Předseda Českého olympijského výboru Kejval věří, že kauza Sáblíková nepřeroste v další soudy

ČTK ČTK
9. 8. 2016 18:49
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval věří, že kauza okolo Martiny Sáblíkové nepřeroste v další soudy. Kejval rovněž doufá, že Sáblíkové příští letní olympijské hry v Tokiu neuniknou.
Jiří Kejval
Jiří Kejval | Foto: Tomáš Liška

Rio de Janeiro - Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval doufá, že případ Martiny Sáblíkové, která nemůže startovat v časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro, nepřeroste v další soudy a že se z něj sportovní prostředí poučí. Kejval věří, že se Sáblíková objeví na letních hrách v Tokiu 2020.

Zvláštní komise Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) dnes přímo v dějišti her zamítl českou žalobu, aby Sáblíková mohla startovat, přestože se nenominovala v souladu s nastavenými pravidly Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Český cyklistický svaz totiž podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

Kejval: Rozhodnutí soudu musíme respektovat

"Je to rozhodnutí soudu, které musíme respektovat, ale hodně to bolí. Nechali jsme na tom hodně času. Je mi to líto především za Martinu a její realizační tým," řekl Kejval novinářům v Riu a oficiální zdůvodnění nechtěl komentovat. "Ono je to teď v podstatě jedno. Je jasné, že Martina startovat nebude, a je to škoda," řekl.

Snaha dostat Sáblíkovou na start závodu proti chronometru už byla jenom doháněním chyby, která se stala na začátku olympijské kvalifikace. "Nepochybně. Začínali jsme za stavu 0:5 a v jednu chvíli to i vypadalo, že bychom mohli vyhrát, ale nakonec jsme o prsa prohráli. Pro nás to byla zajímavá zkušenost, vybojovávali jsme to z nulové pozice a nakonec jsme to prohráli v cílové rovince," řekl Kejval.

Otázkou je, jaké důsledky se ze špatné interpretace kritérií vyvodí. "Já bych byl nerad, kdybychom se rozhádali a ten příběh běžel ještě někde u soudu. Těch soudů už bylo dost. Já to nemám rád, ale musíme se z toho ponaučit. Taková situace se už nesmí opakovat," bude se Kejval snažit krotit případné emoce.

Dojde k soudu?

Faktem je, že Sáblíková a její tým kvůli startu na OH investoval možná více než statisíce korun do vybavení a přípravy. Na základě toho by se dalo předpokládat, že možná k soudu dojde. "Já jsem takové náznaky vnímal. To už je ale taková komerčně-legislativní záležitost, do které my nemůžeme vstupovat. Já mám tendenci strany usmiřovat, abychom v rámci sportovního prostředí neměli žádné spory," řekl Kejval.

Sáblíková odletěla a připravovala se v Riu, i když její start byl málo pravděpodobný. Nyní se může zdát její cesta do Brazílie zbytečná. "Bez Martiny by to nemělo smysl," řekl Kejval a dodal: "Ona je strašně skromná. Před sportovní arbitráží se omlouvala, že nemluví dobře anglicky, ale pak pronesla fantastickou tři minuty trvající silnou řeč. Martina je výjimečný člověk. Ona si jde za svým až do úplného konce, což je rozdíl mezi obyčejným člověkem a výjimečným."

Podle Kejvala měla Sáblíková od začátku jednu podmínku. "Nechtěla být na hrách na úkor žádného českého ani zahraničního sportovce, což bylo ohromné lidské gesto," ocenil předseda ČOV. Věřil, že za čtyři roky bude hvězdná rychlobruslařka v Tokiu. "Moc bych si to přál. Věřím, že ano. Je to na jejím pohledu, jejím zdraví. Je to pořád mladá holka."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy