Berdych: Není důvod brečet, porazil nás silnější soupeř

6. 12. 2009 7:00
Nemáme se za co stydět, říká Berdych
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Barcelona (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - I když oba dva své zápasy ve finále Davis Cupu prohrál 0:3 na sety, po zápase skleslým dojmem nepůsobil.

"Byl to skvělý zážitek i zkušenost. Není důvod brečet," řekl po prohře v rozhodující čtyřhře.

Tomáši, se snem vyhrát Davis Cup se loučíte už po třech zápasech, vy jste navíc prohrál oba zápasy bez zisku setu. Jste hodně zklamán?
Nemáme se absolutně za co stydět. Nechceme sedět v koutě a truchlit. Byla to naše první letošní prohra a jsme kvůli ní druzí na světě. Musíme si udržet dobrou náladu i do dalšího roku a na úspěchy navázat. Nemohli jsme přece počítat s tím, že ve Španělsku uspějeme. Věděli jsme, že každý uhraný bod by byl dobrý. Kdyby se ale v pátek některé věci vyvíjely jinak, mohlo se ještě hrát.

To mohlo, ale neztratili jste právě proto před čtyřhrou víru v zisk salátové mísy?
Určitě jsme nebyli tak nadšení, jako kdyby byl stav po prvním dnu 1:1. Pořád jsme ale věřili a chtěli bojovat. Necítili jsme se poraženi. Každý zápas jsme tu od toho, abychom zvítězili. Jenže klobouk dolu před skvělými výkony Španělů. Nemohli jsme nic udělat jinak, aby to vedlo k vítězství.

Po pěti výhrách ve čtyřhře s Radkem Štěpánkem jste poprvé padli, přitom právě debl měl být nejsnadnější cestou k zisku jednoho bodu…
V první řadě musím přiznat, že Španělé jsou doma moc silní. Nedali nám šanci a jasně dokázali, že si zaslouží vyhrát salátovou mísu i podruhé v řadě. Co se deblu týče, všechno se rozhodlo v tiebreaku prvního setu. Verdasko s Lopézem ho vyhráli a dodali si sebejistotu. Pak už jsme neměli mnoho šancí zápas otočit.

Berdych: Nic podobného jsem ještě nezažil

Myslíte, že Španělům tolik pomohlo domácí prostředí?
Bylo vidět, že tu lidi tenisu rozumí a díky tomu vytvářeli úžasnou kulisu. Když do konce deblu zbývaly poslední minuty a domácí diváci cítili, že mají už vyhráno, nemohli se udržet a chtěli skandovat. V tu chvíli jsme si s Radkem říkali, že je ten kravál stejně krásnej.

A co říkáte na podporu početných českých fanoušků?
Víc jich už ani přijet nemohlo, nebyly další lístky. Jsem moc rád, že za nás následovali i do Barcelony. Doufám, že jsme je letos dostatečně pobláznili a budou nám fandit i dál.

Pokud by se vám v kariéře ještě podařilo jednou postoupit do finále, udělal byste něco jinak?
I když jsme prohráli, tak člověk si celou tu událost uchová v podvědomí a má to už zažité. Už vím, co všechno se může stát a jak se v těch chvílích zachovat.

A co takhle to zopakovat po boku Radka už příští rok?
Náš slogan jasně říká, že tu mísu stejně vyhrajeme. Teď jsme posbírali zkušenosti a musíme je co nejrychleji prodat a navázat na to, co se nám letos podařilo.

Vyhráli jste zápasy s Francií, Argentinou a Chorvatskem. Na co budete z letošní sezony Davis Cupu nejvíce vzpomínat?
Vzpomínek je spousta a dalo by se vypíchnout hodně zážitků. Nejvíc si ale zapamatuji tohle finále. Bylo výjimečné atmosférou i zkušenostmi, které jsme tu získal. Nic takového jsem ještě nezažil.