reklama
 
 

Sky zničila konkurenty. Wiggins ve žlutém, Froome má puntíky

7. 7. 2012 17:25
V první těžké zkoušce letošní Tour de France dominovala formace Sky.

La Planche des Belles Filles - Sedmou etapu 99. ročníku Tour de France vyhrál britský závodník Chris Froome, který na závěrečném stoupání do cíle předstihl největší favority na celkové pořadí Cadela Evanse a Bradleyho Wigginse.

Posledně jmenovaný se po dnešku poprvé oblékl do žlutého dresu lídra "Staré dámy", když má náskok 10 vteřin na Evanse a 16 na dnes čtvrtého v cíli - Itala Vincenza Nibaliho.

Sky do cíle skutečně doletěla

Něco podobného slavná Tour už dlouho nezažila. Když se tři kilometry před cílem při závěrečném stoupání na La Planche des Belles Filles ohlédli Evans s Wigginsem za sebe, uviděli za sebou jen dalších pět závodníků. To vše v etapě, která byla hodnocena jako středně těžká pouze se závěrečným dojezdem první kategorie.

Jenže britská formace Sky se rozhodla, že v sobotu do cíle skutečně doletí. Už pod kopcem dojel zhruba osmdesátihlavý peloton skupinku sedmi statečných uprchlíků, v městečku Planchers les Mines se stačil roztrhnout ve dví a poté začala "one team show".

"Kluci odvedli již pod kopcem super práci," pochválil týmové parťáky a především pak duo Boasson Hagen - Rogers vítězný Froome. Ve stoupání do cíle převzal jejich roli nejdříve Porte, který 4,2 kilometru pod vrcholem utrhnul průběžně žlutého Cancellaru a bylo jasné, že nedělní etapu napříč Švýcarskem neprojede coby lídr závodu domácí jezdec.

Ve stoupání odpadli téměř všichni

Jenže zatímco od Cancellary se ztráta očekávala, další postupně odpající vrchaři nepřestávali překvapovat fanoušky i odborníky. Basso, Van Garderen, Mollema, Gesink, Kruijswijk, Chavanel, Schleck, Sanchez, Brajkovič, později i Rolland, Menčov, Zubeldia. Již pod kopcem zastavil rozlet dvojice Valverde - Van den Broeck defekt.

"Dnes by se toho příliš dít nemělo, přece jen šest kilometrů s průměrem 8,5 procenta? Pro nás vrchaře nic speciálního," pronesl před dnešní etapou lídr Euskaltelu Samuel Sánchez. Ten Sánchez, který loni vyhrál na Tour dres pro nejlepšího vrchaře a dnes zaostal za vítězem o téměř minutu a půl. Za svá slova by si asi nyní nejraději nafackoval.

Dva kilometry před cílem tak na čele zůstala pouze pětice Froome, Wiggins, Evans, Nibali a překvapivě estonský mladíček z Cofidisu Taaramae. Po srovnání vozovky ale i on v posledním půlkilometrové a 17% stoupání nestačil.

Wiggins vs. Evans 1:0. Co bude dál?

Jako první nastoupil Evans, jenže Wiggins s Froomem se mu zavěsili na zadní kolo. Další nástup Frooma byl již rozhodující a sedmadvacetiletý rodák z keňského Nairobi si již vítězství vzít nenechal. Dvě vteřiny za ním dojeli Evans s Wigginsem, dalších pět sekund ztratil Nibali, celkem devatenáct pak Taaramae.

"Jít na etapové vítězství nebylo cílem, ale nakonec to vyšlo, nemohl jsem uvěřit tomu, že jsem nakonec přespurtovat i Evanse," kroutil nevěřícně hlavou v cíli vítěz. Ten znovu ukázal, že z něj vyrostl elitní vrchař a ve dvojici s Wigginsem mohou amerického obhájce Evanse doslova uštvat.

Zatím vedou 1:0 na body, Wiggins se totiž oblékl do žlutého. Druhý souboj si odbudou při pondělní časovce. Jaké bude skóre jejich souboje po ní? Navíc v poslední týdnu čekají na peloton skutečné hory v čele s Col de Madeleine či Tourmaletem. Co se asi bude dít tam?

Cyklistický etapový závod Tour de France:

7. etapa - Tomblaine - La Planche des Belles Filles (199 km): 1. Froome (Brit./Sky) 4:58:35, 2. Evans (Austr./BMC), 3. Wiggins (Brit./Sky) oba -2, 4. Nibali (It./Liquigas) -7, 5. Taaramäe (Est./Cofidis) -19, 6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -44, 7. Rolland (Fr./Europcar), 8. Brajkovič (Slovin./Astana) oba -46, 9. Menčov (Rus./Kaťuša) -50, 10. Monfort (Belg./RadioShack) -56.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins 34:21:20, 2. Evans -10, 3. Nibali -16, 4. Taaramäe -32, 5. Menčov -54, 6. Zubeldia -59, 7. Monfort -1:09, 8. Roche (Ir./AG2R) -1:22, 9. Froome -1:32, 10. Rogers (Austr./Sky) -1:40.

autor: Antonín Vavrda | 7. 7. 2012 17:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama