Basketbalová senzace na MS: Angola vyřadila Němce

1. 9. 2010 22:15
Srbsko - Austrálie 94:79, Německo - Angola 88:92 pp.
Angolané se postarali o svůj historický úspěch
Angolané se postarali o svůj historický úspěch | Foto: Reuters

Praha - Basketbalisté Angoly porazili na mistrovství světa v Turecku favorizované Němce 92:88 po prodloužení a na jejich úkor postoupili do osmifinále.

Němcům, kteří si připsali jediné vítězství v zápase se Srbskem, už nepomůže ani výhra v závěrečném zápase skupiny A nad Jordánskem.

Němci v dramatickém utkání dlouho dotahovali ztrátu soupeře, ve čtvrté čtvrtině naopak přišli o desetibodové vedení a v prodloužení se už nevzpamatovali.

Španělé opět na kolenou. Tentokrát nestačili na Litvu
Američtí basketbalisté byli krok od porážky s Brazílií

Střelecky zazářil Olimpio Cipriano, autor 30 bodů. "Pro Angolu je to historická událost. Moji hráči jsou bojovníci, nikdy se nevzdávají," řekl trenér nečekaných vítězů Luis Magalhaes.

Jeho tým přitom do turnaje vstoupil porážkou o padesát bodů se Srbskem, ale dnešní výhra mu vynesla senzační postup. "Pro nás to je hodně smutný den," prohlásil zklamaný německý trenér Dirk Bauermann.

Jistotu postupu si zajistili i Srbové, kteří porazili Austrálii 94:79 a do tabulky skupiny A si připsali třetí výhru. Do hry se poprvé na šampionátu zapojil i Nenad Krstič, který pauzíroval kvůli třízápasovému trestu za bitku v přípravném zápasu s Řeckem.

Australanům, kteří mají na kontě stejně jako Angola dvě výhry, zajistila postup právě výhra Angoly. Bez porážky ve skupině jsou zatím jen Argentinci, kteří porazili 88:79 Jordánsko a ve čtvrtek se utkají se Srbskem o první místo ve skupině.

Poslední postupující vzejde s dvojice Portoriko - Čína

Basketbalisté Ruska porazili ve čtvrtém utkání skupiny C Čínu 89:80, a zajistili si tak postup do osmifinále. Naopak šance Číňanů na postup je už jen minimální.

Saša Kaun se raduje z výhry Ruska
Saša Kaun se raduje z výhry Ruska | Foto: Reuters

Museli by vyhrát nad dosud suverénním domácím týmem, který si po výhře 79:77 nad Portorikem zajistil první místo ve skupině, a zároveň doufat v zaváhání Portorika s Pobřežím Slonoviny, které už o šanci na postup přišlo.

Číňané museli k udržení reálné šance na postup po úterní porážce od Portorika vyhrát, což se jim po více než polovinu zápasu dařilo. Rusové však v závěru třetí čtvrtiny skóre otočili a díky úspěšným trojkovým pokusům udrželi výhru až do konce.

Rusové třikrát vyhráli stejně jako Řekové, s nimiž se ve čtvrtek střetnou o druhé místo ve skupině. Třetí výhru si Řecko zajistilo po výhře 90:67 nad Pobřežím slonoviny.

Bez porážky jsou Argentinci, Turci, Litevci a Američané

O prvním místě ve skupině D rozhodli basketbalisté Litvy podobným obratem jako v úterý proti Španělsku. V první čtvrtině vedla Francie už 24:11, jenže Litevci především díky výborné třetí čtvrtině skóre zcela otočili a nakonec vyhráli 17:14.

Radost slovinských basketbalistů
Radost slovinských basketbalistů | Foto: Reuters

Postup zajistili také Španělé, kteří po překvapivých prohrách s Francií a Litvou porazili v přímém duelu o postup Libanon 91:57. Dál jde i Nový Zéland po výhře 71:61 nad Kanadou.

Čtvrtou výhru stejně jako Argentina, Turecko a Litva si ve skupině B připsali basketbalisté Spojených států, kteří zdolali Írán 88:51. Získali tak jistotu, že do play off půjdou z prvního místa.

Druhé místo ve skupině si zajistili Slovinci, kteří po dramatickém závěru porazili Brazílii 80:77. Právě Brazilci se utkají o třetí místo ve skupině v přímém souboji s Chorvaty, kteří porazili 84:64 Tunisko.

Mistrovství světa v basketbale mužů:

Skupina A (Kayseri):

Srbsko - Austrálie 94:79 (43:37), Německo - Angola 88:92 po prodl. (78:78, 35:40), Argentina - Jordánsko 88:79 (49:37).

Skupina B (Istanbul):

Chorvatsko - Tunisko 84:64 (43:23), Írán - USA 51:88 (23:46), Brazílie - Slovinsko 77:80 (30:44).

Skupina C (Ankara):

Čína - Rusko 80:89 (43:40), Pobřeží slonoviny - Řecko 60:97 (19:47), Turecko - Portoriko 79:77 (30:37).

Skupina D (Izmir):

Kanada - Nový Zéland 61:71 (28:35), Libanon - Španělsko 57:91 (32:43), Litva - Francie 69:55 (24:30).

1. Litva 4 4 0 307:275 8
2. Francie 4 3 1 281:257 7
3. Španělsko 4 2 2 331:289 6
4. N. Zéland 4 2 2 342:330 6
5. Libanon 4 1 3 273:356 5
6. Kanada 4 0 4 263:290 4