Třináct hodin s nákazou v letadle. Měl jsem strach, přiznal šermíř Jurka

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 7. 2021 10:02
Byl členem výpravy charterového letu, ze kterého vzešli čtyři pozitivně testovaní čeští sportovci. Šermíř Jakub Jurka se ale nákaze koronaviru vyhnul a v neděli tak může na olympijských hrách s kordem v ruce zabojovat o medaili.
Český šermíř Jakub Jurka
Český šermíř Jakub Jurka | Foto: Eva Pavía Gómez FIE photographer

Tokio (od našeho zpravodaje) - Ani budoucí medailisté, ani nástupové kolekce na zahajovacím ceremoniálu. Stránky médií věnující se olympijským hrám v Tokiu plní v posledních dnech hlavně příběhy sportovců ze zvláštního letu z Prahy, z něhož vzešli už čtyři pozitivně testovaní reprezentanti na koronavirus.

Své místo v tomto letadle měl i dvaadvacetiletý šermíř Jakub Jurka se svým otcem. Jim se nakonec nákaza vyhnula, ale komplikace to přece jen byla.

"Necítím se úplně komfortně. Když si to znovu přehraju, byli jsme 13 hodin v letadle s osobou, která byla pozitivní na koronavirus. Já už jsem sice tohle onemocnění dvakrát prodělal a jsem už i plně očkovaný, ale mohlo se stát cokoli. Měl jsem strach, že nebudu moct startovat," přiznal kordista v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pro cyklistu Michala Schlegela, stolního tenistu Pavla Širučka a plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou sportovní svátek pod pěti kruhy skončil. Mužský kolega poslední jmenované Ondřej Perušič ještě doufá, že po uplynutí potřebné karantény do turnaje ještě naskočí.

"Když jsme na olympiádu jeli, tak většina z nás asi tak trochu počítala s tím, že se něco takového může stát. Ale to nic nemění na tom, že pro ty, kterých se to teď týká, je to strašná věc, která jim vezme spoustu chuti a energie," říká Jurka.

I když on sám i jeho otec a trenér v jedné osobě byli negativní, stejně se pro ně situace neobešla bez následků.

"Byli jsme označeni jako blízký kontakt, takže bydlíme mimo vesnici na hotelu. Podmínky tu jsou v pohodě, jen nejsme ve vesnici, takže tu není taková ta olympijská atmosféra," uvedl.

Okolnosti kolem přepravy sportovců charterovým letem by mělo speciálně vyšetřit ministerstvo zdravotnictví. Mediálním prostorem přitom probleskly zprávy o tom, že se na palubě příliš nedodržovala hygienická opatření.

"K tomu bych se nerad vyjadřoval. Nicméně všichni, kdo nastoupili do letadla, byli testovaní negativně 72 a 48 hodin před odletem. Jestli se pak někdo zachoval nebo nezachoval zodpovědně, to už je na příslušných lidech, aby to vyšetřili," dodal Jurka.

Český kordista se v Tokiu připravuje na nedělní soutěž, jeho program situace zkomplikovala naštěstí jen málo.

"V jednu chvíli jsme nemohli trénovat v hale, ale prostor na nějaký ten trénink jsme si našli. Jinak se připravujeme normálně jako za normálního chodu."

Běžný mód obnáší každodenní testování sportovců ze slin. Japonci na všechno pečlivě dohlíží.  

"To mě nepřekvapuje, už jsme tu jednou byli na soustředění ještě před tím, než celá pandemie koronaviru propukla. Takže vím, že Japonci jsou strašně striktní. Dodržují pravidla, i když třeba nedávají smysl."

Jurka před premiérovým startem na olympijských hrách zvládl i náročnou aklimatizaci a sedmihodinový časový posun. 

"Měli jsme připravený režim, že zpočátku budu mít jen takový lehčí trénink a postupně to budeme ladit. Nejdřív jsem nemohl dospat a vstával ve čtyři nebo v pět, ale pak se to krásně překlopilo a teď už mám problém vstát v sedm."

Nic na tom nemění ani speciální japonské postele, které jsou z kartonu. "Spoustu jsem si toho o nich v médiích přečetl, ale musím říct, že jsem v nich žádný diskomfort neshledal. A to jsem zrovna jeden z těch větších sportovců, pod kterým by se mohla propadnout postel, ale nic takového se mi nestalo," směje se téměř dvoumetrový šermíř.

V olympijské bublině se snaží využívat volný čas k nastudování soupeřů. "Není moc co dělat, maximálně si můžu psát nebo volat s kamarády, ale to je tak všechno. Ale aby si někdo nemyslel, že tu jen ležíme, opravdu se připravujeme na soupeře, dívám se na videa a soustředíme se na neděli. Už teď můžu říct, že se cítím dobře připraven," věří Jurka.

Zástupce čtvrté generace šermířského rodu Jurků vyrazí do akce zhruba po druhé hodině ranní českého času.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy