Neštěsti v Misanu: V Moto 2 zahynul Japonec Tomizawa

Ivo Pospíšil
5. 9. 2010 15:43
Uvnitř VIDEO z osudné nehody mladého Japonce
Šoja Tomizawa
Šoja Tomizawa | Foto: Reuters

Misano - Měl to být rámcový závod motocyklové kubatury Moto 2. Namísto toho se nedělní jízda v sanmarinském Misanu stala osudnou pro japonského závodníka Šoju Tomizawu.

Devatenáctiletý závodník zemřel na následky zranění, která utrpěl během závodu. Informovala o tom tisková agentura Reuters.

Čtěte také:
Motocyklista Pešek ukončil černou sérii bez bodu
Abraham nenastoupí ani do Velké ceny San Marina

Nešťastná událost se seběhla v jedenáctém kole. Mladý jezdec nejprve spadl ze svého motocyklu a vzápětí do něj ještě narazily stroje za ním jedoucího Alexe De Angelise a Scotta Reddinga.

Ti vyvázli z hrozivě vypadající nehody v pořádku.

Naopak tomu ale bylo u jezdce stáje Sutter, který dlouho ležel bezvládně na trati a musel být až odnesen místními pořadateli. Tomizawa byl pak okamžitě transportován do blízké nemocnice v Cesaně, zde ale svým zraněním podlehl.

Děsivá nehoda, ohromilo i Rossiho

Podle posledních zpráv měl proraženou lebku, vnitřní krvácení a několik zlomenin v horní části těla. Stáj Sutter zatím ještě nevydala oficiální stanovisko.

Závod kubatury Moto 2 se ovšem, i přes protesty některých televizních komentátorů, dokončil a nakonec si pro vítězství dojel Toni Elias.

"Teď myslím zcela na jiné věci. Nemám k tomu více slov," odmítl slavit i pozdější vítěz závodu kategorie Moto GP Dani Pedrosa.

"Byl to skvělý člověk. Ta nehoda ale byla opravdu děsivá. Když k něčemu takovému dojde, pochopíte, co je v životě důležité," přidal se i Valentino Rossi.

Smuteční atmosféra se promítla i v ceremoniálu, který byl zkrácen a vlajky zůstaly na půl žerdi.

Celý incident se stal navíc týden poté, co v jednom z dopoledních závodů v Indianapolisu zemřel podoně čtrnáctiletý Američan Peter Lenz, který spadl při zahřivacím kole a za ním jedoucí závodník se mu už nestačil vyhnout.

Podívejte se na video z nešťastné nehody v Misanu (zdroj Dailymotion):

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy