VIDEO Projeďte po Soči dřív než piloti formule 1

Sport Sport
9. 10. 2014 14:47
Nový okruh v Soči je pro všechny účastníky Velké ceny Ruska formule 1 velkou neznámou. Díky testovací jízdě obhájci titulu Sebastiana Vettela si ho můžete vyzkoušet už nyní.
Jako první se po nové trati v Soči svezl Sebastian Vettel, ale místo formule musel usednout do cestovního Infiniti. | Video: Infiniti via YouTube

Soči - Nový okruh v Soči je pro všechny účastníky Velké ceny Ruska formule 1 velkou neznámou. Díky testovací jízdě obhájci titulu Sebastiana Vettela si ho můžete vyzkoušet už nyní. Piloti formule 1 tu šanci dostanou až v pátek ráno při prvním tréninku.

Okruh je vybudován v olympijském areálu, což z něj dělá "sourozence" tratí v Melbourne a Montrealu, kterou jsou také umístěny přímo v městském parku. Ruské letovisko se tak právě po dvou jmenovaných městech, Mexiku, Los Angeles a Berlínu stává šestým, které hostilo olympiádu i Grand Prix formule 1.

Autodrom v Soči měří 5 848 metrů, což z něj po Spa-Francorchamps a Silverstone dělá třetí nejdelší trať letošního kalendáře. 1,7 km okruhu přitom tvoří běžné silnice. Na trati je celkem 18 zatáček, asi nejkurióznější je zatáčka číslo čtyři opisující půlkruh podél Olympijského parku. Jezdci se budou řítit také kolem další olympijských staveb, jako jsou stadiony Balšoj a Iceberg.

Jezdci trať přirovnávají k Abú Zabí nebo Valencii, tedy dalším městským okruhům. Ovšem na rozdíl od španělského města, by se tu mělo dát lépe předjíždět, protože trať je většinou velmi široká. Výzvou bude naopak velmi úzký a zalomený vjezd do boxů.

"Je to zajímavá trať s dobrým mixem rychlých a pomalých zatáček a technickou sekcí. V monopostu formule  to bude určitě velká výzva," řekl Vettel po své srpnové projížďce po okruhu v Soči. Pro ní musel využít cestovního auta Infiniti, protože jakékoliv testy ve formuli 1 jsou i před závody v Soči zakázány.

Program závodního víkendu VC Ruska:

Den událost začátek
Pátek první trénink 8:00
Pátek druhý trénink 12:00
Sobota třetí trénink 10:00
Sobota kvalifikace 13:00
Neděle závod 13:00
 

Právě se děje

před 43 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy