Basketbalistky jasně porazily Austrálii

SportPlus
29. 8. 2006 19:36
Brno - České basketbalistky v úterý v rámci přípravy na zářijové mistrovství světa v Brazílii jasně přehrály celek Austrálie rozdílem třiceti bodů.
Basketbalistka Brna Petra Kulichová (vpravo) brání Ann Wautersovou ze Samary ve finále Euroligy. | Foto: Reuters

Australanky v Brně nenastoupily ve své nejsilnější sestavě, jejich kádr před mistrovstvím světa doplní ještě hráčky ze zámořské WNBA, včetně hlavní hvězdy Lorain Jacksonové.

Australankám se ze začátku nedařila střelba z větší vzdálenosti, Češkám se naopak střelecky dařilo a hned v úvodu utkání si vypracovaly několikabodový náskok.

České basketbalistky dobře bránily a nepouštěly soupeřky do úniků pod koš a nedaly Australankám čas připravit si výhodnou střeleckou pozici. Ale střelba se příliš nedařila ani Češkám a bodový rozdíl mohl být na konci první čtvrtiny vyšší než desetibodový.

Trenér českého týmu Jan Bobrovský často střídal, ale Češky dobrou kombinací soupeřky přehrávaly a pomalu zvyšovaly svůj náskok, ve 14. minutě vedly už rozdílem 14 bodů 24:10.

Češky dobře bránily, několikrát nedovolily Australankám vystřelit v limitu dvaceti čtyř vteřin. Na konci druhé čtvrtiny se českým reprezentantkám nepodařilo zakončit několik útoků, ale Australanky také nedokázaly přesně zakončovat a český náskok tak zůstal na 13 bodech, když první poločas skončil za stavu 30:17 ve prospěch českého týmu.

Na začátku třetí čtvrtiny dominovaly utkání obrany obou týmů, hlavně Australanky v obranné činnosti přitvrdily a české hráčky se dlouho nedokázaly střelecky prosadit. Ale Australanky na tom byly podobně a po trojce Michaely Uhrové byl český náskok v 7. minutě třetí čtvrtiny už 19 bodů.

Těsně před koncem třetí čtvrtiny přesně zakončila po přihrávce Uhrové Kulichová, a když Michaela Uhrová získala míč a zároveň s klaksonem dala jednoduchý koš, vedly Češky už 51:28.

Do poslední části vstoupily české hráčky aktivněji, výbornými kombinacemi dokázaly přehrávat tvrdou obranu Australanek a pomalu navyšovaly svůj náskok. Po dalších nepřesnostech v australském útoku se po trojkách Mokrošové a Hartigové vyšplhal český náskok už na 34 bodů.

Australankám se nadále nedařila střelba, Češky dobře bránily a nedaly soupeřkám šanci zkorigovat nepříznivý stav. Česká republika porazila Austrálii, která ovšem nenastoupila v nejsilnější sestavě, rozdílem třiceti bodů 71:41.

Trenér Bobrovský dal v prvním z řady přípravných zápasů šanci všem hráčkám českého kádru, včetně dvou nových reprezentačních tváří, Dariny Johnové a Kateřiny Křížové.

"Soupeřky zcela zkolabovaly v útočné fázi, ale prohrály svými zbraněmi. Naše tvrdost v obraně byla stejná jako jejich. Myslím si, že po útlumu v obraně v předcházejících zápasech proti Belgii a Kanadě jsme předvedli kvalitní a dobrý výkon," řekl ČTK asistent českého trenéra Lubor Blažek.

Ve středu se české hráčky od 18:00 představí znovu v Brně proti týmu Ruska.

Český tým do Brazílie odlétá v sobotu 9. září, první utkání Češky čeká v úterý 12. září proti Francii.

Výsledek:
Česká republika - Austrálie 71:41
 (16:6, 30:17, 51:28)
Nejvíce bodů: Vítečková 17, Machová 11, Pavlíčková 9, Kulichová 8, Uhrová 8 - Taylorová 9, Harrowerová 8, Randallová 7. Rozhodčí: Dolinek,  Pavlík. Fauly: 11:21. Trestné hody: 19/14 - 4/3. Trojky: 7:4. Diváci: 500.