Jediný soupeř, který zrušil oslavy, byl koronavirus. Nymburk získal sedmnáctý titul

24. 5. 2021 18:30
Basketbalisté Nymburka slaví zisk 17. mistrovského titulu. Ve druhém finálovém utkání zvítězili na hřišti Opavy 108:89 a sérii ovládli 2:0 na zápasy.
Jerrick Harding
Jerrick Harding | Foto: ČTK

Středočeši kralují na tuzemských palubovkách už od roku 2004. Titul nezískali pouze loni, kdy byla soutěž předčasně ukončena bez vyhlášení šampiona kvůli pandemii koronaviru.

Staronoví mistři porazili Opavu v 25. zápase po sobě a ve finálových utkáních natáhli svou sérii na 28 výher za sebou. Naposledy v této fázi prohráli před deseti lety s Prostějovem. V letošním ligovém ročníku svěřenci Orena Amiela vyhráli 39 ze 40 zápasů. Opava zopakovala druhé místo z roku 2018.

Nejlepším střelcem druhého finálového utkání se stal s 21 body Američan Omar Prewitt, jemuž sekundovali osmnáctibodový Lukáš Palyza a Retin Obasohan se 16 body. Za Opavu dali po 13 bodech Jakub Šiřina a Filip Zbránek.

Utkání začalo za přítomnosti bouřlivých fanoušků z obou stran velmi útočně a domácí táhl v úvodních minutách především pivot Petr Bohačík, jenž už za pět odehraných minut nasbíral devět bodů. Nymburk však stejně jako v prvním utkání trpělivě budoval svůj náskok a první velký trhák 24:18 mu zajistil sedmi body za sebou Obasohan, vyhlášený nejužitečnějším hráčem finálových bojů. I díky jeho osmi bodům hosté zakončili první čtvrtinu ve vedení 32:25.

Středočeši v dalších minutách dopláceli na horší úspěšnost trestných hodů a Opava snížila na rozdíl dvou bodů. Trenér Amiel si vzal už druhý oddechový čas v krátké době a Nymburk následně uklidnil pěti rychlými body Palyza. Díky důraznější defenzivě a útočným doskokům pak favorit ukončil první poločas s vedením o 15 bodů. Hlavní lídr Obahosan už měl tou dobou na svém kontě 16 bodů.

Ani ve druhé půli Opava nic nevzdala a po zranění hostujícího Stephena Zimmermana snížila díky trojkám Radovana Kouřila a Jakuba Šiřiny do závěrečné části manko na devět bodů. Poslední část však už byla jasně v režii Nymburka, který díky dalším zásahům Palyzy a Omara Prewitta nedovolil žádné drama. Středočeši naopak nadělili Slezanům popáté v sezoně trojciferný počet bodů.

Opava - Nymburk 89:108 (25:32, 41:56, 71:80)

Nejvíce bodů: Šiřina, Zbránek oba 13, Bohačík, Kouřil, Jurečka všichni 11 - Prewitt 21, Palyza 18, Obasohan 16. Fauly: 25:21. Trestné hody: 22/14 - 27/18. Trojky: 15:14. Doskoky: 31:44. Konečný stav série: 0:2.