9. 8. 2012 1:15
Ruští basketbalisté si po 24 letech zahrají na olympijských hrách o medaile.
Andrej Kirilenko opět patřil mezi opory ruského týmu.
Andrej Kirilenko opět patřil mezi opory ruského týmu. | Foto: Reuters

Londýn - Ruští basketbalisté si po 24 letech zahrají na olympijských hrách o medaile.

Poprvé od triumfu výběru Sovětského svazu v Soulu v roce 1988 postoupili do semifinále turnaje po výhře nad Litvou 83:74.

Nyní je čekají obhájci stříbra z Pekingu a mistři Evropy Španělé, kteří zásluhou skvělé obrany v poslední čtvrtině porazili Francii 66:59.

Druhé semifinále vytvoří podle očekávání favorizovaný výběr USA a Argentina.

Litva bude poprvé v semifinále chybět

Litva bude poprvé ve své samostatné historii mezi nejlepší čtveřicí chybět.

Na předchozích dvou hrách skončila čtvrtá, předtím brala třikrát za sebou bronz.

Rusové utekli soupeři ve třetí čtvrtině až na 14 bodů, ale v závěru se museli o postup strachovat.

Tříbodový koš Rimantase Kaukenase znamenal v úvodu poslední části snížení na 53:54.

Rusům se však povedlo znovu odskočit a v závěru si náskok pohlídali i díky trestným hodům hvězdného Andreje Kirilenka, jenž byl s 19 body nejlepším střelcem zápasu.

Na druhé straně měl stejnou bilanci Kaukenas.

Odpor Australanů zlomil Bryant

Američané si postup zajistili výhrou 119:86 nad Australany, kteří ale dlouho odolávali.

Ještě v úvodu druhé půle prohrávali jen o čtyři body, jenže pak začal úřadovat Kobe Bryant a 20 body přispěl k rozhodujícímu náporu.

V závěru byla zápas americkou exhibicí a náskok rapidně narůstal.

Zazářil také LeBron James, který si připsal ceněný triple double za 11 bodů, 14 doskoků a 11 asistencí.

Austrálii tradičně táhl Patrick Mills s 26 body a dostal se do čela tabulky střelců.

Španělé zvládli reprízu finále Eura

Španělé v Londýně dvakrát prohráli v základní části a nepůsobili přesvědčivě, i v repríze finále loňského mistrovství Evropy proti Francii se jim dlouho nedařilo.

Brzy prohrávali o osm bodů a soupeř měl navrch až do třetí čtvrtiny.

Teprve pak se povedlo Španělům dostat do vedení, jenže Francie znovu zabrala a ještě šest a půl minuty před koncem vedla 57:56.

Pak však předvedli Španělé bezchybnou obranu a další koš dostali až pět vteřin před koncem.

V tu chvíli už šlo jen o konečnou korekci skóre, jelikož Španělé zásluhou trestných hodů rozhodli o své výhře.

Oporami Španělska byli tradičně bratři Gasolové, kteří se dohromady postarali o 24 bodů a 19 doskoků.

Francii nestačily ani výkony kapitána Borise Diawa a rozehrávače Tonyho Parkera, kteří byli každý s 15 body nejlepšími střelci zápasu.

Argentina zvládla derby s Brazílií

Argentina si účast v semifinále zajistila výhrou 82:77 v jihoamerickém derby s Brazílií.

Vítězové z Atén se však na postup hodně nadřeli. Brazilci potvrzovali velmi dobré výkony z Londýna a ještě dvě minuty před koncem prohrávali o pouhé tři body.

Argentina však závěr zvládla a zásluhou trestných hodů zvítězila.

Kapitán Luis Scola k výhře přispěl 17 body, jen o bod méně dali Manu Ginobili a Carlos Delfino.

Na straně Brazílie se blýskli 22 body Marcelinho Huertas a Leandro Barbosa.