Basketbalisté Francie jsou poprvé v historii mistry Evropy

22. 9. 2013 23:30
Basketbalisté Francie se poprvé v historii stali mistry Evropy. Ve finále zdolali Litvu 80:66, oplatili soupeři prohru z osmifinálové skupiny a napravili poslední finálovou porážku se Španělskem.
Tony Parker (vpravo) pomohl Francii výrazným způsobem k historicky prvnímu triumfu na mistrovství Evropy. | Foto: Reuters

Lublaň - Basketbalisté Francie se poprvé v historii stali mistry Evropy. Ve finále v Lublani zdolali Litvu 80:66, oplatili soupeři prohru z osmifinálové skupiny a napravili předloňskou finálovou porážku se Španělskem.

To tentokrát získalo bronz, když v utkání o třetí místo porazilo Chorvatsko 92:66 a z posledních osmi evropských šampionátů tak získalo sedmý cenný kov.

Nejužitečnějším hráčem turnaje byl zvolen Francouz Tony Parker.

Francie vládla i 'bez Parkera'

Francie triumfovala, přestože se Litevcům stejně jako v osmifinále dařilo Parkera dlouho dobře pokrývat. Jeho roli kanonýra ale převzal další hráč se zkušenostmi z NBA Nicolas Batum.

Právě on byl jediným členem základní sestavy, který byl na hřišti ve chvíli, kdy Francie v druhé čtvrtině nastoupila k rozhodujícímu trháku.

Přestože měla na hřišti především hráče z lavičky, předvedla Francie za stavu 29:30 drtivý útok a šňůrou 23:4 utekla soupeři.

Litva, kterou do té doby táhl Linas Kleiza, jenž v úvodních 14 minutách dal 16 bodů, vypadla z role a už se nedokázala do utkání vrátit.

A to především zásluhou velmi dobré obrany Francie, která až do čtvrté čtvrtiny nedovolila Litvě jediný útočný doskok a celkem pouhé dva.

Navíc se v útoku probral Parker, který v poslední čtvrtině dal osm ze svých 12 bodů.

Španělé opět berou medaili

Chorvaté drželi s obhájci titulu Španěly krok do 15. minuty, kdy se šňůrou 10:2 ujali vedení 28:27.

Jenže pak zaveleli Sergio Llull s Victorem Claverem a Španělé ještě do poločasu odskočili na 11 bodů, čímž zlomili odpor balkánského soupeře.

V druhé půli už Španělé náskok jen navyšovali a napravili tak semifinálové vyřazení od Francie.

K výhře Španělům pomohla především skvělá střelba za tři body, když z 24 pokusů proměnili polovinu.

Pět z nich zaznamenal Llull, který byl s 21 body nejlepším střelcem Španělska. Chorvatům nestačilo ani 22 bodů Bojana Bogdanoviče.