Odstranit strach z maratonu, připravit se na výzvu. Pomáhá s tím nová aplikace

RunCzech
1. 6. 2019 13:33
Sportovní firma adidas a český běžecký fenomén RunCzech spojili své síly. Obě firmy s nadšením prezentovaly na Volkswagen Maratonu Praha novou běžeckou aplikaci Neurun. S ním se díky vizuální platformě dálkoví běžci mohou ideálně psychicky připravit na velkou výzvu. Některým závodníkům v pražských uličkách výrazně pomohla.
Účastnice jubilejního 25. ročníku slavného Volkswagen Maratonu Praha. Využila před závodem novou aplikaci Neurun?
Účastnice jubilejního 25. ročníku slavného Volkswagen Maratonu Praha. Využila před závodem novou aplikaci Neurun? | Foto: RunCzech

Mentální příprava je u sportovců v posledních letech stále populárnější. Její význam roste. Maximální osobní výkony každého jednotlivce se už zdaleka neodvozují pouze z fyzického tréninku. Jen hodiny tvrdé práce v posilovně, na dráze či na hřišti na nejlepší výsledky nestačí.

Předzávodní příprava mentálního charakteru je pro sportovce nezbytná. Přispívá ke správnému rozhodování, představí možné scénáře a vybere nejefektivnější provedení. Díky imaginaci může jedinec získat důležitou energii a sebevědomí a lépe se tak připravit na vrchol - samotný závod.

United States Olympic Training Center dokonce uvádí, že 90 % různých olympioniků využívá nějakou formu mentální imaginace, přičemž 97 % z těchto sportovců bylo přesvědčeno o pozitivním vlivu na jejich výkony.

Se spokojenými basketbalisty, fotbalisty, sjezdovými lyžaři, tenisty či golfisty se inspiroval americký startup, který přišel s novou aplikací Neurun pro maratonské běžce!

Nový projekt podpořila světová sportovní značka adidas. Neurun se tak začátkem roku 2019 dočkal premiéry na regionálním maratonu v Kalifornii. Novinka v přípravě vytrvalců zaujala.

Co Neurun aplikace běžcům přináší?

Kompletní vizualizaci trati. Závodník si díky Neurunu prohlédne profil celé trati ve 3D, na různých stanovištích v průběhu dostává tipy od organizátorů závodu, zkušených běžců či psychologů. Společnost Neurun se na inovaci aplikace spojila s atlety, jež mají zkušenosti z celé řady nejslavnějších maratonů po celém světě.

"Aplikace připraví elitní atlety i zájmové běžce. Pro ně je Neurun určen především. Představte si, že běžíte první maraton v životě nebo v lokalitě, kterou vůbec neznáte. Občas se dostaví nervozita až panika. Díky Neurunu si celý závod můžete vizuálně vyzkoušet dopředu," přibližuje manažerka firmy adidas Felicity Milton.

Neurun, bežecká aplikace, která má pomoci dálkovým běžcům s vizuální přípravou na závod.
Neurun, bežecká aplikace, která má pomoci dálkovým běžcům s vizuální přípravou na závod. | Foto: RunCzech

Díky vizuální přípravě se mohl uživatel nejlépe emočně připravit na výzvu, kterou více než 42kilometrový závod přináší. První ze světových maratonů, kde si závodníci vyzkoušeli aplikaci, byl jubilejní 25. Volkswagen Maraton Praha. 10 a půl tisíce zúčastněných tak mohlo zažít unikátní zkušenost. Dopředu si vytvořit naprosto reálné představy o trase a zbytečně se nestrachovat.

"Přípravu mapy jsme ukončili pár dní před závodem, přesto si půlhodinové video trati prošlo víc než 300 závodníků. To je velmi slušný výsledek. Máme už desítky pozitivních ohlasů. Myslím, že z hlediska dálkového běhání může jít o převratný prvek. Jsme teprve na začátku," věří Milton.

K jejím slovům se přidal i jeden z běžců maratonského běhu, který služby Neurun před závodem využil.

"V minulém ročníku jsem běžel maraton poprvé a na 36. kilometru jsem to kvůli zdravotním problémům vzdal. Proto jsem cítil před závodem velkou nervozitu. Díky Neurun jsem se uklidnil, lépe se připravil na to, co mě čeká. Dozvěděl jsem se o zajímavých tipech a nakonec maraton v neděli v dobrém čase dokončil," pochvaluje si závodník David.

Aplikace Neurun nejen že závodníkům pomohla k lepším výkonům na Volkswagen Maraton Praha, ale dopřála jim i lepší prožitek ze závodu. Neurun přináší cestu, jak natrénovat mysl v kombinaci s fyzickým tréninkem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy