Medaile, sláva, teď šest let za vraždu přítelkyně. Tak se Pistorius stal z hrdiny padouchem

Paralympijským šampion Oscar Pistorius byl miláčkem jihoafrických fanoušků. To ale změnila smrt jeho přítelkyně Reevy Steenkampové, z jejíž vraždy byl dnes uznán vinným.
Dnes dostal u soudu v Pretorii šest let vězení za vraždu. Soudkyně Thokozile Masipaová tak nevyhověla žalobě, která požadovala minimálně patnáctiletý trest.
Jihoafričan se narodil s vrozenou vadou dolních končetin (bez lýtkových kostí), kvůli níž mu byly ve věku jednoho roku amputovány nohy pod koleny
Na paralympiádách v Aténách, Pekingu a Londýně získal v bězích na 100, 200 a 400 metrů celkem šest zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.
Od roku 2007 běhal se zdravými atlety, byť má protézy. Starty na vrcholných akcích mezi nepostiženými mu původně kvůli možné technologické výhodě mezinárodní atletická federace IAAF zakázala, Jihoafričan ale uspěl s odvoláním u sportovního arbitrážního soudu.
Foto: ČTK
Sport Sport
6. 7. 2016 11:25
Připomeňte si s námi přemety v životě paralympijského šampiona Oscara Pistoriuse, který byl dnes soudem v Pretorii odsouzen na šest let za vraždu přítelkyně Reevy Steenkampové.

Více o čtěte ZDE

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy