Odstranit strach z maratonu, připravit se na výzvu. Pomáhá s tím nová aplikace

RunCzech
1. 6. 2019 13:33
Sportovní firma adidas a český běžecký fenomén RunCzech spojili své síly. Obě firmy s nadšením prezentovaly na Volkswagen Maratonu Praha novou běžeckou aplikaci Neurun. S ním se díky vizuální platformě dálkoví běžci mohou ideálně psychicky připravit na velkou výzvu. Některým závodníkům v pražských uličkách výrazně pomohla.
Účastnice jubilejního 25. ročníku slavného Volkswagen Maratonu Praha. Využila před závodem novou aplikaci Neurun?
Účastnice jubilejního 25. ročníku slavného Volkswagen Maratonu Praha. Využila před závodem novou aplikaci Neurun? | Foto: RunCzech

Mentální příprava je u sportovců v posledních letech stále populárnější. Její význam roste. Maximální osobní výkony každého jednotlivce se už zdaleka neodvozují pouze z fyzického tréninku. Jen hodiny tvrdé práce v posilovně, na dráze či na hřišti na nejlepší výsledky nestačí.

Předzávodní příprava mentálního charakteru je pro sportovce nezbytná. Přispívá ke správnému rozhodování, představí možné scénáře a vybere nejefektivnější provedení. Díky imaginaci může jedinec získat důležitou energii a sebevědomí a lépe se tak připravit na vrchol - samotný závod.

United States Olympic Training Center dokonce uvádí, že 90 % různých olympioniků využívá nějakou formu mentální imaginace, přičemž 97 % z těchto sportovců bylo přesvědčeno o pozitivním vlivu na jejich výkony.

Se spokojenými basketbalisty, fotbalisty, sjezdovými lyžaři, tenisty či golfisty se inspiroval americký startup, který přišel s novou aplikací Neurun pro maratonské běžce!

Nový projekt podpořila světová sportovní značka adidas. Neurun se tak začátkem roku 2019 dočkal premiéry na regionálním maratonu v Kalifornii. Novinka v přípravě vytrvalců zaujala.

Co Neurun aplikace běžcům přináší?

Kompletní vizualizaci trati. Závodník si díky Neurunu prohlédne profil celé trati ve 3D, na různých stanovištích v průběhu dostává tipy od organizátorů závodu, zkušených běžců či psychologů. Společnost Neurun se na inovaci aplikace spojila s atlety, jež mají zkušenosti z celé řady nejslavnějších maratonů po celém světě.

"Aplikace připraví elitní atlety i zájmové běžce. Pro ně je Neurun určen především. Představte si, že běžíte první maraton v životě nebo v lokalitě, kterou vůbec neznáte. Občas se dostaví nervozita až panika. Díky Neurunu si celý závod můžete vizuálně vyzkoušet dopředu," přibližuje manažerka firmy adidas Felicity Milton.

Neurun, bežecká aplikace, která má pomoci dálkovým běžcům s vizuální přípravou na závod.
Neurun, bežecká aplikace, která má pomoci dálkovým běžcům s vizuální přípravou na závod. | Foto: RunCzech

Díky vizuální přípravě se mohl uživatel nejlépe emočně připravit na výzvu, kterou více než 42kilometrový závod přináší. První ze světových maratonů, kde si závodníci vyzkoušeli aplikaci, byl jubilejní 25. Volkswagen Maraton Praha. 10 a půl tisíce zúčastněných tak mohlo zažít unikátní zkušenost. Dopředu si vytvořit naprosto reálné představy o trase a zbytečně se nestrachovat.

"Přípravu mapy jsme ukončili pár dní před závodem, přesto si půlhodinové video trati prošlo víc než 300 závodníků. To je velmi slušný výsledek. Máme už desítky pozitivních ohlasů. Myslím, že z hlediska dálkového běhání může jít o převratný prvek. Jsme teprve na začátku," věří Milton.

K jejím slovům se přidal i jeden z běžců maratonského běhu, který služby Neurun před závodem využil.

"V minulém ročníku jsem běžel maraton poprvé a na 36. kilometru jsem to kvůli zdravotním problémům vzdal. Proto jsem cítil před závodem velkou nervozitu. Díky Neurun jsem se uklidnil, lépe se připravil na to, co mě čeká. Dozvěděl jsem se o zajímavých tipech a nakonec maraton v neděli v dobrém čase dokončil," pochvaluje si závodník David.

Aplikace Neurun nejen že závodníkům pomohla k lepším výkonům na Volkswagen Maraton Praha, ale dopřála jim i lepší prožitek ze závodu. Neurun přináší cestu, jak natrénovat mysl v kombinaci s fyzickým tréninkem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy