Definitivní k.o. Evansovi. Pyreneje ovládl bojovník Voeckler

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
18. 7. 2012 16:57
V královské pyrenejské etapě letošní Tour de France vyhrál domácí miláček Thomas Voeckler, v dalších problémech se ocitl Cadel Evans.
Thomas Voeckler opět oblékl na své tělo dres pro nejlepšího vrchaře.
Thomas Voeckler opět oblékl na své tělo dres pro nejlepšího vrchaře. | Foto: Reuters

Bagneres-de-Luchon - Středeční královskou pyrenejskou etapu Tour de France vyhrál domácí miláček Thomas Voeckler.

Připsal si tak své druhé etapové vítězství v letošním ročníku a za odměnu se vládce Pyrenejí oblékl i do dresu pro nejlepšího vrchaře.

"Bral jsem to kopec po kopci, hodně mi v úvodu pomohli parťáci, chtěl jsem vyhrát co nejvíce horských prémií. Znalost trati z předloňska mi hodně pomohla," pronesl v cíli šťastný už čtyřnásobný vítěz etap na nejslavnější etapovém závodu světa.

Loňský šampion Evans ztratil

Na druhém místě dojel za hvězdou dne se ztrátou 1:40 minuty další uprchlík Dán Chris Anker Sörensen ze Saxo Banku, třetí pak se ztrátou 3:22 minuty Španěl Gorka Izaguirre Insausti, který přespurtoval Kazacha Alexandera Vinokurova.

V obrovských problémech se stejně jako v Alpách ocitl obhájce titulu - Australan Cadel Evans. Ty na předposledním stoupání 197 kilometrů dlouhé etapy ještě zažehnal.

Při konečném stoupání na Col de Peyresourde ale definitivně odpadl a do cíle dorazil s téměř pětiminutovou ztrátou na trojici Bradley Wiggins, Chris Froome a Vincenzo Nibali.

Nibalimu nástupy nevyšly

Trojlístek mužů, kteří okupují i stejné pozice v celkovém pořadí, se utrhl od zbytku spolufavoritů kousek za metou 20 kilometrů před cílem a čtyři kilometry pod vrcholem Col de Peyresourde. To první nástup z lídrů stájí zkusil Ital Vincenzo Nibali...

Jenže za něj se jako klíště zavěsila dvojice Froome-Wiggins a za další kilometr bylo po náskoku. A když i druhý nástup skončil dojetím a pohledem Frooma ve stylu "už jsme zase tady", všichni spolu svorně dojeli až do cíle, kde Ital jen smutně zakroutil hlavou.

Mohl být spokojený alespoň s tím, že dokázal utrhnout i nového čtvrtého muže průběžného pořadí Jürgena van den Broecka, který dojel spolu s Van Garderenem, Zubeldiou či Rochem o dalších 58 vteřin zpět.

Evans se k nim ale ani nedostal

A právě Američan Van Garderen se po dnešku stal jedničkou stáje BMC. Ještě dávno před nástupem Nibaliho totiž odpadl ze skupiny největších hvězd závodu Evans. Tomu nebyla nic platná ani pomoc stájových kolegů, do cíle dorazil se ztrátou 4:47 minuty na Wigginse a spol. a 3:49 minuty na part kolem Van den Broecka.

Rázem se tak následoval Evansův sešup průběžným pořadím až na 8. místo se ztrátou 11 vteřin na mladého Američana. Zmar Evanse symbolizoval rozhovor vítězného Voecklera v cíli, který probíhal zrovna ve chvíli, kdy Australan projížděl páskou.

"Boj o puntíkatý dres nebyl mým hlavním cílem pro letošní Tour, ale když jsem se začal posouvat v pořadí této soutěže, tak jsem zjistil, že ten dres není tak daleko a začal jsem o něj bojovat. Je ale hrozně těžké jej získat a ještě těžší udržet," vyprávěl vyčerpaný Francouz v cíli.

Voeckler získal i dres pro bojovníka dne

Aby ne, v úniku byl skoro 180 kilometrů, kdy dokázal postupně odjet z úvodní téměř 40členné skupiny uprchlíků, a posbírat první místa na všech čtyřech horských prémiích dnešního dne.

A protože už na předposledním kopci odpadl lídr horské soutěže Fredrik Kessiakoff, stačil Voecklerovi tento výkon k vysvlečení Švéda z prestižního dresu. A pokud jej udrží i po čtvrteční poslední horské etapě, ve které je ve hře 62 bodů pro vítěze prémií, doveze ho již s jistotou až do Paříže.

Také 17. pokračování letošního druhého závodu Grand Tour vám nabídneme v podrobné on-line reportáži. Ta začíná ve 12:50 hodin, tedy hned na startu.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 16. etapa: Pau - Bagneres-de-Luchon (197 km).

1. Voeckler (Fr./Europcar) 5:35:02, 2. Sörensen (Dán./Saxo Bank) -1:40, 3. Izagirre (Šp./Euskaltel), 4. Vinokurov (Kaz./Astana) oba -3:22, 5. Feillu (Fr./Saur-Sojasun) -3:58, 6. Voigt (Něm./RadioShack) -4:18, 7. Martin (Ir./Garmin), 8. Stortoni (It./Lampre), 9. Caruso (It./Kaťuša) všichni -6:08, 10. Ten Dam (Niz./Rabobank) -6:11.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins 74:15:32, 2. Froome (oba Brit./Sky) -2:05, 3. Nibali (It./Liquigas) -2:23, 4. Van den Broeck (Belg./Lotto) -5:46, 5. Zubeldia (Šp./RadioShack) -7:13, 6. Van Garderen (USA/BMC) -7:55, 7. Evans (Austr./BMC) -8:06, 8. Brajkovič (Slovin./Astana) -9:09, 9. Rolland (Fr./Europcar) -10:10, 10. Pinot (Fr./FDJ) -11:43.

 

Právě se děje

Další zprávy