Spa: Trať utkaná podle not vášnivého trubadúra

Radek Vičík Radek Vičík
22. 8. 2013 7:00
O víkendu míří formule 1 na legendární belgickou trať Spa-Francorchamps, projděte se její bohatou a dramatickou historií.
Projeďte si jedno rychlé kolo na legendárním okruhu ve Spa spolu s loňským vítězem Jensonem Buttonem. | Video: youtube.com

Spa-Francorchamps - La Source, Eau Rouge, Malmédy, Stavelot, Blanchimont. Ne ne, to nejsou názvy básní středověké galantní poezie. Tak libozvučně znějí slavná místa okruhu ve Spa-Francorchamps, dějiště nedělní Velké ceny Belgie formule 1.

Jedna z nejkrásnějších závodních tratí jako by byla utkána podle not nezkrotně vášnivého pěvce. Nahoru, dolů, vlevo, vpravo. Je jen málo míst, kde se dá odpočinout, každá zatáčka vyžaduje 110% soustředění. A každá druhá je dnes legendou.

Okruh je dlouhý sedm kilometrů a čtyři metry. Tedy zdaleka nejdelší v současném kalendáři. A to se přitom jede na poloviční porci než ještě v roce 1970! Pak došlo na základně obav pilotů o své životy ke zkrácení. Ale určitě ne k zjednodušení.

Potůček se promění ve vodopád

Sice zmizelo adrenalinové lehce klopené esíčko Masta Kink, ale spousta jiných skvělých míst zůstala. Hned po startu se smečka závodníků vřítí to „vracečky“ La Source, která je nasměruje na jedno z nejslavnějších míst celé historie motorsportu vůbec.

Jmenuje se Eau Rouge. Podle stejnojmenného potoku, který se právě na jejím místě poprvé s okruhem ve Spa-Francorchamps potkává.

Let na plný plyn do kopce rychlostí 370 km/h. Přetížení 4G. Dlouhatánská levá zatáčka a za ní hned pekelně rychlá pravá. Tak to je ten pravý ráj pilotů formule jedna.

"Všichni jezdci ho mají rádi. Je to trať plná výzev," pochválil Spa italský pilot Giancarlo Fisichella při své někdejší návštěvě Prahy.

Alonso ví svoje

A seriál ód na toto kouzelné místo může pokračovat. Vyberte kohokoliv z pilotů, kteří zde jeli, a uslyšíte hodně podobné věty.

Tak například Fernando Alonso: "Z kokpitu nevidíte, kde je výjezd. Když se dostanete na horizont, netušíte, kam se to řítíte. Je to klíčová zatáčka pro kvalifikaci i pro Grand Prix, protože za ní je dlouhé rovinka do kopce. Tam můžete ztratit hodně času, Je hodně zvláštní, ale taky hodně zábavná."

A Španěl ve službách Ferrari ví, proč je to tak klíčové místo. Následující úsek Kemmel je nejdelší rovinkou Spa a rychlost se zde vyšplhá na 310 km/h.

Zrádný oblouk ústící v českou šanci...

Pak se začne okruh vinout jako ona říčka Eau Rouge. Vlevo, vpravo a pořád dolů. Královským místem je pravoúhlý Stavelot, zatáčka která klame tělem.

Další lahůdkou je táhlý superrychlý oblouk Blanchimont. O něm se říká, že se ho piloti bojí ještě víc než havárie v první šikaně. Shodou okolností díky němu se Česko dočkalo svého prvního a doposud jediného pilota F1.

... díky brazilské smůle

V roce 2001 zde nezvládl svůj Prost brazilský jezdec Luciano Burti, který po kolizi s Eddie Irvinem přišel o přední křídlo a nezvladatelný stroj vrazil v plné rychlosti do svodidel v šílené rychlosti 298 km/h.

Záchranáři Brazilce dlouhé desítky minut vyprošťovali zpod pneumatikového valu, aby jej otřeseného odvezli do nemocnice. I když si ze Spa nepřivezl těžké zlomeniny nebo poranění životně důležitých orgánů, kariéra pilota F1 pro něj skončila. A do uvolněného vozu naskočil právě Tomáš Enge.

A když už se závodníci poperou se zrádnou Blanchimont, čeká je Bus Stop. Dříve to místo vypadlo opravdu jako autobusová zastávka, ale poslední úprava trati jej dost změnila. I tak je někdy pro závodníky problém pořádně se trefit na cílovou rovinku.

Velká cena Belgie bude opět soubojem Red Bullu se zbytkem světa. Svoje bude chtít ukázat především Mercedes, který potvrdil vzrůstající formu.

Víkendový program začíná v pátek dvěma volnými tréninky, v sobotu se ještě poslední trénink a kvalifikace. Samotná Velká cena Belgie  startuje v neděli ve 14:00 hodin a sledovat živě ji můžete ZDE.

Program Velké ceny Belgie:

Den událost čas
Pátek první trénink 10:00
Pátek druhý trénink 14:00
Sobota třetí trénink 11:00
Sobota kvalifikace 14:00
Neděle Grand Prix 14:00
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy