Ogier nahání testovací kilometry, na švédském sněhu zaútočí na hattrick

ČTK ČTK, rav
9. 2. 2017 11:20
Sébastiena Ogiera čeká v novém týmu druhá velká zkouška, ve Švédské rallye musí prokázat, že vítězství v Monte Carlu s fordem nebyla jen souhra náhod. Mladoboleslavská Škoda nasadí jen jeden vůz, Jan Kopecký v soutěži nepojede.
Sébastien Ogier si na nový ford zvykl velmi rychle.
Sébastien Ogier si na nový ford zvykl velmi rychle. | Foto: M-Sport

Karlstad - Úřadující světový šampion v automobilových soutěžích Sébastien Ogier z Francie bude na nadcházející Švédské rallye útočit na třetí triumf za sebou a čtvrtý celkově. Vítěz lednové Rallye Monte Carlo nicméně podle svých slov bude spokojen s jakýmkoliv umístěním na stupních vítězů. V závěru minulé sezony totiž musel změnit tým a s novým vozem Ford Fiesta WRC ještě neodjel dostatečný počet kilometrů.

Šampion touží po stupních vítězů

"Začátek sezony byl jako ze snu, ale to nás nemůže ukolébat. Stále nás čeká dost práce a Švédská rallye je jedinečný závod," řekl Ogier, který tradiční sněhovou soutěž ovládl celkově třikrát. "Pokud se nám podaří vybojovat další pódium, bude to fantastický začátek a předčí to všechna naše očekávání," dodal třiatřicetiletý pilot, jenž má na kontě 39 výher v MS.

Stejně jako před Monte Carlem se bude muset vyrovnat s omezeným testováním, na ledu a sněhu s novým vozem trénoval jen čtyři dny. "Minulý týden jsme ale absolvovali velmi dobrý dvoudenní test. Bylo chladno a cesty byly zledovatělé, takže jsem mnohem lépe připraven než před Monte. Švédsko je jedním z vrcholů sezony a rychlosti, které na ledu a sněhu dosahujeme, jsou neuvěřitelné. Znamená to ale taky, že není prostor na chyby," dodal Ogier.

Sébastien Ogier při testech:

Latvala se chce letos hlavně zlepšovat

Třikrát se ve Švédsku z výhry radoval i Fin Jari-Matti Latvala. I on však v závěru loňského roku musel opustit tovární tým Volkswagenu, jenž v MS skončil, a zamířil k Toyotě. Stejně jako Ogier si tak zvyká na nový vůz. I Latvala ale uspěl v Monte Carlu, kde dojel druhý.

"Výsledek byl pro nás příjemné překvapení a nemyslím si, že je realistické očekávat něco podobného ve Švédsku. Musíme si uvědomit, že se jedná o nový tým a nový projekt," podotkl Latvala. I on si pochvaloval lepší chování vozu oproti lednu. "V porovnání s testováním v prosinci jsou vidět velká zlepšení na autě i celém týmu. A to je náš hlavní cíl pro letošek - zlepšovat se," řekl jedenatřicetiletý Fin.

Škoda nasadí jen jeden vůz

Na startu Švédské rallye tentokrát nebude žádný zástupce českého motorsportu. Mladoboleslavská automobilka Škoda tentorkát místo tří vozů nasadí jen domácího Pontuse Tidemanda. Jan Kopecký, jenž byl v Monte Carlu osmý, nestartuje.

Švédská rallye startuje ve čtvrtek první rychlostní zkouškou. Závěrečná Power Stage je naplánována na neděli 12:18 hodin. Na programu osmnáct rychlostních vložek o celkové délce 331,75 km. Největší atrakcí bude opět legendární skok Colin's Crest, na němž závodní speciály létají do vzdálenosti přes 40 metrů.

Rekordní let Eyvinda Brynildsensa do vzdálenosti 45 metrů:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy