reklama
 
 

Koukal: Mluvit o rakovině a popularizovat badminton má smysl

20. 8. 2012
Přečtěte si online rozhovor s vlajkonošem české výpravy na olympijských hrách v Londýně Petrem Koukalem

Praha - Hostem Aktuálně.cz byl český vlajkonoš na olympijských hrách v Londýně Petr Koukal.

Český badmintonista, který se kvalifikoval na Hry až na poslední chvíli a jako poslední ze všech hráčů, sice v Londýně prohrál oba své duely, důležitější zápas však zvládl před rokem, kdy se úspěšně vyléčil z rakoviny varlat. 

Čtenářům Aktuálně.cz například vysvětlil, proč se snaží popularizovat v Česku badminton a také proč se snaží otevřeně mluvit o své léčbě.

Petr Koukal je již čtvrtým olympionikem, který odpovídal na vaše dotazy prostřednictvím Aktuálně.cz.

Ve středu svůj pohled na olympiádu nabídla basketbalistka Kateřina Elhotová, ve čtvrtek se pak plné dvě hodiny věnoval čtenářům bronzový kajakář Jan Štěrba. V pátek pak odpovídal zlatý moderní pětibojař David Svoboda.

Online rozhovor: Petr Koukal hostem Aktuálně.cz

10:55

? Toto - 20. 8. 2012 1:21 Dobrý den Petře, jak jste se sžil s náhlou popularitou vaší osoby a zviditelněním vašeho sportu na Hrách a jak se se zvýšenou popularitou srovnáváte po olympiádě?

Petr Koukal: Dobrý den! Zatím je to stále "v mezích" a nijak to neobtěžuje. Naopak, většinou je to příjemné a potěší to. Kéž by to pomohlo i popularitě celého našeho malého sportu, který by si ji jistě zasloužil...

? Bohumil Dufek - 20. 8. 2012 7:55 Dobrý den Petře
Dovolte jednu otázku:
Již třetí měsíc masírujete prostřednictvím médií veřejnost svou story o varlatech, ale sportovně jste nedokázal vůbec nic. Váš výkon na hrách byl nesoustředěný, zbytečně hodně jste chyboval. Není čas se přestat takto vydatně mediálně prodávat? Nemáte momentálně výkonostně čím oslnit a při vší úctě z Vašeho onemocnění se vyléčí v průměru 75% pacientů.

Petr Koukal: Dobrý den Bohumile,
dovolím si Vás nejprve opravit.
Svoji story o varlatech masíruji veřejnost již téměř dva roky...od chvíle, kdy mi byla rakovina diagnostikována. Soudě podle stovek emailů, ve kterých mě lidé v této masáži podporují a hlavně podle destíek emailů, ve kterých mi autoři doslova děkují za záchranu jejich života věřím, že to je činnost, která má smysl.
Jinak mě samozřejmě mrzí, že Vás neoslňuji svoji výkoností na kurtu a udělám maximum pro to, abych to do další olympiády napravil. Věřte mi ale, že po prodělané léčbě není vrcholový sport žádná legrace.
A co se týká 75% úspěšnosti ve vyléčení...vezměte si svých 100 přátel a představte si, že 25 z nich už nikdy neuvidíte. Některé z nich možná jen z toho důvodu, že je nikdo "nemasíroval". Třeba tato představa změní Vás pohled na celou věc.

? Jaryn - 20. 8. 2012 8:07 Petře, jaký je váš názor na diskvalifikaci několika badmintonistek kvůli taktickému "vypuštění" zápasu? Dle mého názoru je to poněkud staromódní stanovisko zřejmě pouze badmintonové asociace. Pokud by takto postupovali např. atleti tak bychom takového Bolta nikdy neuviděli ve finále. Co vy na to?

Petr Koukal: Dobrý den! Souhlasím s Vámi, světová badmintonová federace rozhodně měla počítat s tím, že pokud se rozhodně hrát systémem skupin, může k tomuto dojít. Podle mého názoru měl být zvolen jiný herní systém aby se těmto případům předešlo.

? Klára - 20. 8. 2012 9:05 Dobrý den Petře, nejprve bych Vám chtěla pogratulovat k úspěšnému vyléčení a ke kvalifikaci na LOH 2012, škoda jen, že ten postup ze skupiny nevyšel, ale za 4 roky v Riu to bude již medaile!!! Jinak s Luckou Šilhánovou jste moc sympatický pár, jak vám to spolu klape, fandila vám v Londýně? Bude svatba?
Děkuju za odpověď. Mějte se fajn a přeju hodně štěstí!!!

Petr Koukal: Dobrý den Kláro, děkuji za milý vzkaz. Lucka za mnou přijela na čtyři dny a moc mě to potěšilo. Svatbu zatím neplánujeme...nějak na to není čas :-)

? Linda - 20. 8. 2012 9:06 Pojedete do Ria?

Petr Koukal: Pevně věřím, že ano! Udělám pro to maximum..

? Královec - 20. 8. 2012 9:06 Proč jste na olympiádě nehrál s někým debla?

Petr Koukal: V badmintonu je to oproti tenisu rozdílné. Do čtyřher se nemohou kvalifikovat páry složené ze singlistů, ale pouze páry, které se specializují na čtyřhřu. V badmintonu jsou čtyřhry úplně jiná disciplína a je potřeba velmi úzká specializace. Pouze jeden ze 40 singlistů hrál obě disciplíny.

? Králíček - 20. 8. 2012 9:08 Dá se kombinovat trénink badmintonu a tenisu? Moje dcera to tak dělá a říkám si, kdy přijde ten okamžik, kdy si bude muset vybrat? Máte s tím nějakou zkušenost?

Petr Koukal: Nějakou dobu určitě ano, ale pokud se chcete začít věnovat jednomu sportu naplno a na vrcholové úrovni, rozhodně si už budete muset vybrat. Já trénovat oba sporty ve věku 10-15 let, dál už to ale nešlo...

? Martin - 20. 8. 2012 10:03 Dobrý den. Má vlajkonoš olympijské výpravy i nějaký jiný úkol než jen nést vlajku na slavnostním zahájení?

Petr Koukal: Teoreticky ne. Prakticky na mě padla úloha tzv. delegáta sportovců na Hrách. Byl jsem takovým spojovacím článkem mezi sportovci, Českým olympijským výborem, českým domem v Londýně a Českou televizí.

? Franta - 20. 8. 2012 10:03 Hezký den. Jste nějak příbuzný s bratrskou dvojicí Koukalů - běžcem na lyžích a hokejistou?

Petr Koukal: Dobrý den! Nejsme nijak příbuzensky spojeni. Ale známe se všichni :-)

? jajco - 20. 8. 2012 10:04 Jakou máte teď životosprávu? Máte něco zakázené, nebo jíte (a pijete) na co máte chuť?

Petr Koukal: Přiznávám, že teď po OH šla životospráva trochu stranou. Je potřeba si odpočinout od všeho a nechat tělo trochu si dopřávat. Velmi si to užívám. Mám ale výhodu, že mě nikdy žádná přehnaně nezdravá jídla nelákala, takže váha zatím drží a to mě těší.

? žozé - 20. 8. 2012 10:04 Komu fandíte ve fotbale?

Petr Koukal: FC Chelsea..

? alice - 20. 8. 2012 10:05 V první, druhé, třetí a čtvrté řadě gratuluju hlavně k vašemu uzdravení. Zajímalo by mě, jestli i po té léčbě můžete mít děti, ale jestli nechcete, tak neodpovídejte.

Petr Koukal: Děkuji Alice. Lékaři mě ujišťovali, že je téměř 90% šance, že to půjde. Zatím jsem to nezkoumal. Nicméně před zahájením chemoterapie jsem si šel nechat zmrazit sperma, takže pokud by to nešlo přirozenou cestou, mám pořád jistotu. Děkuji za zajímavou otázku :-)

? Chouvinho - 20. 8. 2012 10:06 Co říkáte na holiny? Pijete z nich pivo, jako kajakář Štěrba?

Petr Koukal: Pivo jsem z nich nepil, ale jinak myslím, že to byl velmi zajímavý nápad, který na nás upoutal pozornost po celém světě.

? Vašenda - 20. 8. 2012 10:06 Váš největší zážitek z olympiády? Potkal jste se s nějakou sportovní celebritou?

Petr Koukal: Největší zážitek jednoznačně stříbro Vávry Hradílka na divoké vodě. Měl jsem to štěstí, že jsem se dostal až těsně ke kanálu a mohl běžet podél něj od startu až do cíle. Sportovní celebrita - potkal jsem se s Michaelem Phelpsem.

? Michal - 20. 8. 2012 10:07 Kolik si tak ročně může vydělat nejlepší badmintonista světa? a jsou to prize-money, nebo peníze od sponzorů? A můžete alespoň řádově nějak naznačit, kolik vyděláte vy?

Petr Koukal: Nejlepší hráči světa si vydělávají řádově desítky miliony korun. 90% z toho je ze sponzorských smluv, prize-money zatím nejsou v badmintonu nijak přehnaně vysoké.

? Diana - 20. 8. 2012 10:08 Nehrozí po tom skandálu s vyřazováním závodnic z badmintonového turnaje, že by badminton vypadnul z olympijského programu?

Petr Koukal: Pevně věřím, že ne. Rozhodně nevypadne z příštích her v Riu, ale mohlo by to h rát roli v rozhodování o programu her v roce 2020...

? Bohatýr - 20. 8. 2012 10:13 Studujete nějakou školu a dá se to při vrcholovém sportu stíhat?

Petr Koukal: Nestuduji, v současné situaci to není možné zvládat.

? Martin - 20. 8. 2012 10:33 Dobrý den Petře,

můžete nám nějak přiblížit Vaše vyjádření ohledně jednoho Vašeho zápasu v Londýně, že Vám soupeř snad i nahrával, abyste si zahrál? A jak takový přístup vnímáte jako profesionální sportovec?

Děkuji a přeji hlavně zdraví.
Martin.

Petr Koukal: Dobrý den Martine, špatně jste mě pochopil. Nejednalo se o zápas v Londýně, ale o zápas před dvěma roky na světovém turnaji ve Francii. Tam mi můj kamarád z Holandska při zápase občas nahrál, protože jsem na tento turnaj odcestoval mezi druhou a třetí chemoterapií a nebyl jsem prakticky příliš schopný hrát v maximální rychlosti...

? Giacomo Zaffarone - 20. 8. 2012 10:34 Jak jste se dostal k badmintonu, přeci jen to není (nebyl) úplně běžný sport, nepočítám-li letní "plácání" na zahradě...

Petr Koukal: Badminton hrál táta, takže od malička jsem s ním objížděl turnaje, tréninky, ligu v Německu,... bylo tedy naprosto přirozené, že jsem později zača sám hrát také...

? Ondra - 20. 8. 2012 10:34 Přeji ti hodně štěstí a úspěchů do další olympiády v Riu, ale přijde mi, že systém , který je na olympijských hrách je nespravedlivý. Mám tím na mysli skupinu, ve které jsou tři hráči a postoupí jen vítěz. Pro tebe ta skupina moc hratelná nebyla. Nevím co bys fakt musel předvést abys oba soupeře porazil ( k vítězství se Španělem jsi měl ale blízko). Snad to v Riu vyjde lépe.

Petr Koukal: Děkuji Ondro. V mnoha sportech je olympijský systém "nespravedlivý", ale ono to tak není. Já vždy říkám, že dobrý los si člověk musí zasloužit. A taky že když chceš vyhrát turnaj, musíš porazit všechny :-)
Věřím, že v Riu už to bude lepší...

? Jakub - 20. 8. 2012 10:38 Ahoj Petře,
jsem amatérským hráčem badmintonu a tento sport mě opravdu moc baví a dává. Zároveň o Tobě vím, že si velkým zastáncem tohoto sportu. O to víc mě mrzí, jaká je propagace badmintonu ze strany ČBS. Někdy mě připadá, že toto sdružení řídí opravdu staří lidé, kteří o propagaci/marketingu nemají vůbec tušení. Vždyť tento sport u nás zažívá takový boom a po celé republice ho hraje tolik amatérských hráčů, mládeže a nadšenců. A stačí se podívat na internet - na nejpopulárnějším zpravodajském serveru iDNES.cz nemá badminton ani svoji rubriku v sekci Ostatní!!! Nebo pokud se vrátíme k jubilejnímu 50. MČR - menší halu už snad ČBS nemohl vybrat :-(. Já vím, že to je také o penězích, ale zajímalo by mě, co si o tom myslíš ty, jakožto velký propagátor. Dík. PS: samozřejmě přeji hodně sportovních úspěchů v budoucnu;)

Petr Koukal: Ahoj Jakube, téměř ve všem s tebou souhlasím a také mě to mrzí. O to víc se snažím s tím bojovat po vlastní línii a posilovat podvědomí o badmintonu všemi možnými cestami, které mi moje pozice umožňuje. Snad se i na svazu už konečně najde někdo, kdo s tím bude mít vůli něco udělat...

? drbna - 20. 8. 2012 10:39 Co rad jite?

Petr Koukal: Drbno, mám rád italskou kuchyni.

? Mistr - 20. 8. 2012 10:40 Zdravím Petře, byl jste rád, že vyšel badminton na úvod her a vy jste pak mohl sledovat celý zbytek her a slavit v Českém domě? Nebo byste raději hrál třeba až na konec her, když jste byyl vlajkonošem?

Petr Koukal: Mohlo to být o den později, to bych se nezlobil. Ale určitě je začátek her lepší než konec, protože v místě konání je těžké udržet tréninkový rytmus. Takhle se může hráč připravit doma a na hrách jen pár dní udržet formu. A samozřejmě si zbytek her člověk užije víc, když už má po výkonu.

? Jan Kašpar - 20. 8. 2012 10:49 Ahoj Petře, četl jsem, že se snažíš hrát fér jako Roger Federer, ale také jsem četl a slyšel o tvém nefér chování na českých kurtech k řadě českých hráčů a ten loňský brněnský incident dokonce i viděl. Co k tomu říct?

Petr Koukal: Ahoj Honzo, mrzí mě co píšeš.

? Gabča - 20. 8. 2012 10:55 Ahoj Petře,
badminton mi nejde, ale baví mě se na něj dívat. Hodně štěstí v životě i na dalším turnaji. Moje otázka: Kde nejraději relaxuješ?

Petr Koukal: Děkuji Gabčo. Největší relax mám s přáteli u grilu a dobrého vína...

? peťan - 20. 8. 2012 11:02 Dobrý den, můžu se zeptat, s jakou raketou hrajete? A na kolik přijde? A jak dlouho vám vydrží? Děkuju, Peťan

Petr Koukal: Dobrý den, hraji s raketou Thwack Dragonfire, která vyjde na necelé dva tisíce. Raketa vydrží dlouho, měním hlavně výplety, ten vydrží tak týden, maximálně dva.

? michal - 20. 8. 2012 11:03 Dobrý den Petře, chtěl bych se zeptat na změnu výrobce vašich raket. Jste s nimi spokojen? V čem kromě ceny Vás oslovily a jestli jste si na ně už zvykl? děkuji.

Petr Koukal: Dobrý den Michale, zvykl jsem si bez problémů, téměř všechny rakety na trhu jsou si hodně podobné a rozdíly jsou minimální. Vše je o pocitu a o zvyku. Myslím, že hlavně pro amatérské hráče může být lákadlem právě cena a fakt, že i s raketou o 50% levnější oproti konkurenci, hrají hráči na světovém okruhu.

autor: Sport | 20. 8. 2012

    reklama
    reklama
    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama