VIDEO Tak Ledový muž Räikkönen seřval inženýra. A pak vyhrál

Radek Vičík Radek Vičík
6. 11. 2012 12:15
Finský šampion formule 1 si vždycky dělal všechno po svém.
Video: youtube.com

Abú Zabí - Kdyby si Kimi Räikkönen mohl vybírat, určitě by chtěl, aby jeho kariéra vrcholila ne dnes, ale tak před 35 lety.

V dobách, kdy rychlý Fin ještě ani nebyl na světě, kralovali formuli 1 playboyové jako James Hunt. Britský mistr světa z roku 1976 se nebál cigaret ani tvrdého alkoholu a po prohýřených večírcích nejraději snídal šampaňské.

Něco takového je v nynější éře výživových poradců a fitness trenérů nemožné, Räikkönen je tak aspoň drobnou připomínkou „starých dobrých časů“.

To, že je prostě jiný, dokázal i v nedělí při Velké ceně Abú Zabí. Jeho diskuse se závodním inženýrem Philem Mitchellem se rázem zařadily mezi to nejlepší, co éterem formule 1 kdy prolétlo.

„Vím, co mám dělat!“

První sprcha pro Britského odborníka na závodní techniku přišla v polovině závodu.

„Nejblíže tebou je Alonso. Alonso ztrácí pět vteřin. Budu tě informovat o změnách,“ plnil svoji povinnost člen týmu Lotus.

„Nech mě být, já vím, co mám dělat,“ odseknul mu na to lídr závodu.

Jenže milý inženýr si nedal pokoj. Ve 41. kole, když se po trati znovu proháněl safety car, přišel s další připomínkou týkající se zahřívání gum.

„Potřebujeme, abys pracoval na všech čtyřech pneumatikách, prosím...“

Jenže Brit ani nestačil dokončit větu, když se z kokpitu nasupeně ozvalo: „Jo, jo, jo, to všechno dělám. Nemusíš mi to připomínat každou vteřinu!“

Nezkrotný živel lepší než Schumacher

Ano, to je typický Kimi Räikkönen. Chladného Fina po zisku titulu mistra světa s Ferrari formule 1 už nudila, tak se na tři roky bez valných úspěchů přesunul do světa rallye. Zkoušel štěstí také v zámořském seriálu NASCAR, ale tam se nedostal ani do hlavní série. Letos ho přece jen umluvil šéf Lotusu Éric Boullier a 33letý pilot se vrátit do světa Grand Prix.

Jenže se vůbec nezměnil. Po prvním vítězství po návratu do F1 na dotaz na to, jak moc je šťastný, jen suše prohodil „No nijak extra.“

Oslavovat se ovšem chystá ve velkém stylu. „Mám na to skoro dva týdny. Když se budu schopný koncentrovat před dalším závodem, tak si myslím, že tým bude spokojený. Pokusím se nějak dostat celý domů,“ dodal Räikkönen.

Oslavovat má co. Na rozdíl od Michaela Schumachera se dokázal vrátit se ctí, už v první sezoně vyhrál. Sedminásobný mistr světa čeká na triumf 56 závodů a je velmi nepravděpodobné, že se ho ve zbývajících dvou dočká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy