VIDEO Sněží a mrzne? Je čas vyrazit ve formuli 1

Radek Vičík Radek Vičík
30. 11. 2012 7:00
Extrémní podmínky nejlépe otestují skutečné možnosti výkonných monopostů.
Video: youtube.com

Praha - Napadlo 40 centimetrů sněhu, mrzne až praští. Podmínky, za kterých nevyjede řada řidičů ani na obyčejnou silnici.

Ale existují dobrodruzi, kteří si právě v takových extrémech libují. Říkají si piloti formule 1. Na některá jejich zimní dobrodružství se teď podíváme.

Myšlenka posadit monopost F1 na sníh není vůbec nová. Už v roce 2000 mohl Mika Häkkinen provézt svoji tehdejší manželku Erju po zasněženém Laponsku.

Při jízdě ale nebylo moc času na kochání se krajinou, protože svoji choť napěchoval na zadní post dvousedadlového monopostu McLaren Mercedes MP4-98T.

Video najdete ZDE

Dostihy, jezero i okruh

O sedm let později se tehdejší tým BMW-Sauber rozhodl zkusit jinou výzvu. Ve švýcarské domovině Sauberu přemluvili Nicka Heidfelda k jízdě po zasněžené ledové dostihové dráze ve Svatém Mořici.

Na místě, kde se jinak konají proslavené zimní klusácké dostihy se německý pilot proklouzal k maximální rychlosti 110 km/h.

Video najdete ZDE

A znovu sníh. V roce 2010 se na počest návratu Grand Prix Kanady do kalendáře F1 a v rámci reklamní kampaně Red Bullu vydal Sébastien Buemi po zamrzlých jezerech na severu provincie Quebec.

Kromě toho francouzský pilot absolvoval jízdu na samotném okruhu nesoucím jméno Gillese Villeneuva. I tam se potkával se sněhem, i když mu trať aspoň trochu prohrnuli a mnohde byl vidět asfalt.

Video z této akce najdete na začátku článku

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy