Peterhansel vyhrál po dvanácté Rallye Dakar, Valtr v kamionech osmý

Aktualizováno 16. 1. 2016 19:50
Francouzský jezdec Stéphane Peterhansel slaví dvanácté vítězství na Rallye Dakar. Z českých závodníků byl nejlepší Jaroslav Valtr, jenž obsadil konečné 8. místo mezi piloty kamionů.
Stéphane Peterhansel (vpravo) a spolujezdec Jean Paul Cottret slaví triumf v Rallye Dakar. | Foto: Reuters

Rosario - Francouz Stéphane Peterhansel v Peugeotu vylepšil svou rekordní bilanci na Rallye Dakar o dvanácté vítězství. z českých účastníků se nejvýše dostal Jaroslav Valtr, pilot Tatry byl osmý ve třídě kamionů.

"Vrátil jsem se po roční pauze a hned je z toho životní výsledek. Měli jsme problémy hlavně na začátku soutěže a to nás stálo ještě lepší umístění. Soutěž byla fantastická. Několikrát jsme ukázali, že jak Fat Boy, tak nový Phoenix patří do absolutní špičky a naše vozy jsou připraveny bojovat o beduíny," uvedl Valtr, který nakonec předčil i jedničku stáje Martina Kolomého. Šampionem se stal podruhé v kariéře Nizozemec Gerard de Rooy.

V 38. ročníku triumfoval padesátiletý Peterhansel pošesté s osobním automobilem, předtím nasbíral stejný počet úspěchů na motocyklu. Mezi motorkáři tentokrát vyhrál Toby Price na KTM, který ovládl slavnou vytrvalostní soutěž jako první Australan v historii. Český motocyklista David Pabiška obsadil 30. místo.

Pro Valtra z týmu Buggyra  je osmá pozice nejlepším výsledkem na Dakaru. V soutěži osobních automobilů skončil při premiéře v soutěži na čtrnácté příčce Martin Prokop s Toyoto. Motocyklista David Pabiška byl třicátý.

Peterhansel triumfoval po více než 9000 kilometrech napříč Argentinou a Bolívií o téměř 35 minut před obhájcem prvenství Násirem Attíjou z Kataru za volantem Mini.

Loeb vyhrál závěrečnou etapu

"Je to něco mimořádného. Jeli jsme pod velkým tlakem, ale zvládli jsme to. Každé z mých vítězství má jinou váhu, ale tohle rozhodně patří do první trojky. Projet cílem po posledních třech náročných dnech byla velká úleva," řekl Peterhansel.

K budoucnosti se zatím vyjadřovat nechtěl. "Jedno je jasné. Dorovnat počet mých vítězství na motorce byl poslední velký cíl v mé kariéře, který se mi teď povedlo splnit. Nic dalšího už mě moc nemotivuje," připustil po 27. startu na Dakaru.

Závěrečnou etapu vyhrál devítinásobný mistr světa v rallye Francouz Sébastien Loeb, jenž při premiéře na Dakaru dlouho vedl, ale po nehodě v osmé etapě z boje o celkové vítězství vypadl. Náladu si dnes alespoň trochu spravil čtvrtým dílčím triumfem na 180 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce.

V konečném pořadí obsadil devátou příčku s více než dvouhodinovou ztrátou na Peterhansela. Obě francouzské hvězdy jely s vozem Peugeot, který si díky Peterhanselovi připsal na Rallye Dakar první celkové vítězství po 26 letech.

Price zdola Svítka o čtyřicet minut

Zato v soutěži motocyklů nadále trvá hegemonie rakouské značky KTM, která má vítěze popatnácté za sebou. Price porazil o necelých 40 minut Slováka Štefana Svitka, který dosáhl druhým místem životního úspěchu. Osmadvacetiletý Australan startoval na Dakaru teprve podruhé, loni skončil třetí.

"Vyhrát hned při druhém startu je úžasné. Vůbec jsem nečekal, že by se mi to mohlo povést. A být prvním australským vítězem Dakaru, to už je úplně šílené," rozplýval se Price. "Už jenom dokončit tuhle rallye se rovná vítězství. A vyhrát ji je naprosto úžasné. Doufám, že tohle je teprve začátek a další vítězství přijdou," uvedl.

Rallye Dakar - závěrečná 13. etapa (Villa Carlos Paz - Rosario):

Motocykly (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Quintanilla (Chile/Husqvarna) 1:51:27, 2. Benavides (Arg./Honda) -1:41, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -2:37, ...34. Pabiška -22:25, 63. Veselý (oba ČR/KTM) -41:28.

Konečné pořadí: 1. Price (Austr./KTM) 48:09:15, 2. Svitko (SR/KTM) -39:41, 3. Quintanilla -48:48, ...30. Pabiška -8:26:21, 71. Veselý -23:15:54.

Čtyřkolky - konečné pořadí: 1. M. Patronelli 58:47:41, 2. A. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -5:23, 3. Baragwanath (JAR/Yamaha) -1:41:53.

Automobily (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) 1:46:51, 2. Hirvonen, Perin (Fin., Fr./Mini) -1:13, 3. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Mini) -1:36, ...15. Prokop, Tománek (ČR/Toyota) -8:41, 19. Zapletal, Marton (ČR/Pol.) -10:29, 37. Jerie, Moscatt (ČR, Austr./Toyota) -25:09, 41. Ouředníček, Vaculík (ČR/Hummer) -30:21.

Konečné pořadí: 1. Peterhansel (Fr./Peugeot) 45:22:10, 2. Attíja -34:58, 3. De Villiers (JAR/Toyota) -1:02:47, ...14. Prokop -5:33:32, 16. Zapletal -5:40:41, 32. Jerie -17:16:55, 46. Ouředníček -25:19:26.

Kamiony (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Stacey (Niz./MAN) 2:06:08, 2. Mardějev (Rus./Kamaz) -3:13, 3. Villagra (Arg./Iveco) -3:16, 4. Kolomý -2:52, ...8. Valtr (oba ČR/Tatra) -7:16, 10. Macík (ČR/Liaz) -7:34, 20. Vrátný (ČR/Tatra) -27:28.

Konečné pořadí: 1. G. De Rooy (Niz./Iveco) 44:42:03, 2. Mardějev -1:10:27, 3. Villagra -1:40:55,. .. 8. Valtr -3:54:30, 16. Vrátný -8:00:17, 17. Kolomý -8:06:05, 19. Macík -10:17:19, 40. R. Randýsek -42:33:28.