Žádná adresa, jen mráz a souřadnice GPS. Biatlonisté odletěli ladit formu do kazašského neznáma

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 1. 2018 7:54
Čeští biatlonisté vyrazili ladit formu před olympijskými hrami na místo, kde je dopingoví komisaři naleznou jen podle souřadnic GPS.
Veronika Vítková
Veronika Vítková | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Na tři dny byli doma, aby nafasovali olympijskou kolekci, pozdravili rodinu a zase si zabalili kufry. Čeští biatlonisté po loňských zkušenostech v korejském Pchjongčchangu nechtějí nic podcenit a kvůli aklimatizaci ve čtvrtek večer vyrazili do Almaty, kazašského střediska, které je od dějiště únorových her vzdálené jen tři hodiny letu.

"Nikdy jsme tam na soustředění nebyli, ale pořádala se tam loni univerziáda, takže závodiště jsme viděli, ale jedeme tam hlavně kvůli časovému posunu, budeme na půli cesty do Koreje, což je snesitelnější, než kdybychom na reprezentanty rovnou naložili osmihodinový rozdíl," vysvětlil při odletu z Letiště Václava Havla šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář.

Ten na loňské univerziádě působil při závodech v Almatě jako technický delegát, a tak si mohl středisko dobře obhlédnout. "Areálů, kde bychom mohli časový posun natrénovat, moc není. Tohle je asi nejbližší ke Koreji, když pominu japonské Sapporo. Logistika do Kazachstánu není jednoduchá, potřebujete povolení na zbraně a podobně, ale tím, že jsem tam některé lidi poznal, je pro nás teď veškeré zařizování jednodušší," uvedl.

Nic speciálního si trenérský tým na reprezentaci nepřipravil. "Uvidíme, co nám dovolí počasí a podmínky. Co mám zprávy, střelnice a tratě jsou připravené dobře. Jediné, co nás děsí, je mráz, má tam být teď ještě dva nebo tři dny asi minus 23 stupňů. Pořád spoléháme na to, že to je takový ten suchý mráz, což není tak drsné, jako kdyby bylo tolik pod nulou tady v České republice," vysvětlil Rybář. 

Šanci si před startem olympijských her ještě pořádně zatrénovat a zvykat si na časový posun kvitují i sami biatlonisté. Kupříkladu Ondřej Moravec ví, že ještě má co dohánět.

"Mám problém s polohou. Na to, kolik mi je, tak si k tomu neumím pořádně lehnout. Při závodech to je katastrofický, takže tohle určitě bude úkol. Ale psychika dělá devadesát procent a uvidíme v závodu," řekl.

To Michal Krčmář přiznal, že v posledních závodech v Anterselvě necítil takovou jistotu ve střelbě, takže se teď chce soustředit hlavně na ni. To, že bude pilovat srážení terčů právě v Almatech, nechtěl moc komentovat.

"Trenéři to takhle zvolili, my jim věříme. Spousta reprezentací zůstává v Evropě a pak letí do Koreje týden předtím, jako Němci nebo Norové. Těžko říct, co je lepší, myslím, že to není na škodu. I když je pravda, že Rakušáci přijeli loni na Světový pohár do Pchjongčchangu a pak byli nejlepší, těžko to teď hodnotit," připomněl sedmadvacetiletý český reprezentant.

Zároveň ale neskrývá, jako většina českých reprezentantů, že vůbec netuší, kam vlastně letí. Kazašské středisko ve zhruba čtrnácti stech metrech nad mořem je pro ně zatím velká neznámá a informace o něm mají jen od trenéra nebo od závodníků, kteří prošli univerziádou.

"Slyšel jsem, že je v té oblasti smog, ale spíš jen dole ve městě a nahoru se moc nedostane," prohlásil Krčmář.

Dopingovým komisařům nepomůže ani Google

Moravec se pousmál nad tím, že místo jejich pobytu v Almatech nezná ani Google. "Musel jsem kvůli antidopingové kontrole nahlásit, kde se budu následujících devět dní nacházet, a to místo vůbec neexistuje, není možné najít adresu. Do formuláře jsem raději udával i přibližné GPS souřadnice. To mě pobavilo," culil se Moravec.  

Během třídenního volna měli čas na vyprání věcí ze štací Světového poháru a museli znovu balit. Tentokrát ovšem hned dvě bagáže, jedna zůstala v Jablonci, odkud pocestuje rovnou do Koreje, druhou brali s sebou na tréninky v Kazachstánu. Tam si podle vlastních slov brali jen to nejnutnější, přesto jim odbavení na letišti trvalo víc než hodinu a čtvrt.

"Vyšli nám tu ale maximálně vstříc, vyčlenili nám jednu přepážku a i tak máme problém to všechno stihnout, protože těch věcí je strašně moc. Zbraně a munice musí na další kontrolu," dodal Rybář, který komunikaci s letištním personálem jako správný šéf řídil.

Na Ruzyni se mu sešlo devět reprezentantů, Veronika Zvařičová ještě svádí boje na mistrovství Evropy v italském Ridnaunu, k týmu se připojí až v dějišti olympijských her.

"Je to jedna z holek, které standardně nepostupují a nemají takové vytížení. V Koreji bude náhradnice, takže jí teď určitě závody prospějí víc, než kdyby se připravovala s námi v Almatě," popsal důvody jejího startu na šampionát šéftrenér, který po mistrovství přizve do Pchjongčchangu ještě jednu reprezentantku, která bude druhou náhradnicí.

 

Právě se děje

Další zprávy