Absurdní. Armstronga nahradí usvědčení dopingoví hříšníci

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
25. 8. 2012 15:30
V noci na pátek americký cyklista Lance Armstrong svou rezignací na další pokračování tahanic s Americkou antidopingovou kanceláří (USADA) řetězovou reakci událostí, které hned tak skončit nemusí.
Lance Armstrong a Jan Ullrich v roce 2001 při dojezdu na Luiz Ardiden
Lance Armstrong a Jan Ullrich v roce 2001 při dojezdu na Luiz Ardiden | Foto: Aktuálně.cz

Praha – V noci na pátek americký cyklista Lance Armstrong svou rezignací na další pokračování tahanic s Americkou antidopingovou kanceláří (USADA) řetězovou reakci událostí, které hned tak skončit nemusí.

USADA po Armstrongově stažení obhajoby totiž oznámila, že legendárnímu Texasanovi odebere všechny triumfy od jeho návratu do profesionálního pelotonu po překonání zákeřné rakoviny varlat, tj. od 1.10.1998.

Kdo Armstronga nahradí?

Co tak nyní celý svět především zajímá je fakt, že Armstrong tak přijde o svých rekordních sedm titulů z Tour de France a 20 etapových vavřínů (2 získal ještě před zmíněným datem). A také otázka: kdo jej ve výsledcích nahradí?

Selským rozumem se tak dá tento seznam lehce dohledat. Teda v případě, že postup USADA posvětí i Mezinárodní antidopingová kancelář (WADA, její schválení je téměř jisté) a Mezinárodní cyklistická federace (UCI, ta dosud stála na straně Armstronga).

Jezdci, kteří v letech 1999 až 2005 obsadili v konečném pořadí Tour de France druhé místo jsou: Švýcar Alex Zülle (1999), Španěl Joseba Beloki (2002), Němci Jan Ullrich (2000, 2001 a 2003) a Andreas Klöden (2004) a Ital Ivan Basso (2005).

Jeden dopingový hříšník vedle druhého

A právě v tom tkví absurdita celého případu. Přestože se najdou tací, kteří si to nemyslí. „Pokud bude Lance vyřazen ze seznamu vítězů Tour, nastane větší důvěryhodnost výsledků závodu," pronesl dost překvapivá slova Steven de Jongh, bývalý závodník a nyní ředitel formace Sky.

Ovšem fakta mluví trochu jinak: vyjma Belokiho se totiž o zbylou čtyřku již v minulosti taktéž otřel dopingový stín. Zülle se v roce 1998, tedy rok před případným „triumfem“ na Tour, přiznal spolu s dalšími čtyřmi parťáky ze stáje Festina k užití nechvalně proslulé látky EPO (Erytropoetin neboli krevní doping).

Případy Jana Ullricha a Itala Ivana Bassa jsou asi nejznámější, oba se v roce 2006 se chytli do pavučiny Operace Puerto, která byla směřována proti obrovskému organizovanému dopingu pod vedením španělského lékaře Eufemiano Fuentese.

Ullrich se nikdy nepřiznal, Basso raději ano

Kauza Němce, který se nikdy nepřiznal k dopingu, pouze ke kontaktu se zmíněným lékařem se táhla téměř pět let, než jej Mezinárodní arbitráž v Lausanne uznala vinným a sebrala mu úspěchy ovšem pouze zpětně od 1.1.2005.

Dvojnásobný vítěz italské Gira Basso se raději přiznal, sice ne k užití dopingu, ale k tomu, že tento krok plánoval a za to si vysloužil dvouletý distanc, který si momentálně čtyřiatřicetiletý lídr Liquigasu odpykal v letech 2007 a 2008.

Posledním „namočeným“ je Klöden, který byl mimo jiné týmovým kolegou Ullricha či Vinokurova. V roce 2009 byl obviněn, že si o tři roky dříve pomáhal zakázanými látkami, ovšem žádné přímé důkazy se v jeho případu neobjevili. Přesto i on budí pochybnosti.

Dojde i k dalším změnám?

Pokud tak Armstrong skutečně přijde o své triumfy, budou jeho „náhradníci“ ve výsledkových listinách více než pochybní. Ostatně, za všechny pochybovače to prohlásila například manželka vítěze Tour z roku 2011 Cadela Evanse Chiara Passeriniová: „Počkejte chvíli. Když seberou triumfy Lanceovi, znamená to, že vyhrál tři Tour Ullrich? To je docela zajímavé...“

Zajímavé nejsou jen cyklistické výsledky. Armstrong se totiž stal mezi lety 2000 až 2004 v několika prestižních anketách včetně té časopisu Sport Illustrated nejlepším sportovcem světa. Změní i tyto organizace či magazíny své výsledky?

Jen na základě rozhodnutí nepřímých důkazů USADA, která dosud veřejnosti nepředložila jediný Američanův vzorek, o kterém by se dalo říct: tehdy, ten den, měsíc a rok Lance Armstrong porušil dopingová pravidla...

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding, píše Deník N. Firma spravuje především úvěrovou skupinu Home Credit.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Chci se nejdřív sejít s Babišem, řekl Zaorálek o tom, zda převezme ministerstvo zahraničí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) měl stát ministrem zahraničí, řekl, že se chce nejdříve sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Vadí mu, že resort podle jeho názoru nemá dostatečné kompetence a Česko postrádá jednotnou zahraniční politiku. 

"Protože jsem nespokojen s tím, jak dnes funguje ministerstvo zahraničí, tak jsem ochoten se pobavit se premiérem, jak to změnit. Zda je možné, aby existovala jednotná česká zahraniční politika. Nevím ale, jak v tom pořídím," řekl Zaorálek.

Zdroj: Domácí
před 8 minutami

Moskva varovala Spojené státy, ať se drží stranou od Krymu

Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Reuters. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci".

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy