Schumacher se podrobil druhé operaci, jeho stav se zlepšil

Otázky a odpovědi: Proč lyžař Schumacher bojuje o život?
CO SE STALO? Michael Schumacher (44), jeho syn Mick (14) a jeden, dosud neznámý přítel se v neděli 29. prosince vydali v okolí Meribelu na svah. ...
... Asi v 11:00 hodin Schumacher mimo vyznačenou trasu mezi sjezdovkami „Biche“ a „Mauduit“ narazil hlavou do skály. Příčinu nehody vyšetřuje místní policie.
KDY BYL TRANSPORTOVÁN DO NEMOCNICE? Schumacherovi parťáci okamžitě zavolali pomoc. Z místa nehody odstartoval vrtulník v 11:53 hodin do nemocnice v Albertville-Moutiers. ...
... Protože se ale jednalo o zranění ohrožující život, naložili Schumachera znovu do vrtulníku a ve 12:45 hodin transportovali na kliniku v Grenoblu. ...
Foto: Reuters
Sport Sport
31. 12. 2013 12:30
Aktuální informace ke zdravotnímu stavu motoristické legendy.

Méribel - Čtyřiačtyřicetiletý sedminásobný mistr světa formule 1 Michael Schumacher se v pondělí večer podrobil v nemocnici v Grenoblu druhé operaci mozku. Zdravotní stav čtyřiačtyřicetiletého Němce se poté mírně zlepšil. Schumacher nicméně zůstává v umělém spánku a je dál v ohrožení života.

"Situaci máme více pod kontrolou než včera. Dá se mluvit o stabilizaci jeho celkového zdravotního stavu, což nás trochu překvapilo. Ale má před sebou ještě dlouhou cestu," uvedl na dnešní tiskové konferenci Emmanuel Gay, hlavní neurochirurg nemocnice v Grenoblu.

"Následující hodiny budou rozhodující"

Druhá operace motoristické legendy trvala dvě hodiny. Lékařům se při ní podařilo snížit tlak v lebce a odstranit velký hematom z levé strany Schumacherovy hlavy. "Byl větší a přístupnější než ty ostatní. Usoudili jsme, že ho můžeme odstranit bez rizika," uvedl Gay.

Díky mírnému zlepšení však mohli v pondělí doktoři přistoupit k další operaci, kterou musela odsouhlasit rodina. "Na základě jeho stavu jsme provedli zákrok, který jsme původně neplánovali," potvrdil šéf jednotky intenzivní péče Jean-Francois Payen.

Navzdory pozitivnímu vývoji je Schumacherův stav stále vážný. "Nedá se říct, že je mimo ohrožení života, ale získali jsme čas na další kroky," řekl Payen. "Také následující hodiny mohou být rozhodující," dodal.

Schumacher má u sebe své blízké

Legendární pilot, u jehož lůžka jsou manželka Corinna, jejich děti i šéf FIA (Mezinárodní automobilové federace) Jean Todt a Ross Brown (to ale odpoledne mluvčí německého pilota popřela), se zranil v neděli dopoledne při lyžování v Alpách.

"Jeho stav hodnotíme jako mimořádně vážný. Náš neurochirurgický tým je stále u jeho postele, na prognózu je ale příliš brzy," uvedl Stéphane Chabarde, šéf anesteziologů z Univerzitní kliniky v Grenoblu.

Rodina děkuje za přání k uzdravení

"Z respektu k rodině nebudeme zmiňovat detaily. Schumacher má různá poranění mozku, víc neřeknu," dodal další z lékařského konzilia, které se o Schumachera stará. Nechybí v něm ani Gerard Saillant, specialista na podobná zranění a šéf lékařů FIA.

"Chceme poděkovat lékařskému týmu, o němž víme, že dělá maximum, aby Michaelovi pomohl. Zároveň děkujeme mnoha lidem na celém světě, kteří vyslovují svou účast a posílají Michaelovi přání k uzdravení," uvedli zástupci rodiny, kteří zároveň požádali média o respektování soukromí.

Schumiho stav sleduje celý svět

Dle zpráv německých novinářů má "Schumi" otok mozku, který se mu nyní snaží doktoři snížit. "S takovými poraněními se setkáváme často, je to nebezpečný sport. Je ale dobře, že se jedná o sportovce, kterému je navíc 44 let," přidal Chabarde.

K německé sportovní legendě mezitím putují slova podpory z celého světa, jeho příběh vládne všem velkým světovým deníkům. Mezi těmi, kteří drží Schumacherovi na dálku palce, nechybí ani jeho nástupce a přítel Sebastian Vettel.

"Doufám, že mu bude co nejdříve zase lépe. Přeju jeho rodině hodně síly," uvedl čtyřnásobný mistr světa pro agenturu SID. "Modlím se za tebe, bratře. Doufám, že se rychle uzdravíš. Bůh ti žehnej, Michaeli," napsal na twitteru Schumacherův dlouholetý spolujezdec z týmu Ferrari Felipe Massa z Brazílie.

Schumiho podpořila také Merkelová

"Mé myšlenky jsou v této těžké době u Michaela Schumachera. Má více než kdokoli jiný sílu, aby to překonal," uvedl Němcův bývalý soupeř Jenson Button z Británie.

Na zranění slavného sportovce reagovala prostřednictvím svého mluvčího i německá kancléřka Angela Merkelová.

"Stejně jako miliony Němců byli i spolková kancléřka a členové vlády mimořádně zděšeni, když se dozvěděli o těžké nehodě Michaela Schumachera na lyžích. Spolu s ním a jeho rodinou doufáme, že zranění překoná a uzdraví se," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Kolem nemocnice v Grenoblu se během celé noci shlukovali fanoušci německého závodníka, který ukončil kariéru ve formuli 1 definitivně loni. Na místě nehody - u 2783 vysokého svahu na hoře Saulire pokračuje vyšetřování nehody.

Policie vyloučila cizí zavinění

Místní policie zatím vyloučila cizí zavinění v podobě Schumacherovy srážky s dalším lyžařem. Lékaři zároveň potvrdili, že měl na hlavě helmu, která jej ochránila před smrtí přímo na místě. Schumacherovi se stalo zranění dvacet metrů od upravené sjezdovky, kde se ale smí v Alpách na vlastní nebezpečí jezdit. S legendárním závodníkem byl v době nehody jeho dvanáctiletý syn.

"Vzhledem k rozsahu poranění musel být náraz velmi silný. Krátce po nehodě byl sice Schumacher při vědomí, neodpovídal ale na otázky a byl velmi roztržitý. Bez přilby by nehodu nepřežil. Jeho tělesnou teplotu momentálně udržujeme na úrovni 34 až 35 stupňů," vysvětlili lékaři.

"Není jasné, co zjištěná poranění hlavy způsobí. Každý případ je unikátní, průběh se u jednotlivých pacientů liší, nejde další vývoj zobecňovat," dodali doktoři neurčitě. Nezbývá než doufat, že Schumacher tento svůj nejtěžší závod zvládne...

Šéf lyžařů: Bude mít normální život

Ve šťastný konec věří ředitel závodů FIS Günter Hujara, jenž se zasloužil o velký pokrok v otázkách bezpečnosti při závodech ve sjezdovém lyžování.

"Schumacherovo zranění je podobné těm, která v minulých sezonách utrpěli (Daniel) Albrecht a (Johan) Grugger. Byli vážně zranění, ale dokázali se zotavit a žijí normální život," řekl Hujara agentuře Reuters s odkazem na sjezdaře, kteří se vážně zranili v Kitzbühelu.

Albrecht po pádu zůstal tři týdny v komatu. "Schumacher nejel tak rychle jako oni, takže má slušnou šanci. Sportovci mají sílu překonat těžké časy," dodal.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy