"Auta musí přestat létat vzduchem." Šampion NASCAR přežil drsnou havárii

Nedělní závod NASCAR na legendárním oválu Talladega Superspeedway okořenila děsivá havárie amerického pilota. Vůz Joeye Logana se po kontaktu se soupeřem náhle vznesl vzhůru a po několika kotrmelcích skončil mimo trať.
Havárie Joeye Logana v závodě NASCAR na oválu Talladega Superspeedway. | Video: NASCAR

Talladega Superspeedway je v zámoří synonymem dramatického závodění. Už proto, že její zatáčky disponují impozantním sklonem 33 stupňů. O zrádnosti oválu se v neděli během závodu Geico 500 přesvědčil šampion ze sezony 2018 Joey Logano.

Do nejmladšího vítěze závodu v historii NASCAR v plné rychlosti lehce ťuknul jeden ze soupeřů. Loganův Ford se začal smýkat po trati a nakonec se vydal do vzduchu.

Následovalo několik kotrmelců, načež se oranžový vůz postavil na čtyři kola a pomalu doklouzal mimo trať. I když letící auto těsně minulo stroj Bubbyho Wallace, jako zázrakem nerozpoutalo řetězovou reakci končící hromadnou havárií. Sám Logano po chvíli opustil kokpit jen s viditelným šokem.

"Jsem rád, že jsem naživu. Vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Na jedné straně jsem hrdý, že jsem z takové nehody vyvázl bez škrábanců. Na druhé straně bych rád věděl, kdy to přestane. To, co se teď děje na oválech, je nebezpečné," uvedl 30letý pilot.

Ještě dál šel jeho soupeř Brad Keselowski. "Musíme přijít na způsob, jak udržet auta na zemi. Vůbec mě nezajímá, jaké aerodynamické prvky máme. Musíme začít tím, že auta nemohou létat vzduchem," uvedl vítěz NASCAR z roku 2012.

Odkázal tak i na podobnou havárii Ryana Newmena během loňské Daytony 500, při níž veterán po podobném letu vzduchem a následné kolizi s jiným autem utrpěl vážný otřes mozku.

Podívejte se na divokou havárii Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Video: NASCAR on FOX via YouTube
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy