Helcelet se po třech letech vrátil a vyhrál republiku. O knírku rozhodla manželka

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 2. 2021 19:01
Adam Sebastian Helcelet platil za velkou postavu českého víceboje, v posledních letech vicemistra Evropy z roku 2016 v desetiboji trápily vleklé zdravotní komplikace. Po tříleté přestávce se o víkendu vrátil na závodní dráhu a stal se popáté mistrem republiky. "Mým letošním cílem je kvalifikovat se na olympijské hry,“ tvrdí.
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet | Foto: ČTK

Poslední tři roky jste se žádných závodů nezúčastnil. Z jakého důvodu?

V roce 2017 jsem se u skoku do výšky zranil v oblasti achilovka - lýtko - šlacha. Ještě jsem se zúčastnil mistrovství světa, na kterém jsem skončil osmý, ale bolest se vracela. A tak jsem se začátkem roku 2018 po halovém mistrovství republiky musel se závodní kariérou rozloučit. Na dlouhé tři roky.

To jste nemohl ani trénovat?

Mohl, ale s poloviční zátěží to byl jen trénink pro radost. Nejhorší byly skokanské disciplíny a nešlo ani moc běhat. Tretry jsem musel vyměnit za obyčejné boty. Plně jsem se však věnoval vrhačským disciplínám, v nichž jsem se hodně zlepšil. Například loni jsem si vytvořil osobní rekord v disku a v kouli se přibližuji k 16 metrům.

Vaše vystoupení na víkendovém mistrovství republiky napovědělo, že zdravotně jste už v pořádku. Co vám nejvíc pomohlo?

Především po spolupráci se současným kondičním trenérem hokejové reprezentace Dominikem Kondrasem a trenérem Josefem Karasem jsme změnili náplň cvičení v posilovně. Cítil jsem zlepšení, a tak jsem se v říjnu loňského roku vydal za fyzickou přípravou do Tater a hlavně pak na dva měsíce do španělského Tenerife. Ukázalo se to jako správný postup. Byl jsem moc spokojený, podařilo se mi tam zvládnout spoustu důležité a náročné práce, víc než za předchozí tři roky dohromady.

Na začátku letošního roku jste se vydal na francouzského Aubiére k mezinárodnímu halovému mítinku, ale hned po běhu na 60 metrů jste ze soutěže odstoupil. Co se stalo?

S trenérem jsme hledali závod, který by mně po třech letech vyhovoval a rozhodli jsme se pro Francii. Jeli jsme tam však 12 hodin autem, což nebyla zrovna pohodlná cesta, byl jsem unavený a ozval se mi uskřípnutý nerv v boku, takže nešlo dál v soutěži pokračovat.

Jak jste spokojen se svým vystoupením na víkendovém mistrovství republiky?

Mohou mě těšit kvalitní výkony například v kouli či v tyčce, stejně jako už pátá zlatá medaile z tohoto šampionátu. Naopak mě mrzí, že se mi nepodařilo splnit limit na halové mistrovství Evropy. Nejvíc bodů mi sebral špatný čas na závěrečném kilometru. Čekal jsem, že budu o dost rychlejší, ale tělo si zřejmě po dlouhé době na velkou závodní zátěž teprve zvyká. Přesto jsem zjistil, že i v Evropě budu zase schopen bojovat o medaile. Po třech letech trápení jsem opět v dobré psychické kondici.

Jaký je váš nejbližší program?

Při neúčasti na halovém mistrovství Evropy se budu moci víc věnovat hlavně čtvrtce a oštěpu, tedy disciplínám, které v sedmiboji nejsou. V březnu se pak vydám na pětitýdenní soustředění do Afriky, kde se chci co nejlíp připravit na dubnovou olympijskou kvalifikaci v Itálii, kde chci nasbírat potřebné body nutné pro účast na olympiádě v Tokiu. Věřím, že se mi to podaří.

Překvapením na víkendovém domácím šampionátu byly nejen vaše většinou kvalitní výkony, ale i hustý knírek…

Jednou při prohlídce historických knížek mě rozveselil i zaujal. Nechal jsem si ho spíš jen z legrace taky narůst. A protože manželka (Denisa Helceletová) se smíchem řekla, že je to lepší, než kdybych byl holohlavý, tak jsem si ho nechal (smích).

Adam Helcelet a Denisa Rosolová na Atletovi roku 2017
Adam Helcelet a Denisa Rosolová na Atletovi roku 2017 | Foto: Milan Kammermayer
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy