ke konci setu občas vykřikovali mezi prvním a druhým podáním. Rozhodčí měl odvést lepší práci v korigování publika," upozornil Blake a dodal, že je to možná tím, že ostravské publikum nemá s tenisem velké zkušenosti.

Nekompromisní nástup

Rodák z Valašského Meziříčí měl do zápasu nekompromisní nástup. Hned v prvním gamu sebral americké dvojce servis a v kvapíkovém tempu mířil za vítězství v prvním setu.

Hráči se od počátku nedostávali do dlouhých výměn. Berdych se opíral o výborné podání a když vzal za stavu 3:1 Blakeovi podruhé servis, bylo o osudu úvodní sady rozhodnuto.

"Nehrál jsem špatně proto, že bych byl unavený nebo nenavyklý na antuku," řekl po zápase zklamaný Blake. "Ten první set zahrál Tomáš excelentně, ale mně se to povedlo zase v druhém setu."

Přesně tak. Berdych na suverénní jízdu prvním setem nenavázal. Jeho soupeř v typické bílé čelence se začal více koncentrovat, skvěle returnoval i zlepšil podání. Vynikajícím pohybem dokázal eliminovat Berdychovy razantní údery.

Český tenista hned na začátku druhého setu ztratil servis. Za stavu 1:3 byl sice blízko rebrejku, Blake se ale ubránil a hned v následující hře podruhé rychlou hrou sebral Berdychovi podání. Ten následně nevyužil ani jednu možnost na brejk a Blake v pohodě srovnal na 1:1.

A začínalo se znova

Kapitán amerického týmu Pat McEnroe diskutuje během sporného míče s hlavním rozhodčím. Podle americké strany rozhodčí špatně posoudil situaci, kdy Blake zpětně signalizoval aut při Berdychově servisu, jenže podle hlavního rozhodčího pozdě. | Foto: Aktuálně.cz

Jedenadvacetiletý český reprezentant však vlétl do třetího dějství s velkým elénem. Utkání nabíralo obrátky, oba jeho aktéři předváděli údery, které zvedaly diváky ze sedadel.

Berdych se ocitl v kritičtější situaci za stavu 3:3. První dvojchyba dvanáctého hráče světa sice způsobila stav 0:30, jenže následující tři servisy se povedly nadmíru a český tenista servis udržel.

Náš hráč si neustále vytvářel tlak, ale zejména při útočných forhendech se nevyvaroval nevynuceným chybám.

Rozhodnutí třetí sady přišlo za stavu 5:4 pro svěřence Jaroslava Navrátila. První setbol měl díky Blakeově dvojchybě. Ten však vzápětí ztratil opět při nepovedeném Berdychově forhendu. Další dvojchyba však znamenala, že Berdych získal tuto sadu na svou stranu.

Podobný vývoj měl i čtvrtý set. Tenis prvotřídní kvality opět gradoval v jeho závěru.

Nádhernou a přesnou hrou si  se smrtelnými forhendy za stavu 6:5 Berdych vybojoval dva mečboly. První Blake stáhl esem, druhý nádherným křižným forhendem. Přesto Berdych z returnu vybojoval i mečbol třetí a ten už Berdych proměnil.

Hala bouřila nadšením. Česká naděje na vítězství nad USA stále žije. Věří si Berdych také na Roddicka?

"Nemůžu říct, že bych si nevěřil. To podvědomí, že jsem dvakrát prohrál nad Blakem bylo pro mne dneska mnohem horší. Roddicka jsem porazil i na tvrdém povrchu," upozorňuje Berdych.

Minář překvapil pěknou hrou, ale prohrál

Zaplněná hala v Ostravě sledovala nádherný tenisový zápas, který však skončil pro Českou republiku nepříznivě.

V úvodním zápase prvního kola Davisova poháru se v Ostravě představil čtvrtý hráč světa Andy Roddick, kterého vyzval nováček v českém daviscupovém týmu, Ivo Minář.

"Jsem strašně zklamaný, moc jsem chtěl vyhrát," smutnil po utkání poražený Minář.

Už během prvního gamu favorizovaný Roddick předvedl, v čem je jeho síla. Mináře obdařil hned čtyřmi esy a ujal se vedení 1:0.

"S tím jsem počítal. O kvalitách jeho servisu samozřejmě vím, chtěl jsem se v prvním gamu aspoň trochu dostat do hry. Pak jsem zjistil, že to není zas tak rychlé a s Roddickem můžu hrát. Nervozita ze mě spadla, " komentoval raketový nástup Roddicka český tenista.

Dvaadvacetiletý rodák z Prahy si však rozjíždějící americký vlak nenechal ujet a zodpovědnou hrou od zadní čáry srovnal skóre. Ba co víc, během třetí hry dokonce neproměnil dva brejkboly.

Roddick si po celý zápas vytvářel tlak dělovým servisem, ovšem pomalá antuka dávala Minářovi dostatečný prostor k tomu, aby rozehrával dlouhé, oku diváka lahodící výměny.

Český hráč, hnán dopředu zaplněnou vítkovickou halou, vybojoval další dva brejkboly za stavu 4:4, kdy zariskoval a pustil se do výměn létajících jen pár centimetrů nad síťovou páskou. Roddick však třemi dělovými servisy, na které český hráč nestačil, zareagovat, otočil.

"Možná už v tom prvním setu se rozhodlo. Měl jsem ho dotáhnout k vítězství, jenže on mi na brejboly vždy odpověděl esem," litoval Minář.

Servis si ani nyní rodák z Nebrasky vzít nenechal. Když pak během Minářova servisu dokázal míč držet ve hře dostatečně dlouho, Minářovy chyby pomohly Američanovi, aby vyhrál první sadu 6:4.

Druhý set Minář zářil, nestačilo to.

To druhý set začal Minář mnohem lépe, když hned v prvním gamu prolomil soupeřův servis. Za stavu 3:1 to potom vypadalo mnohem lépe, Čech hrál v pohodě, jistě a druhý set si vzít nenechal.

Ve třetím setu se však kormidla opět ujal čtvrtý hráč světa, prolomil Minářovo podání a odskočil až pro české fanoušky na hrozivě vypadajících 1:4.

Překvapení se v této sadě už nekonalo, Minář prohrál svou další hru a celý set nakonec 2:6.

Na začátku čtvrtého setu to už s českým hráčem vypadalo bledě. Opět nedokázal vyhrát svůj servis, ovšem za stavu 0:2 se ještě vschopil a vzdoroval v pohodě hrajícímu Američanovi. Ovšem ani třetí game, ve kterém vedl 30:0, už nevyhrál.

"Jsem rád, že asi po osmi, nebo devíti zápasů v Davis Cupu konečně vedeme 1:0, předtím jsem vždycky prohrávali. Ivo hrál ze začátku výborně. Trefoval míče z těžkých pozic, byl agresivní, riskoval. Po druhém setu ale trochu odešel a já měl zápas plně pod kontrolou," zhodnotil své vítězství Roddick.

"Myslím, že sehráli důležitou roli mé zkušenosti. Pro Mináře to byla premiéra, " dodal Roddick.