Sáblíková odkládá konec kariéry. Ale do 45 jako Pechsteinová závodit nebudu, směje se

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 8. 2017 12:41
Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení, třicetiletá Martina Sáblíková, vynechala letos cyklistickou sezonu, ale o to víc času věnovala přípravě na zimní období, neboť v Koreji se uskuteční Zimní olympijské hry. "Nemusela jsem už řešit problémy s kolenem, což pro mě bylo to nejdůležitější," zdůraznila hned úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Milan Kammermayer

Jak jste spokojena s dosavadním průběhem letní přípravy?

Máme s trenérem Petrem Novákem už dost zkušeností, takže moc toho nemusíme měnit. Takže na programu bylo horské kolo, kolečkové brusle, posilovna, běhání a skákání. Všechno zatím proběhlo podle představ, cítím se dobře, jsem v pohodě.

Koleno vás už nezlobí, ale nebolelo vás v náročné přípravě něco jiného?

Chodidla po tréninku na kolečkových bruslích v nezvyklé botě (úsměv)

Vynechala jste však cyklistickou sezonu. Není to pro vás velká změna?

Je to sice zvláštní, letos mám za sebou na silnici jen kolem tisíce kilometrů, což je v porovnání s loňskem velký rozdíl. Avšak cyklistické závody jsou hodně o psychice a v tomto směru jsem si dost odpočinula. Teď jsem jen zvědavá, zda se to projeví na ledě. Abych třeba po té delší závodní přestávce neměla větší nervy na bruslích (smích).

Máte už aspoň předběžný program do konce roku?

Především jezdíme na stejné místo do Itálie, kde máme ideální podmínky. Před několika dny jsem se vrátila do Prahy a za týden se na Apeninský poloostrov vydáme znovu. Po několika dnech doma tam zamíříme opět a pak už budu až do 12. prosince mimo české území. Začátkem listopadu už začíná Světový pohár a kvalifikace na olympiádu. Po náročné letní přípravě mě čeká stejně náročný podzim, na který naváží závěrečné týdny před největší sportovní událostí příštího roku.

Začínáte už myslet na zimní olympiádu?

Je sice před námi ještě půl roku, ale už se o ní začíná dost mluvit. Odpovídala jsem už na několik dotazů, jak se do Koreje těším, co mě tam čeká, s čím bych byla spokojena a tak dále. Mám ji tedy v mysli a musím přiznat, že se docela těším.

Před časem jste říkala, že je před vámi zřejmě poslední účast na Zimních olympijských hrách. Změnilo se něco na této vaší představě?

Po dohodě se svými nejbližšími jsem se rozhodla, že závodní kariéru uzavřu až po zimní olympiádě v roce 2022. Pokud samozřejmě budu zdravotně v pořádku. Tím chci říci, že určitě nebudu závodit jako Němka Pechsteinová do 45 let. Myslím si však, že bych v příštích letech mohla ještě leccos ze svých dlouholetých zkušeností předat našemu rychlobruslařskému mládí.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Jižní Koreu sužují povodně kvůli monzunovým dešťům, vyžádaly si již 30 obětí na životech

Nejméně 30 obětí už si vyžádaly záplavy způsobené silnými monzunovými dešti, které už přes měsíc sužují Jižní Koreu. Více než 3700 lidí přišlo kvůli nim o střechu nad hlavou a nejméně 12 osob se pohřešuje. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na korejské ministerstvo vnitra.

Voda zaplavila v Jižní Koreji obytné čtvrti i zemědělskou půdu a poškodila stovky silnic a mostů. Na řadě míst jsou hlášeny sesuvy půdy, které zničily řadu domů.

Povodně sužují i metropoli Soul, kde se rozvodnila řeka Han. Ve městě Kwangdžu na jihu země muselo být zrušeno několik místních leteckých spojů poté, co voda zaplavila runvej, informoval server televize Channel News Asia (CNA).

Podle CNA trvají vydatné deště v Jižní Koreji už skoro sedm týdnů a jsou nejdelšími monzunovými dešti v této zemi od roku 2013. Meteorologé očekávají pokračování lijáků i v dalších dnech.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Macron pořádá charitativní konferenci na pomoc Libanonu, připojí se Trump i Michel

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes spolu s OSN pořádá dárcovskou videokonferenci na pomoc Libanonu po úterním výbuchu v Bejrútu, který zničil značnou část města. Účast již přislíbil americký prezident Donald Trump či předseda Evropské rady Charles Michel.

Macron Bejrút navštívil ve čtvrtek jako první zahraniční státník po úterním výbuchu asi 2750 tun dusičnanu amonného, který byl nedbale uskladněn v místním přístavu. Rozzlobenému davu místních Macron přislíbil, že peníze na obnovu města se "nedostanou do zkorumpovaných rukou". Účastníci konference se tak dnes budou věnovat i otázce, jak peníze rozdělit, aby pomohly přímo zasaženým lidem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy