Berdych na TM s Nadalem prohrál, a ukončil tak sezonu

26. 11. 2010 22:20
Berdych - Nadal 6:7, 1:6, Djokovič - Roddick 6:2, 6:3
Turnaj mistrů: Rafael Nadal
Turnaj mistrů: Rafael Nadal | Foto: Reuters

Londýn - Tomáš Berdych si na prestižním Turnaji mistrů semifinále nezahraje. Rozhodla o tom jeho prohra se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem 6:7 a 1:6, po níž tak ukončil sezonu.

Španělskou světovou jedničku, která usiluje o první triumf na Turnaji mistrů, čeká v sobotním semifinále domácí tenista Andy Murray.

Soupeřem Rogera Federera, lídra druhé skupiny, bude Srb Novak Djokovič, který postoupil po hladké výhře 6:2 a 6:3 nad Američanem Andym Roddickem.

Pětadvacetiletý český tenista tak skončil stejně jako Jiří Novák před osmi lety s bilancí jedné výhry a dvou proher. Posledním českým tenistou, který do semifinále postoupil, byl před 19 lety Ivan Lendl.

Zápas Berdych-Nadal jsme sledovali ŽIVĚ zde
Federer jde za rekordním titulem. Murraymu nedal šanci
Den D: Berdych vs. ´frajer, kterému nejde zabít balon´

"Pokaždé, když člověk hraje se světovou jedničkou, tak je to skvělá zkušenost. Musím se poučit z chyb, které jsem udělal, jenom tak můžu být v budoucnu lepší," řekl Berdych po utkání.

"Účast na Turnaji mistrů byla jedním z mých letošních cílů, tak jsem nadšený, že jsem to dokázal," řekl šestý hráč světa.

Berdych měl přitom šanci na postup i v případě, že by prohrál 1:2 na sety, avšak svoji šanci v tiebreaku první sady neyvužil a v druhé za stavu 1:2 povolil soupeři brejk, který nakonec zápas rozhodl, neboť od té chvíle nešlo rozjetého Nadala zastavit.

S Nadalem tak prohrál osmý zápas v řadě a jejich vzájemná bilance je nyní 3:9. Naposledy Berdych vyhrál před čtyřmi lety.

Klíčový moment celého zápasu přišel v prvním setu za stavu 6:5 pro Berdycha a 15:15 při Nadalově servisu. Nadal totiž zdviženou rukou přerušil výměnu, protože si myslel, že Berdych zahrál do autu, což zahlásil i rozhodčí na umpiru.

Berdych však požádal o Jestřábí oko a to potvrdilo verdikt čárového, že o aut nešlo. Rozhodčí přisoudil bod Berdychovi, což Nadala naštvalo, dlouho se hádal s rozhodčím, protože chtěl opakování výměny.

Od té chvíle začal hrát Nadal svůj tradiční bezchybný tenis a po každém vítězném míči se vehementně radoval. Hru dotáhl do vítězného konce a radoval se i v následujícím tie-breaku, který vyhrál v poměru 7:3.

Po hodině a deseti minutách hry dramatickou první sadu ukončil, a předčasně si tak zajistil postup do semifinále. Rozjetý Nadal sebral ve druhém setu Berdychovi podání ve čtvrté hře a po čtyřech hrách v řadě se mohl radovat z výhry.

Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 5,070.000 dolarů):

Dvouhra - skupina A:

Nadal (1-Šp.) - Berdych (6) 7:6 (7:3), 6:1, Djokovič (3-Srb.) - Roddick (8-USA) 6:2, 6:3.

1. Nadal 3 3 0 6:1 3
2. Djokovič 3 2 1 4:2 2
3. Berdych 3 1 2 2:4 1
4. Roddick 3 0 3 1:6 0

Čtyřhra - skupina B:

Kubot, Marach (5-Pol./Rak.) - Nestor, Zimonjič (2-Kan./Srb.) 6:0, 1:6, 10:6, Bhúpathí, Mirnyj (3-Indie/Běl.) - Moodie, Norman (7-JAR/Belg.) 6:4, 6:4.

1. Nestor, Zimonjič 3 2 1 5:2 2
2. Bhúpathí, Mirnyj 3 2 1 4:2 2
3. Moodie, Norman 3 1 2 2:4 1
4. Kubot, Marach 3 1 2 2:5 1