9. 5. 2010 23:35
Barcelona - Olympiakos Pireus 86:68
Basketbalisté Barcelony se radují ze zaslouženého triumfu
Basketbalisté Barcelony se radují ze zaslouženého triumfu | Foto: Reuters

Paříž - Basketbalista Luboš Bartoň se jako druhý Čech v historii stal vítězem Evropské ligy, když jeho Barcelona v nedělním finále v Paříži porazila Olympiakos Pireus přesvědčivě 86:68.

Bartoň se raduje z úspěchu i přesto, že se nedostal na finálovou soupisku, podobně jako po většinu sezony, kdy se zotavoval ze zranění achilovky.

Před ním vyhrál nejlepší evropskou klubovou soutěž Jiří Zídek s Žalgirisem Kaunas před jedenácti lety.

Druhý český zástupce v pařížském Final Four Jan Veselý s Partizanem Bělehrad musel vzít zavděk čtvrtým místem. Srbský klub v souboji o bronz s CSKA Moskva neuspěl v prodloužení stejně jako v pátečním semifinále s Olympiakosem a po prohře 88:90 skončil bez medaile.

Barcelona si polepšila po loňském třetím místu. Katalánský gigant usedl na evropský trůn po sedmi letech a získal teprve druhý euroligový titul. Olympiakosu se nepovedlo přidat další triumf k vítězství z roku 1997. Hlavním tahounem "Barcy" byl v nedělním zápase kanonýr Juan Carlos Navarro, který jako jediný z celého týmu pamatuje i první euroligový úspěch. Ve finále nasázel Olympiakosu 21 bodů a získal cenu pro nejužitečnějšího hráče Final Four.

Bartoň se sice na soupisku nevešel, ale i tak zápas prožíval se svými parťáky. Při oddechových časech se spoluhráči poslouchal pokyny trenéra a po zápase převzal malý stříbrný pohár pro šampiony. Třicetiletý reprezentant zasáhl do jednoho zápasu Euroligy, takže na ocenění má právo. Bartoň měl na konci sezony smůlu v tom, že když se definitivně uzdravil, už se do hvězdného kádru nedostal, byť v ligových zápasech hrál.

Barcelona zdrtila Olympiakos ofenzivní smrští. Celý zápas držela bezpečné vedení a ani na okamžik nenechala nikoho na pochybách, že letos byla euroligovým suverénem. Za celou sezonu prohrála jen dvakrát. Vítězství basketbalistů, kteří na konci vedli i více než o dvacet bodů, tleskali i jejich soukmenovci fotbalisté - hned u hřiště se z úspěchu svých kamarádů těšili Xavi, Carles Puyol, Bojan Krkič a Gerard Piqué, kteří letos fotbalovou obdobu Euroligy - Ligu mistrů - nevyhrají.

Partizan prohrál i druhé prodloužení

Basketbalisté Partizanu se stali velkými smolaři Final Four. I když statečně čelili velkým favoritům, skončili s prázdnýma rukama. Na medaili z nejlepší evropské klubové soutěže čekají od roku 1992, kdy ji vyhráli.

Veselý se s letošní euroligovou sezonou rozloučil 12 body a šesti doskoky. Především v prvním poločase byl důležitou postavou Partizanu při stíhací jízdě za CSKA, který ve druhé čtvrtině vedl až o deset bodů. Konec zápasu ale Veselý jen posmutněle sledoval z lavičky, protože se dvě minuty před koncem prodloužení vyfauloval.

Final Four Evropské ligy basketbalistů v Paříži:

Finále:

Barcelona - Olympiakos Pireus 86:68 (28:19, 47:36, 64:50)
Nejvíce bodů: Navarro 21, Mickeal 14, Rubio 9 - Childress 15, Kleiza 13, Papalukas 12, Teodošič 10. Rozhodčí: Brazauskas (Lit.), Bachar (Izr.), Chambon (Fr.). Trestné hody: 18/14 - 16/9. Fauly: 20:24. Trojky: 12:7. Diváci: 14.768.

O 3. místo:

Partizan Bělehrad - CSKA Moskva 88:90 po prodl. (20:25, 44:47, 62:61, 78:78)
Nejvíce bodů: Roberts 16, Kecman a Marič 15, Veselý a McCalebb 12, Rašič 10 - Langdon 32, Chrjapa 17, Šiškauskas 13, Holden 12, Voroncevič 10. Rozhodčí: Facchini (It.), Hierrezuelo (Šp.), Latiševs (Lot.). Trestné hody: 26/20 - 35/25. Fauly: 33:23. Pět chyb: Veselý, Božič - Kaun. Diváci: 14.768.