Smolný český Dakar: Lopraise vytáhli z bahna krajané

Ondřej Roubínek, rou
9. 1. 2009 10:35
I přes další ztrátu se český závodník posouvá kupředu
Aleši Lopraisovi se letos na Dakaru problémy rozhodně nevyhýbají.
Aleši Lopraisovi se letos na Dakaru problémy rozhodně nevyhýbají. | Foto: Loprais Tatra team

Mendoza - Nositel slavného dakarského jména Loprais, synovec šestinásobného vítěze slavné pouštní rallye Karla Lopraise, v letošním třicátém ročníku snad ani nepamatuje etapu, ve které by se mu vyhnuly závažné problémy.

I přesto se Aleš Loprais dokázal prokousat ze šesté desítky na dvanáctou příčku průběžného pořadí.

Po šesté etapě ale musel děkovat jen solidaritě mezi českými jezdci, která zabránila jeho dalšímu propadu.

Čtěte více: Macháček poloviční etapu Dakaru vyhrál, Loprais desátý

Loprais si v úvodním úseku na polovinu zkrácené etapy vedl výborně a v náročném dunovém úseku si držel ztrátu pouhé čtyři minuty na nejrychlejšího Gerarda de Rooye.

Bez české pomoci by se Loprais neobešel

Jenže dvacet kilometrů před cílem, kdy se stále pohyboval na čtvrtém místě, přišla další pohroma. Suchá krusta soliska, po které krátce předtím přejely oba ruské Kamazy i Nizozemcův Ginaf, se pod Lopraisovou Tatrou propadla.

Vůz zapadl až po kabinu a naděje na dobrý výsledek se ztrácela v nánosech bahna. Ze svízelné situace se dostal Loprais jen díky pomoci dalších českých posádek - Tatry Tomáše Tomečka a Liazu Marka Spáčila.

Čtěte více: Loprais upustil kola a ujížděl. Opět ale zradil chladič

"Tomáš s Markem zastavili za soliskem, natáhli jsme lano a na druhý pokus jsme Tatru dostali ven. Předtím jsme se dohodli ještě na tom, že spojenými silami vysvobodíme ještě zapadlou Tatru Andrého Azeveda, který mezitím zapadl o 500 metrů zpět," popisuje jezdec na stránkách Tatra teamu.

"Je jasné, že bez pomoci druhého kamionu se kamion sám ze soliska nedostane," dodal Aleš Loprais.

Čtveřice Loprais, Tomeček, Spáčil a Azevedo pak dojela do cíle s téměř dvouhodinovou ztrátou na vítězné ruské duo Čagin, Kabirov s Kamazy.

Chvíle pravdy teprve přijdou

Kamiony čeká v pátek přesun do Chile přes legendární andský průsmyk Los Libertadores ve výšce 3 275 metrů nad mořem.

Pořadatelé kvůli velkému zpoždění některých závodníků zrušili sedmou etapu (jen pro kamiony), takže se přesun odehraje pouze po asistenčních trasách.

Čtěte více: Dakar zabíjí i v Americe. První obětí je Francouz Terry

"Ani trochu z toho nemám radost, přijel jsem závodit, sedmá speciálka v sobě měla stokilometrový úsek dunovými poli, na což jsem se těšil, neboť na rozdíl od ostatních v dunách umíme jezdit a mohli jsme si znovu výrazně polepšit po ztrátách minulých dnů," posteskl si Loprais.

"Je pravda, že ještě před třemi dny jsme byli skoro padesátí a teď jsme dvanáctí, ale chceme se zlepšovat dál, technické potíže jsou snad už minulostí," věří dvanáctý muž průběžného pořadí.

Jeho více než devítihodinová ztráta na čelo závodu ještě nemusí být beznadějná.

Po sobotním volném dni přijde "zahřívací" etapa z Valparaisa do La Sereny, po které přijdou zřejmě nejtěžší okamžiky jihoamerického vydání Dakaru - trojdílné putování přes poušť Atacama, které může dosavadní výsledky ještě hodně pozměnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy